איך להתחיל טראק מוזיקה אלקטרונית? 5 דרכים יצירתיות

קיימת אמונה רווחת בעולם המוזיקה כי כדי לכתוב שיר צריך מוזה, או רעיון מגובש שמוכן מראש. אז למרות שהרבה שירים נכתבים כך, אנחנו באנו לומר לכם שישנן המון דרכים שונות להתחיל טראק, ולא כולן מחייבות השראה!

 

5 דרכים להתחלת טראק אלקטרוני

יש כמה דרכים שונות להתחיל טראק אלקטרוני. הנה כמה דרכים שאולי יתניעו את המנועים היצירתיים אצלכם:

 

להתחיל טראק מהביט (Beat)

להתחיל טראק מהביט (Beat) - מכללת BPM

במקרה הזה נתחיל דווקא מהרית’ם סקשן. כל מה שצריך לעשות זה לפתוח מכונת תופים או ערכה דגומה ולהתחיל להשתולל. פתחו את ה-Drum Rack של Ableton Live, או ה-Groove Agent של Cubase ונסו לתכנת תיבת MIDI של נגינה. טיפ מעולה שיכול עוד יותר להזרים את התהליך הוא לנסות לנגן את המקצב בעצמכם דרך מקלדת השליטה והאצבעות. לפעמים יספיק לנו רק המקצב הנכון כדי להתניע את המנועים היצירתיים שלנו.

 

התחלת טראק מסינתזה

Native Instruments Massive - סינת'יסייזר לסינתזה מתקדמת ואפקטים - מכללת BPM

סאונד אחד יכול לכלול בתוכו עולם שלם של תכנים שרק מחכים לצאת מהראש שלכם. במקרה הזה מומלץ לפתוח סינת’יסייזר או לחבר ל-DAW שלכם את כלי הנגינה עליו אתם מנגנים.
מה שנעשה בשלב הזה הוא סינתזה דרך משחק עם פרמטרים, ושימוש נרחב באפקטים ופלאג-אינים עד אשר ייצא לנו גוון ייחודי או מעניין. התחלת טראקים בצורה הזאת היא אחת מהדרכים המומלצות ביותר ללמידה עצמית – קחו זאת כשיעור בסינתזה, בשימוש בתוכנה וגם בפלאג-אינים!

 

צפו ביחזקאל רז, מרצה לאייבלטון לייב, מדגים יצירה בתוכנה

 

התחלת טראק מסאמפל (Sample)

התחלת טראק מסאמפל (Sample) - מכללת BPM

עולם הדגימות (סאמפלים) מצריך כישורים רבים: היכרות עם מוזיקה איכותית, סינתזה ובעיקר המון יצירתיות. נסו לקחת חלקים מהשירים האהובים עליכם והפכו אותם ליצירה מקורית שלכם. במקרה הזה ניקח חלק משיר שאנחנו מכירים ונשמיש אותו לעצמנו. גודל החלק שניקח ישתנה על פי הצורך והרצון שלכם, בין אם לוקחים שיר שלם או רק שבריר שנייה.

בכל מקרה לשימוש בסאמפלים קיימים דגשים חשובים :

  1. יש לבדוק כי השימוש בסאמפל שלכם אינו מפר זכויות יוצרים!
  2. מומלץ לבצע שימוש בסאמפל בצורה בה לא יוכלו לדעת מה המקור.
  3. במידה ובחרתם להשתמש בסאמפל בכוונה בצורה המזוהה עם המקור, עשו זו בצורה יצירתית אשר נותנת אופי חדש לסאמפל!

 

צפו ב-Yali, בוגרת מסלול EMP במכללה, מדגימה יצירת טראק מסאמפל

 

התחילו טראק מביצוע מאש-אפ (Mash-Up) או רמיקס (Remix)

חלק מהשירים והטראקים הכי מצליחים בעולם היום מבוססים באופן מובהק על שירים אחרים שקדמו להם. בעידן האינטרנט של היום תוכלו למצוא המון ערוצים מבודדים (Stems) מתוך השירים האהובים עליכם. כל מה שנשאר לכם לעשות הוא לחפש בגוגל או בYouTube את שם השיר שלכם + החלק אותו אתם רוצים לשאול.

לדוגמה: החיפוש ב-YouTube של ‘Queen – Don’t Stop Me Now Vocals Only’ יביא אותנו לביצוע האגדי של פרדי מרקיורי, מופרד בסולו. כל מה שנשאר לעשות הוא לבצע הורדה מ-YouTube דרך אתרי ה-YouTube to mp3 ולחשוב על טוויסט יצירתי לדבר המקורי.

אתגר נוסף הוא לקחת חלקים שונים מכל מיני שירים מוכרים ולנסות לשלב אותם יחדיו ליצירה אחת – מאש-אפ!

 

להתחיל טראק דרך נגינה ואלתור

בעולם היצירתי המאוד ממוחשב של היום, מאוד חשוב לשמור על הצביון המוזיקלי של העשייה שלנו. היכולת לנגן על כלי נגינה מסוים (גם אם זו מקלדת השליטה הביתית שלכם) משרישה אצל הנגנים יכולת אינטואיטיבית ליצירה.

מה שנעשה בשיטה זו היא לחבר את כלי הנגינה שלנו ל-DAW ופשוט ננגן תוך כדי שנקליט הכל לתוכנה! לאחר שסיימנו את סשן הג’מג’ומים שלנו ונשארנו עם פיסת אודיו\MIDI של הנגינה שלנו, כל מה שנשאר לעשות זה להקשיב. חפשו את רגעי הקסם שעלו במהלך הנגינה, לפעמים מספיק לתחום את Loop על פיסה קטנה מתוך הקטע הגדול בשביל השראה להמשך תהליך היצירה.

במידה ונגינה בפני עצמה לא מסייעת, נסו לבחור באופן שרירותי מהלך הרמוני של אקורדים ונסו לאלתר עליו עם הכלי שלכם. שימוש בשיטה זאת מעולה מוזיקלית – שכן אתם מתמקצעים על כלי הנגינה, וגם על מציאת קטעים ליצירה מתוך תמונה גדולה.

 

צפו ברשף גנוסר, מרצה לאייבלטון לייב, מתנסה בהתחלת טראק דרך נגינה

 

טיפ נוסף לעשיית טראק אלקטרוני

חשוב לציין כי לא כל הטראקים שלכם חייבים להיות “יצירת המופת שלכם”. לפעמים אחד הדברים הכי יעילים שתוכלו לעשות למען תהליך הלמידה שלכם הוא להוריד ציפיות, ולקחת טראקים מסוימים כלימודיים בלבד.

לפעמים הטראקים שהתחילו כהתנסות או בדיחה, יהפכו לקטעים שהכי תתגאו בהם. לכן אנו ממליצים להתנסות בכל הדרכים, לשמור על ראש פתוח ובעיקר ליהנות וליצור מהלב.

 

כנסו לכל המידע על קורס EMP ליצירה והפקה אלקטרונית המקיף במכללת BPM, בואו ללמוד איך להוציא את הרעיונות המוזיקליים שלכם לפועל!

 

לקריאת מדריכים נוספים בתחום יצירה והפקה אלקטרונית למתחילים:

איך להתחיל טראק מוזיקה אלקטרונית?

קומפוזיציה למוזיקה אלקטרונית

יצירת קיק דראם למוזיקה אלקטרונית

מדריך איזון קיק ובאס