איך לעשות קיק באס איכותי? כלים וטכניקות

אחת השאלות הגדולות ביותר בקרב יוצרים ומפיקים אלקטרוניים, היא באופן טבעי יצירה של האיזון הנכון בין קיק ובאס. במהלך מדריך זה ניתן מספר טיפים וכלים שימושיים ליצירת שילוב נכון ביניהם, ואיך ניתן להגיע לסאונד שכולם מחפשים בטראקים שלהם.

 

קיק באס מאוזן דרך כתיבה נכונה וקומפוזיציה

המחשבה הרווחת בקרב יוצרים אלקטרוניים היא שלטובת יצירת קיק ובאס איכותי, צריך לדעת קודם כל מיקס נכון. אז למרות שלא מדובר בטעות – ההנחה אינה מדויקת לחלוטין. חלק חשוב מאוד, שהוא גם במובן מסוים חלק משלב המיקס – היא כתיבה נכונה! כתיבה אשר תיתן מרווח פעולה לקיק ולבאס בנפרד תאפשר כבר בשלבים המאוד ראשוניים של הטראק.

 

הפרדה בין קיק לבאס

טכניקה שיכולה להועיל לכם מאוד היא המחשבה שהקיק והבאס לא תמיד חייבים לנגן ביחד. כלומר, אם יש לכם בייסליין שמנגן במקביל לקיק, נסו ברגעים שהקיק מנגן פשוט להשתיק את הבאס או למחוק את התווים המנוגנים – המרווח שיישאר לקיק יכול לחפות ואף להוסיף קסם לבייסליין שייתן איזון מאוד נכון ובריא ב-Low end של השיר.

 

איזון דרך מיקס

מיקס כמו שאמרנו, הוא בדרך כלל הדבר הראשון שייפנו אליו במטרה להשביח את סקציית הקיק ובאס של השיר. אבל לא צריך בהכרח להיות אשף מיקס ממוקצע בכדי לדעת ליצור את האיזון הנכון ב-Lowend. אנחנו נשתמש במיקס בכדי למנוע את התופעה שבד”כ תקרה בין כל מיני אלמנטים בשיר שחופפים בטווח התדרים – מיסוך (Masking). להלן מספר דרכים שיכולות לעזור לכם בשלב המיקס:

 

EQ הנחתה

בטכניקה הזו, מה שנעשה זה שנמצא את התו הבסיסי (Fundamental Frequency) של הקיק. נעשה זאת דרך פתיחת Spectrum Analyzer (בד”כ יימצא ב-EQ הבסיסיים ביותר שיגיעו עם ה-DAW שלכם). ברגע שנמצא את התדר, נפתח EQ על הבייסליין, וננחית בכמה dB את טווח התדרים שקרוב לו. ההנחתה הזו קרוב לוודאי שתמנע את המיסוך ביניהם, בלי להשפיע באופן קריטי על השומן והעובי של הבייסליין.

 

קומפרסור בשרשור-צידי (Sidechain Compression / Ducking Compressor)

טכניקה שהיא פחות עדיפה כפיתרון לבעיות, ויותר מתאימה לאפקט האומנותי. מה שקורה בתופעה זו היא שימוש בקומפרסור על הבייסליין שייבצע את ההנחתה שלו רק כשהקיק מתנגן ונותן לקומפרסור טריגר לעבוד. נעשה זאת דרך פתיחת פונקציית ה-Sidechain בקומפרסור שפתחנו על הבאס (זה יכול להיות כפתור קטן מלמעלה כמו בקיובייס, או פתיחת החץ שליד כפתור ה-Bypass באייבלטון לייב).

ההנחתה שתתבצע ע”י הטריגר שהקומפרסור מקבל מהקיק תיתן אפקט פמפום שלא תמיד יהיה רצוי. שימו לב שאתם עובדים באופן מדוקדק על הפרמטרים של המעטפת בקומפרסור (Attack ו-Release) בכדי ליצור את המעטפת הרצויה!

 

אופיר ונדר, מרצה במכללת BPM מסביר בסרטון על Ducking Compressor

 

פלאג-אינים שימושיים לקיק ובאס איכותי

אחד העקרונות המובילים בעת יצירת קיק ובאס איכותי הוא שימוש בסורסים נכונים! כמובן שהאפשרות של דגימות טובות תקפה, אך אולי הדרך הטובה ביותר לקבלת סורס טוב היא פלאג-אינים המיועדים לכך. לרשותכם מספר אפשרויות של פלאג-אינים של סינת’יסייזרים אשר יוצרים קיקים איכותיים, או פלאג-אינים המאפשרים יצירת סייד-צ’יין איכותי, מדויק ובקלות רבה. להלן מספר דוגמאות:

 

Sonic Sounds Kick 2

פלאג-אין מהמובילים בעולם ובשימוש של כמה מהיוצרים והמפיקים האלקטרוניים המובילים בעולם, כגון Nicki Romero, deadmau5, Axwell ועוד רבים אחרים! הסינת’יסייזר הזה מיועד ליצירת קיקים אשר יתאימו באופן מדויק ביותר לטראקים שלכם, כאשר המחשבה היא עיצוב-סאונד מתקדם בכל השלבים של הקיק, מהפאנץ’ הראשוני ועד סדרת האוברטונים (Harmonics/Overtones) שמתלווים לו.

לעמוד הרשמי של הפלאג-אין (זמין לווינדוס ומאק ב-VST, AU ו-AAX בגרסאות 32 ו-64 ביט)

 

Vengeance Sound Metrum

סינת'יסייזר קיק - Vengeance Metrum - מכללת BPM

אחד מהפלאג-אינים הפופולאריים ביותר ליצירת קיקים. הפריסטים המרובים, השליטה המפורטת על המעטפת ובעיקר הממשק הפשוט לשליטה הופך אותו לאחד מהמובילים בתחום!

לעמוד הרשמי של הפלאג-אין (זמין לווינדוס ומאק ב-VST/AU/RTAS/AAX)

 

Nicky Romero Kickstart

פלאג-אין שרשור-צידי (Side Chain) שפותח ע”י אחד מהמפיקים הבולטים בתעשיית המוזיקה האלקטרונית העולמית – ניקי רומרו. הפלאג-אין הזה מאפשר לכם לשלוט במעטפות ווליום אשר יהוו הנחתה שמדמה את אפקט קומפרסיית השרשור הצידי ויכולה לעזור לכם ליצור איזון מדויק וניקיון ב-Lowend של הטראק שלכם!

לעמוד הרשמי של הפלאג-אין (זמין לווינדוס ומאק ב-VST/AU בגרסאות 32 ו-64 ביט)

 

רוצים ללמוד איך להפיק טראקים אלקטרוניים בעצמכם? היכנסו לפרטים על קורס EMPהמסלול המקיף ליצירה והפקה אלקטרונית!

 

לקריאת מדריכים נוספים בתחום יצירה והפקה אלקטרונית למתחילים:

איך להתחיל טראק מוזיקה אלקטרונית?

קומפוזיציה למוזיקה אלקטרונית

יצירת קיק דראם למוזיקה אלקטרונית

מדריך איזון קיק ובאס