יצירת רמיקס, מדריך מקצועי למפיק האלקטרוני המתחיל

מוזיקה היא שפה אוניברסלית. מוזיקאים מסוגלים לתקשר זה עם זה ולהתבטא כל אחד בקולו הייחודי. כשיצירה מוזיקלית חדשה רואה אור, היא יוצאת לעולם כפי שראו אותה האמן והמפיק המוזיקלי. אופי היצירה, הכלים שמנגנים, תפקידי ההרמוניה והמלודיה, המילים, המהירות והאנרגיה – כולם משקפים את אופי היוצרים והשקפתם האמנותית. מטבע הדברים התוצאות שיתקבלו יהיו שונות זו מזו. במאמר זה נעסוק בדרכים וגישות ליצירת רמיקס.

 

מה זה רמיקס?

כל יצירה מוזיקלית המופקת בסביבה אולפנית מורכבת משכבות מוקלטות היוצרות יחד את המיקס הסופי, התמונה השלמה. הרעיונות המוזיקליים שמרכיבים את היצירה מופיעים בערוצים מוקלטים המכילים את כלי הנגינה והתפקידים הקיימים: קצב, הרמוניה, מלודיה, שירה וכו’, כל יצירה ותכולתה.

כשאמן מבצע שיר של אמן אחר, אנו קוראים לזה קאבר. כשאמן לוקח יצירה קיימת, מפרק אותה ובונה אותה מחדש – זה נקרא רמיקס, מפני שכשאמן מחליט לקחת את אותם תפקידים, לפרק אותם ולערוך אותם מחדש כך שתתקבל תוצאה חדשה, הוא בעצם יוצר מיקס חדש (Re-Mix).

בניגוד לטענה הרווחת, יצירה שנעשתה מהיצירה המקורית בתוספת אלמנטים כאלו ואחרים שהוקלטו על גביה אינה נחשבת רמיקס אלא עריכה (EDIT) או תיקון (FIX).

 

למה ליצור רמיקס?


ישנן סיבות שונות ליצירה של רמיקסים. ראשית, זוהי דרכו של מפיק להציג יצירה קיימת בגישה שונה. יצירה חדשה עם זיקה למקור המורכבת מאותם אלמנטים שמאפיינים אותה, אך הם מובאים בזווית אחרת.

רמיקסים רבים יוצאים כחלק משיתוף פעולה בין אמנים וחברות מוזיקה. הם לרוב יראו אור באופן רשמי, מטעם האמן או החברה שמייצגת אותו. במקרים אלו הרמיקס הופך לכלי שיווקי שמטרתו להרחיב את כמות ההשמעות וקהל היעד הפוטנציאלי של האמן.

מעבר לכך, רמיקס גם יכול לשנות את הפונקציה המקורית שלשמה המוזיקה נוצרה. תרחיש אפשרי יכול לקרות עם שיר שבגרסת המקור לא תמיד מתאים לסיטואציה אנרגטית ברחבת הריקודים. לכן ה-DJ יעדיף לנגן את אותו השיר בגרסת רמיקס שתתאים.

דוגמה מצויינת הוא השיר “פאוץ'” של נועה קירל, שבגרסת המקור מופק כקטע טראפ-רגאיי. כאשר ה-DJ ירצה לנגן את השיר במסיבת האוס, האופי, האנרגיה והמהירות של גרסת המקור לא תמיד יתאימו, לכן תבחר גרסה שונה, כזו שתתאים מבחינה ז’אנרית, כמו למשל הרמיקס של דלית רצ’סטר שמצורף בתחילת הפסקה. ניתן לשמוע בגרסה זאת אלמנטים רבים מהגרסה המקורית כשהבולט ביותר הוא תפקיד השירה. אווירת ההיפ הופ הוחלפה בביט האוס במהירות 128 BPM כנהוג בז’אנר.

מלבד הפונקציה החדשה שיש לשיר בגרסת הרמיקס, העובדה שאותו הקטע יצא מחדש בגרסה מרעננת תגרום לו להיות מושמע לתקופה ארוכה יותר מרגע יציאתו. האוזן שכבר מאסה בגרסה הישנה, קיבלה את אותו השיר בגרסה רעננה יותר.

 

איך ליצור רמיקס?

איך ליצור רמיקס?

