ציוד לדי ג’יי, המדריך לרכישה חכמה

אנו חיים בעידן שבו כמות הציוד והחומרה לתקליטנים גדול מאי פעם, ובהיעדר ניסיון, לא תמיד ברור במה לבחור ועם מה כדאי לעבוד. במאמר זה ניתן כמה טיפים שכדאי לדעת לפני שהולכים לקנות ציוד דיג’יי.

 

מדריך ציוד לדיג’יי, הקדמה

ציוד די ג'יי, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

אז לפני שאנו רצים לקנות ולהשקיע את כספינו בציוד יקר, בואו ננסה להבין ממה שווה להתחיל, לאן אפשר להתקדם ובעיקר להבין מה אנו צריכים בהתאם לרצונות שלנו. ההגדרה המקורית של תפקיד הדיג’יי עוסקת בנגינה של קטעים מופקים מראש והחיבור ביניהם. הדיג’יי יכול לשמוע קטעים מראש ולתזמן את השמעתם, לקבוע את עוצמת כניסתם, המהירות שבה ינוגנו, שילוב אפקטים המעצימים את חוויית הנגינה ועוד.

כדי שנוכל לבצע זאת הלכה למעשה, אנו צריכים:

  • שני מקורות נגינה לפחות. כדי שנוכל לעבור מקטע מוזיקלי אחד לאחר ללא עצירה.
  • מיקסר המסכם ומגביר את עוצמת השמע, ומקשר בין הנגנים לרמקולים.
  • אוזניות. כדי שנוכל להקשיב מראש למוזיקה ולתזמן אותה.

בפשט, אלו הגורמים שמרכיבים כל עמדת דיג’יי סטנדרטית (מלבד רמקולים ומוניטורים כמובן), ונוכל לראות שקיימים בימינו שני סוגים עיקריים של עמדות DJ. כאלו המתבססות על הגברה ממוחשבת (עמדה וירטואלית) וכאלו המתבססות על הגברה אנלוגית (עמדה פיזית).

 

ציוד DJ, עמדה דיגיטלית

ציוד DJ, עמדה דיגיטלית - מכללת BPM

העמדה הדיגיטלית מבוססת על מערכת ממוחשבת. לכן היא נחשבת לפתרון הזול, הפרקטי והיעיל. היא מומלצת בעיקר לתקליטנים מתחילים (זאת מבלי לבטל את העובדה שגם דיג’יים מקצועיים משתמשים בה) ותקליטנים ניידים. היא נוחה בסביבה הביתית והיא מצויינת לאירועים קטנים וכגיבוי לעמדות גדולות ורציניות.

בבסיסה של עמדה זו קיים מחשב שעליו מותקנת תוכנת תיקלוט המכילה עמדה בתוך מסך המחשב. נוכל למצוא בה נגנים ומיקסר, מכשירי אפקטים ואת אוסף המוזיקה שאיתו נעבוד. כדי להפעיל את התוכנה בצורה נוחה, נחבר קונטרולר (שלט) שידמה לנו את העמדה הפיזית ובעזרתו נפעיל את הנגנים, המיקסר, יחידות האפקטים וכו’. בתוך הקונטרולר נמצא גם כרטיס הקול שדרכו נשדר מוזיקה לרמקולים ולאוזניות.

לפני שאנו קונים קונטרולר ומתקינים תוכנה, נרצה להשקיע במחשב שיהיה מספיק חזק ומתאים לעבודה רציפה. רצוי שהמחשב יהיה נייד, PC או MAC, לפי הרגל המשתמש והעדפותיו ושיכלול שני דברים חשובים: מעבד מסוג Intel i5 (או חזק יותר), וזיכרון עבודה של לפחות 8GB RAM. מומלץ גם לכלול דיסק קשיח מסוג SSD בנפח של לפחות רבע טרה (250GB) לאחסון של קבצי המוזיקה.

