איך מתנהגים כדי ג’יי? האתיקה של המתקלטים

לפעמים קורה שתסיימו את הסט שלכם במועדון, ומשהו באווירה לא בדיוק כמו שתיארתם. ה-DJs האחרים לא בדיוק התחברו אליכם, הבליינים לא שיתפו פעולה יותר מדי, ובכללי האווירה לא מרגישה במקום. הרבה פעמים הדבר יהיה כתוצאה מהיחס שלכם אל הסובבים אתכם במקום בו אתם מתקלטים, ולכן גיבשנו לכם מאמר בו נסביר כמה חוקי התנהגות בסיסיים שכדאי לאמץ כדי שהערב ילך כמה שיותר חלק.

 

רוצים ללמוד איך לתקלט בצורה מקצועית? לפרטים על קורס DJ במכללת BPM

 

חוקי התנהגות לדיג’יי מול תקליטנים אחרים

הרבה מהצרות שתיפגשו במועדון יקרו בעקבות אינטראקציה לא טובה מול המתקלטים האחרים. מאוד קל לדאוג לעצמכם שהכל ילך חלק, ובלי לשים לב לעשות משהו לא נעים מול המתקלטים האחרים. אז כמה טיפים לגבי זה:

 

אל תעשו סט-אפ בזמן סט של DJ אחר

 • כנראה שאף DJ לא רוצה לסיים את הסט שלו מול דיג’יי אחר שמכין ציוד מולו. נסו לדאוג שהציוד שלכם יהיה מוכן יחסית בעמדה מראש, או לפחות תארגנו מוזיקה על דיסק למיקס ישיר עם הסט המסתיים לפניכם שיתנגן בזמן שאתם עושים סט-אפ, ותפעילו אותה רק כשה-DJ השני כבר סיים את הסט שלו.
 • הסט-אפ אמור לקחת לא יותר מ-20 דקות, אז תדאגו ששריינתם לעצמכם את זמן הארגון הזה. ואם זמן הארגון חייב להתנגש בזמן הסט של די ג’יי אחר, תוודאו כי הוא יודע על כך מראש, מרגיש בנוח עם זה והודו לו על סבלנותו.

 

כשאתם סט חימום של DJ אחר

 • דעו את מקומכם, ואל תנסו לסחוף את כל האנשים כאילו הערב שלכם. אם אתם רוצים להרשים את הבאים אחריכם, עשו זאת בצניעות, עם קטעים דווקא יותר רגועים ואיטיים שלכם ובלי להגיע לווליומים מוגזמים, כדי להשאיר לבא אחריכם כמה שיותר מקום להעלות אינטנסיביות. אם תעשו זאת נכון, אתם בוודאות תקבלו עוד הופעות חימום ויותר תשומת לב חיובית מהחבר’ה הגדולים יותר.
 • תדאגו שהקטע האחרון בסט שלכם ארוך יחסית ובטמפו שתיאמתם מראש עם המחליף, ויאפשר ל-DJ שעולה אחריכם להיערך מספיק לסט שלו ולדאוג למיקס בין הסטים שלכם. חשוב גם שהטראק האחרון לא יצריך יותר מדי משחק עם המיקסר\אפקטים.
 • אל תהפכו את הרחבה למסיבה הפרטית שלכם עם כל החברים, אלא אם כן הוזמנתם לעשות זאת. חשוב לשמור על עמדה מסודרת ונקייה, ללא לכלוך ומשקאות מיותרים שנמצאים שם ועלולים לגרום לתאונה מצערת.

 

כשאתם עולים אחרי DJ אחר

 • מומלץ להיכנס לסט כ-5-10 דקות לפני שאתם מתחילים, תוך כדי שאתם מציגים את עצמכם בנימוס ל-DJ היורד, ואומרים לו עוד כמה זמן אתם אמורים לעלות. במידה ויש בעיה בנוגע לזמן העלייה שלכם, הימנעו מיצירת עימותים מיותרים – צרו קשר עם המפיק ותדאגו שהוא מיישר את ההדורים. אל תהיו הדי ג’יי המציק שמגיע לרחבה עם האוזניות עליו ויושב ל-DJ היורד על הראש בכדי שיסיים.
 • נצלו את הסט שלפניכם בכדי להבין את הקהל טוב יותר. קחו כמה דקות טובות להרגיש אותו ולהבין לאיזה מוזיקה הוא מגיב יותר או פחות, ונסו להתאים את הסט שלכם לזה במובן מסוים.

 

צפו בסדנת האמן של DJ Pipe לדי ג’יי המתחיל

 

איך להתנהג מול מנהל / בעלי המועדון כ-DJ

הבעלים הממוצע של המועדון בד”כ יהיה איש עסקים יותר ממוזיקאי בנפש, וחשוב שתקחו את זה בחשבון כשאתם יוצרים איתו קשר. מדובר בטיפוס שלא תמיד יהיה לו זמן או עניין במוזיקה עצמה כמוכם, אלא יותר בהזדמנות העסקית שאתם יכולים לספק לו כמתקלטים.

