אייבלטון לייב (Ableton Live), התוכנה האידיאלית לזמרים-יוצרים

המון זמרים-יוצרים בעידן הנוכחי עושים את הצעד של כניסה לעולם ההפקה והסאונד. מדובר בחלק חשוב לרוב הזמרים-יוצרים, שכן למידה כבר בשלב הראשוני תוכל לחסוך המון זמן וכסף בדרך המוזיקלית שלהם. אייבלטון לייב (Ableton Live) הינה תוכנה אידיאלית למטרות האלה, ובמאמר זה נסביר מדוע כדאי לכם להתחיל לאמץ את התוכנה לרפרטואר שלכם.

 

רוצים ללמוד את תוכנת אייבלטון לייב באופן מקצועי? לפרטים על קורס Ableton Live במכללת BPM

 

מהי תוכנת אבלטון לייב (Ableton Live)?

אייבלטון לייב הינה תוכנת סאונד והפקה (DAW – Digital Audio Workstation) אשר דרכה ניתן להקליט, ליצור, לערוך ולהפיק מוזיקה על כל צורותיה. לייב, בדומה לשמה, הינה תוכנה שבראשיתה הוקמה עם פוקוס על ביצועי לייב והיכולת המתקדמת לתרגום מוזיקה מוקלטת ואולפנית באופן אינטואיטיבי לתחום ההופעות החיות. לייב היא אחת מהתוכנות המתקדמות והפופולאריות בתחום ה-DAWs, ונמצאת בשימוש ע”י מגוון עצום של אמנים מכל סוגי הז’אנרים – , Grimes, Bonobo, Tame Impala, Skrillex, Depeche Mode, Deadmau5 ועוד רבים אחרים.

מתחילים בתחום ההפקה הביתית? קבלו מדריך למתחילים להפקה בסביבה הממוחשבת.

 

יחזקאל רז, מרצה בקורס אייבלטון לייב של המכללה, בסדנה על יצירה והפקה עם התוכנה

 

מה אייבלטון לייב מאפשרת לעשות?

השימוש בתוכנת סאונד והפקה, ואייבלטון לייב בפרט יכולה לתת לכם תמיכה והבנה בהמון דרכים כזמרים-יוצרים.

 

סקיצות לשירים שלכם

בין אם זה בזמן חיפוש המפיק המוזיקלי, עבודה עם נגנים או התנסות בעיבוד השיר, היכולת להקליט סקיצות ראשוניות של היצירות שלכם חשובה בהחלט. אייבלטון לייב תאפשר לכם (יחד עם ציוד אולפני נוסף שאינו בהכרח יקר) לתעד את הרגעים המוזיקליים שלכם באופן מאוד קליל ואינטואיטיבי, ותעזור לכם לוודא שאתם לא מפספסים שום רעיון שמגיע לכם בראש.

הקלטה בתוכנה הזו (כאשר נעשית בצורה הנכונה) תישמע הרבה יותר מקצועית מהקלטה על הטלפון שלכם. בנוסף, הניסיון שתרכשו מההתנסות עם הסיטואציה האולפנית של לבצע את היצירה שלכם תוך כדי חשיבה של סאונד, עמידה בקצב ופרפורמנס תסייע לכם רבות בעתיד כאשר תרצו להפיק את היצירות שלכם לכדי שירים שמטרתם לצאת החוצה.

 

פלייבק וביצועי לייב

כמו שהזכרנו מקודם, אייבלטון לייב היא תוכנה מעולה לכל מה שקשור להופעות חיות. שני מצבי העבודה השונים של אייבלטון (Arrangement Mode ו-Session Mode) כל אחד בדרכו יכול לעזור לכם בקלות להכין פלייבק להופעות. דרך למידה של הקלטה מראש של תפקידים מסוימים, חיווטים ותזמונים של כניסות ויציאות של תפקידים ושימוש נרחב באפקטים, תוכלו בקלות רבה יחסית לצאת אל ה-Venue הקרוב לביתכם ולהתחיל להופיע!

הדבר יכול לחסוך לכם המון כסף וזמן על גיבוש הרכב שמאומן ומכיר את השירים שלכם היטב מצד אחד, ומצד שני מאפשר לכם לבצע הופעות אינטימיות שלכם בלבד ללא כל התפשרות על הצורה בה יישמע השיר שלכם, וללא תלות באנשים אחרים שפוטנציאלית יכול להביא סיטואציות לא אידיאליות לכם.

 

סאונד, הפקה ויצירה

קשה להמעיט בערך של ידע בעולם הסאונד וההפקה, בין אם בתהליך היצירה, או בעת עבודה עם מפיק מוזיקלי להפקת היצירות שלכם. הכנסה של אספקט הסאונד וההפקה ללא ספק יתרום המון ליצירות שלכם. הבנה של אפקטים, תדרים, חשיבה על התמונה הגדולה ועוד כולם יישנו את הצורה בה אתם חושבים על מוזיקה וישימו אתכם צעד קדימה מלפני המון זמרים-יוצרים אחרים שמסתפקים בלדעת לשיר ו\או לנגן בלבד (שזה גם בסדר כמובן).

לאייבלטון לייב יש מוניטין של תוכנת הפקה אלקטרונית. אז למרות שהדבר נכון, ודרך אייבלטון תוכלו להיכנס באופן מעולה להפקה מלאה בסטייל האלקטרוני, ביכולתכם ליצור מוזיקה אקוסטית לחלוטין באייבלטון לייב באותה רמת קלות. אבל שווה כמובן להתנסות גם בצד הזה – הרי מי יודע מה הדבר שיכול להכניס טעם מיוחד נוסף למוזיקה שלכם?

בנוסף, אייבלטון הינה תוכנה מעולה לכניסה לעולם הסאונד וההפקה, שכן היא מאוד אינטואיטיבית ונוחה למשתמש מבחינת הסדר והארגון של הממשק שלה. דרך שיעורים מובנים שמגיעים בתוך התוכנה עצמה תוכלו תוך למידה של דקות ספורות כיצד ליצוק את השירים שלכם לתוך התוכנה.

 

סיכום – למה לי ללמוד אייבלטון?

תחום האולפן הביתי הוא מאוד רחב במאה ה-21. הרצון של היוצרים להיות תלויים בכמה שפחות גורמים חיצוניים הפכה את תחום היצירה וההפקה בסביבה הביתית לתוצר טבעי של ההתפתחויות הטכנולוגיות בשנים האחרונות, וכיום אפשר לומר שבקלות רבה וללא השקעה כספית כבדה תוכלו לבצע בעצמכם את התהליך של להפוך את הרעיונות המוזיקליים שמתרוצצים לכם בראש לשירים שאתם יכולים לחלוק עם העולם.

לחצו כאן למדריך שלנו למתחילים בבניית אולפן ביתי!

העוצמה של אייבלטון לייב היא שהיא תוכל לאפשר גם לאמנים ברמות המתחילות ביותר, לצאת החוצה ולחלוק את המוזיקה שלו עם העולם ולבחון כבר בשלב מוקדם כיצד הקהל מגיב אליו. מאחלים לכל הזמרים היוצרים בהצלחה!

 

 

רוצים ללמוד את תוכנת אייבלטון לייב באופן מקצועי? לפרטים על קורס Ableton Live במכללת BPM

 

למאמרים נוספים בסדרת בחירת תוכנת הסאונד וההפקה המתאימה

10 סיבות לבחור בקיובייס 

10 סיבות לבחור באייבלטון לייב

קיובייס או אייבלטון לייב, מה מתאים לכם?

אייבלטון לייב, תוכנה אידיאלית לזמרים יוצרים