 

קונטרולר דיג’יי ותוכנה לעמדת תקלוט דיגיטלית

ציוד DJ, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

השלב הבא הוא בחירת הקונטרולר והתוכנה. בימינו רוב הקונטרולרים בשוק מתממשקים לתוכנות דיג’יי ספציפיות. בקניית הקונטרולר אנו מקבלים גם רישיון לתוכנת הדיג’יי. לכן פחות מומלץ להוריד ולהתקין תוכנת דיג’יי לפני קניית הקונטרולר כי גם כך נקבל רישיון חוקי במעמד הקנייה.

שתי החברות הפופולריות ביותר כיום העוסקות בחומרה דיגיטלית לדיג’יי הן Native Instruments שמייצרת את תוכנת Traktor ו-Pioneer המייצרת את תוכנת Rekordbox. לשתי החברות דגמים שונים של קונטרולרים לדיג’יי ברמה גבוהה וברמות מחיר שונות.

חשוב לציין שאין בתחום התוכנות כזו הנחשבת ל”טובה ביותר”. הדבר נמדד ע”פ נוחות התקליטן ויכולותיו הטכניות, לכן, אם זהו הציוד שממנו נתחיל לתקלט, זה לא ממש משנה במה נבחר כי המסקנות לרוב עולות תוך כדי תנועה.

 

קונטרולר דיג’יי מומלץ לתוכנת Traktor

תוכנות DJ שאתם חייבים להכיר, Traktor Pro - מכללת BPM

הקונטרולר המומלץ ביותר למשתמשים בתוכנת Traktor הוא ה-Kontrol S4 Mk3 (לחצו להגעה לעמוד המוצר ב-BPMSHOP). מכשיר סולידי עשוי ברזל בעל כפתורים נובים ופיידרים יציבים וחזקים. יכול לשמש כמיקסר עצמאי לנגינה בארבע ערוצים, בעל אפשרות לשליטה באפקטים וסמפלר, וכמובן שמגיע עם תוכנת Traktor pro המצויינת. לאלו המעוניינים ברמות מחיר נמוכות יותר, גם דגמי ה-S3 וה-S2 יהיו מצויינים.

 

קונטרולר DJ מומלץ לתוכנת Rekordbox

תוכנות DJ שאתם חייבים להכיר, Rekordbox - מכללת BPM

קונטרולר מומלץ מבית Pioneer הוא ה-DDJ 1000. מכשיר גדול פיזית עם הג’וגים האייקונים של Pioneer ומיקסר עם ארבעה ערוצים. ישנם מסכים במרכז הג’וגים המאפשרים תצוגת נתונים נוחה ושליטה באפקטים וסמפלר. המכשיר מתממשק לתוכנת Rekordbox המגיעה איתו, גם היא תוכנה מצויינת ונחשבת לסטנדרט בעולם הדיג’יי. למעוניינים בקונטרולר במחיר נמוך יותר, ה-DDJ SB3 לגמרי יעשה את העבודה.

 

בחירת קונטרולר דיג’יי, טיפ חשוב נוסף

ניתן למצוא קונטרולרים מחברות ודגמים שונים בשוק עם טווח ענק של מחירים. בחרו בקונטרולר בעל מעטפת חזקה שמרגיש כמה שפחות “צעצועי”. ודאו שהוא כולל כרטיס קול פנימי וכי הוא מתממשק לתוכנת DJ מקצועית. אל תתפתו לקנות את הגדול יותר או זה שעושה יותר אורות.

 

העמדה האנלוגית

ציוד די ג'יי, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

בניגוד לעמדה הדיגיטלית, בעמדה זו לא נצטרך מחשב – המיקסר והנגנים קיימים פיזית ובאופן עצמאי. במרבית העמדות האנלוגיות אנו נמצא מיקסר דיג’יי (2 או 4 ערוצים), נגני CDJ / XDJ של חברת Pioneer או פטיפונים לנגינה של תקליטים. זו עמדה שנמצא לרוב במועדונים, פסטיבלים ובכל מקום שמארח תקליטנים באופן קבוע. היא מומלצת לכאלו שרוצים לנגן על ציוד מקצועי, לאספני תקליטים וחובבי איכות סאונד שרוצים להתפשר כמה שפחות על התהליך האנלוגי שעוברת המוזיקה מנגינתה עד שהיא בוקעת מן הרמקולים.