כדי להתחיל ליצור רמיקס, שווה קודם כל לחשוב ולתכנן. לאיזה שיר אנחנו עושים רמיקס? רצוי שזה יהיה אחד שיוצר הרמיקס מרגיש זיקה אליו, כי הוא עומד להטביע בו את חותמו. אחרי שבחרנו, נצטרך להשיג את הערוצים המוקלטים ולפרוס אותם על ציר הזמן בתוכנת ההפקה. בשלב זה גם נסנכרן את המהירות ואת הגריד בתוכנה למבנה השיר כדי שפעולות העריכה שנעשה בהמשך יהיו מדויקות ונקיות. אנו רוצים להגיע למצב שהשיר מסודר כפי שהוא במקור לפני שנתחיל לחתוך ולסדר דברים מחדש.

 

יצירת רמיקסים, בניית היסודות

יצירת רמיקסים, בניית היסודות

בשלב הזה נצטרך לקבל החלטות – איזה רמיקס נרצה ליצור? מה המטרה? מה הז’אנר? באילו שכבות ואלמנטים מגרסת המקור נרצה להשתמש בגרסה שלנו ועל איזה שווה לוותר? האם שינוי המהירות והסולם המקוריים ישרתו את התוצאה הסופית? באפשרותנו לבחור ערוצים והקלטות שאהבנו ביצירה – שירה, הוקים שנזהה (אלמנטים מוזיקליים בולטים), תפקיד מלודי משמעותי שמאפיין את היצירה, אפשר גם לדגום סמפלים שנרצה מערוצים נבחרים ולבנות מהם רעיונות חדשים.

אם נחליט לשנות ז’אנר, מומלץ להתמקד קודם בשינוי השכבה הבסיסית – תפקיד הביט (תופים) ותפקיד הבס. אפשר לקחת את תפקיד התופים הקיים ולערוך אותו מחדש על גבי ציר הזמן כדי ליצור שינוי בגרוב הקיים, וכבר אופי היצירה והאנרגיה שלה ישתנו משמעותית. נוכל גם להוסיף דגימות תופים משלנו שיתאימו את הרמיקס לז’אנר שנבחר וגם יתנו לו אופי ייחודי ושונה.

 

הפקת רמיקס, יצירת שינויים הרמוניים ומלודיים והוספת שכבות

הפקת רמיקס, יצירת שינויים הרמוניים ומלודיים והוספת שכבות

ניתן גם לשנות או להתערב בתפקיד ההרמוניה והמלודיה ביצירה. נוכל לקחת את ההרמוניה הקיימת, להוסיף לה תווים נוספים מהסולם שיתנו לה גוונים חדשים או ליצור אותה מחדש בשימוש כלי נגינה אחרים שיתאימו לגרסה שלנו. החלפת הסולם הקיים לסולם המקביל תוכל גם ליצור תחושה שונה מהמקור ולשנות את אווירת השיר. יצירת קיטועים וגרוב חדש מההרמוניה הקיימת גם תוסיף אופי וצבע חדש. נוכל גם ליצור שכבות חדשות שידגישו או יחליפו את תפקיד המלודיה המרכזי כדי לעבות אותו ולהפוך אותו צבעוני ועשיר יותר.

במרבית המקרים ערוץ השירה מהווה את השכבה המרכזית ביצירה ומה שיבלוט יותר לאוזני המאזינים. ניתן לעבד אותה בדרכים רבות: שינוי המבנה המקורי של השיר והורדה של חלקים שמרגישים מיותרים. בז’אנרים מסוימים נהוג להשתמש בדגימות שירה כדי לייצר תפקידי מלודיה או קצב. תוספת מודרנית ורעננה שיכולה לשדרג את גרסת המקור.

 

איך ליצור רמיקס, סיכום

מה זה רמיקס?
ישנן גישות רבות לתהליך היצירה של רמיקס. הכל תלוי במטרת האמן וביכולתו לזהות צד אחר של יצירה קיימת. רמיקסים טובים מציגים את גרסת המקור באור אחר תוך כדי שהם ממלאים פונקציה חדשה שלא הייתה קיימת לפני. הכבוד ליצירה חשוב בתהליך ולרוב העבודה נעשית בהתאם לדרישות האמן או החברה שבה תצא היצירה.

זו גם הזדמנות טובה לומר שרמיקסים רשמיים מופקים בעידוד האמן המקורי, לכן יוצריהם לרוב יקבלו את ערוצי הקטע באופן ישיר. שימוש ושינוי של תוכן שלא באישור האמן שיצר אותו יכול להוות הפרה של זכויות יוצרים, לכן אפשר גם להתנסות דרך תחרויות רמיקסים שונות ברחבי האינטרנט ולקבל גישה לערוצים של קטעים שונים.