 

מחוץ למסגרת המועדון

 • בכל הקשור לאנשים עסוקים כמו בעלים, מומלץ שתקשורת חשובה כמו ניסיון ליצור קשר ולשלוח דמו תתבצע באופן אישי. אלא אם כן הוא מבקש, אל תשלחו לו את הסט שלכם במייל, אלא נסו להביא לו אותו פיזית כשאתם פוגשים אותו.
 • אבל לא לפני שביצעתם היכרות בסיסית כמובן! נסו למצוא מכנה משותף ביניכם שאינו בהכרח קשור למוזיקה, כי יצירת קשר אישי לפעמים יכול להביא יותר הזדמנויות מרמה מקצועית גבוהה. ככל שהקשר ביניכם יהיה טוב יותר, כך יהיה יותר נוח ליצור קשר מדי פעם כדי לבדוק אם יש לכם עוד הזדמנויות לתקלוט.
 • חשוב לנהל לוח זמנים מסודר, בכדי שברגע שייצרו אתכם קשר אתם תדעו להגיד די במיידי מתי אתם פנויים.

 

בערב התקלוט

 • חשוב לזכור שמנקודת המבט של הבעלים מדובר בהפקה לא קטנה, כל פעם מחדש. אז תתחשבו בו, ותנו לו לעשות את שלו ואל תדאגו לגבי לקבל את שלכם. זה אומר לא לצפות שברגע שתרדו מהרחבה תקבלו את הכסף שלכם, כי לבעלים יש עוד הרבה אנשים לשלם להם חוץ מכם.
 • אם במהלך הסט הבעלים אומרים לכם לשנות את המוזיקה, אנחנו מציעים להתגבר על האגו ולעשות את זה.
 • אל תצפו לשתייה חופשית לכל הערב. המדיניות לגבי שתייה משתנה ממקום למקום. באופן כללי אנחנו תמיד ממליצים להימנע מאלכוהול תוך כדי תקלוט, במיוחד אם מדובר בסטים הראשונים שלכם.

 

חוקי התנהגות לדי ג’יי מול הבליינים

הדינמיקה בין הדיג’יי לפוקדים את המועדון היא אולי המסוכנת ביותר בפוטנציאל, אבל גם הכי מתגמלת בטווח האורך. חשוב לזכור שהאנשים במועדון הם חלק מהסיבה שאתם יכולים להתפרנס כמתקלטים, ולכן חשוב להתייחס אליהם בייראת כבוד מינימלית.

 

כשמבקשים מכם לשים שיר כלשהו

 • תזכרו שבדרך כלל מדובר בחבר’ה צעירים, ולרוב שיכורים. כחוק כללי, היו מנומסים ועדינים בצורת ההתנהלות שלכם מולם.
 • למרות שאתם לא חייבים לקחת בקשות מהקהל, אתם יותר ממוזמנים לקחת אותם כרמז להבנה טובה יותר של הקהל שלכם, לכן חשוב לא להתעלם מהבקשות לחלוטין.
 • הדרך הקלה והמנומסת ביותר להתמודד עם בקשה שאתם לא רוצים לקחת היא לחייך ולהנהן עם הראש. הבן אדם המבקש כנראה לא יחזור שוב, ואם כן תוכלו להגיד שפשוט לא שמעתם מה אמר.
 • אם אתם אכן לוקחים בקשות, כדאי להביא אתכם עט ופנקס רישום. עלול להקל עליכם מאוד בתהליך, וגם לתת לכם שירים כגיבוי לסט שלכם.
 • אם מציעים לכם כסף תמורת בקשה, קחו אותו ושימו בצד. במידה ואכן ניגנתם, שמרו אותו. במידה ולא, החזירו למבקש את הכסף כשהוא מגיע שוב, ואם לא, הוא שלכם.

 

חוקי התנהגות נוספים לדיג’יי אל מול המבלים

 • הגיוני לגמרי שלא תרצו משקאות על העמדה שלכם. אל תפחדו לבקש את זה, הסכנה לציוד שלכם גדולה מספיק בשביל להצדיק את זה.
 • לכל בעיה שלכם אל מול מישהו אחר שיוצאת משליטה, עדיף שלא להתמודד איתה באופן ישיר ולקרוא למאבטחים.
 • נסו ליצור גבולות ברורים בעמדה, בכדי שיהיה מובן למי שמגיע מה מחוץ לתחום שלו.

 

צפו בסדנת האמן של אייל גולדמן על DJ

 

חוקי התנהגות לדיג’יי, סיכום

יש הרבה מאוד דרכים להשאיר רושם לא טוב על המקום או על האנשים במועדון, לכן חשוב בתור התחלה להיות מאוד זהירים בהתנהלות שלכם בכדי לא לשרוף הזדמנויות. תמיד הישארו צנועים, מנומסים ותכבדו את הסובבים אתכם, ובכך תשמרו על סיכויים כמה שיותר גבוהים ליצירת הזדמנויות נוספות להופעות ולהרחבת המעגל שלכם.

 

Source: DJ Techtools

 

לקריאת מאמרים נוספים בסדרת מדריכים ל-DJ:

כמה כסף DJ מרוויח?

למי מתאים ללמוד קורס DJ?

איך מתנהגים ליד DJ? חוקי התנהגות לעולים על העמדה

למה אתם לא מצליחים להשיג הופעות? חלק א’ חלק ב’

איך מתנהגים כדי ג’יי? האתיקה של המתקלטים