 

בחירת נגן מוזיקה לעמדת DJ אנלוגית

ציוד לדי ג'יי, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

בכל הקשור לנגני מוזיקה, החברה השולטת בתחום בשלושת העשורים האחרונים היא Pioneer. מכשיר הקומפקט CDJ / XDJ עבר גלגולים שונים לאורך השנים ונמצא כסטנדרט בכל עמדת דיג’יי. הוא מיועד לנגינה של קבצים דיגיטליים וניתן לחבר לו התקן נייד (DiskOnKey), כרטיסי SD או CD (דיסקים). הוא נחשב מכשיר חזק ואמין עם ממשק נוח לשימוש ואופציות נגינה רבות.

הדגם האחרון והמדובר ביותר של החברה הוא ה-CDJ-3000. ניתן גם להסתפק ב-XDJ-700, דגם זול וקטן יותר שעושה עבודה מצויינת.

 

מיקסר DJ לעמדת תקלוט אנלוגית

ציוד לדי ג'יי, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

בבחירת מיקסר הדבר החשוב ביותר הוא יכולת הגברת הסיגנל שלו (Pre-Amp/קדם-מגבר) שלרוב יעיד על איכות הסאונד והצבע שיאפיין אותו. ברכישת מיקסר חשוב שנדע מה אנו רוצים להגביר דרכו וכמה ערוצים אנו צריכים לשם כך. חברות מוכרות בתחום המיקסרים לדיג’יי הן Allen & Heath עם סדרת ה-Xone שנחשבת למועדפת במקומות המתבססים על טהרת האלקטרוניקה, חברת Rane הידועה בסאונד חם והגברה אנלוגית איכותית, ו-Pioneer פופולרית במיוחד, עם מיקסרים נוחים, עמוסי אפקטים ואופציות.

 

אוזניות מומלצות לדיג’יי

ציוד לדי ג'יי, המדריך לרכישה חכמה - מכללת BPM

בנגינה מול קהל, תקליטנים מעדיפים לקחת כמה שפחות סיכונים. האוזניות הן הדרך שלנו להקשיב לקטע בטרם כניסתו, לתזמן אותו ולסנכרן את המוזיקה למה שמתנגן ברמקולים. חשוב שהאוזניות ידעו לייצר סאונד “בריא” ככל הניתן, טווח תדרים רחב כמה שיותר והגברה איכותית ולא חלשה מדי. מבחינה פיזית, רצוי שהאוזניות יוכלו לכסות את האוזן כדי שנוכל לייצר הפרדה בין מה שנשמע ברמקולים למה שאנו שומעים באוזן. במצב של נגינה לאורך זמן, רצוי שיהיו נוחות. כאלו הכוללות קשת שניתן להתאים להיקף הראש בלי סיכון שהן יפלו או ילחצו חזק מדי.

דגם פופולרי במיוחד בשנים האחרונות בקרב תקליטנים חובבים ומקצועיים הוא HD25 של חברת Sennheiser (לחצו להגעה לעמוד המוצר ב-BPMSHOP), אוזניות DJ איכותיות ובעלות תג מחיר נוח.

 

מדריך ציוד לדי ג’יי, סיכום

בכל הקשור לקניית ציוד DJ, חשוב לזכור שהכל קיים בטווח מחירים רחב ולצרכים רבים. כל המכשירים בעמדה וריבוי האופציות הם כלים בשימוש הדיג’יי והם לא מעידים האיכות כמו המוזיקה עצמה וצורת השימוש בה. הציוד ברובו מציע אם אותם כלים בסיסיים ולפעמים גם מעבר, אך אין צורך להתמקד בכך. בכל שלב בו נהיה, ככל שנוכל להפיק את המירב מן המעט ומהפחות טוב, כך תגדל היכולת המקצועית שלנו ונוכל להפיק שימוש טוב יותר מהציוד היותר יקר והיותר איכותי.

 

רוצים לעלות על העמדה ולהתחיל לתקלט? לפרטים על קורס DJ מקצועי במכללת BPM