מדריך הפקה אלקטרונית למתחילים בסביבה ממוחשבת

היום בעידן המחשב הביתי יצירה והפקה מהבית הוא אחד מהתחביבים הרווחים היום בעולם המוזיקה, והמחשב קיבל מעמד של כלי נגינה לכל דבר. אז איך  כחסרי כל ניסיון בהפקה ויצירה במחשב נוכל להיכנס לעולם ההפקה והיצירה ומתחילים לעשות מוזיקה? במאמר זה ננסה לענות על השאלות שהכי נשאלות ע”י המעוניינים בתחום שלא יודעים כיצד לגשת אליו.

 

למידע ופרטים על קורסים ומסלולי לימוד סאונד והפקה במכללת BPM

 

המדריך למפיק האלקטרוני המתחיל בסביבה ממוחשבת – שאלות נפוצות ותשובות

 

איך ליצור מוזיקה – איך עושים מוזיקה כיום?

עד לפני כמה שנים, האולפנים המסחריים היו המקום העיקרי ממנו יצאה מוזיקה לעולם. כולנו ראינו תמונות של אמנים באולפן אווירתי ומעוצב, עם המיקסר הענק וציוד בכמויות אדירות. בשנות ה-80 החלה המהפכה הדיגיטלית, ועולם המחשוב התחיל להשתלט באופן הדרגתי גם על יצירה והפקת המוזיקה, עד שהיום כבר נחשב לסטנדרט.

אז למרות שהתהליך של הפקת ויצירת המוזיקה דומה לטכניקות העבודה הישנות באופן מהותי, הגישה והצורה בה הכל נעשה שונה כמעט לחלוטין.

מבוא להפקה ויצירה אלקטרונית

אז איך מתחילים ליצור ולהפיק מוזיקה בימינו ובמה אנו נשתמש?

רוב המוזיקה שאנו שומעים היום תנוהל בתוך תוכנת הפקה וסאונד – או בשמות המקצועיים : DAW – Digital Audio Workstation או Sequencer. כיום השוק מלא בתוכנות מקצועיות שהרבה מן האמנים והמפיקים המצליחים והחשובים בעולם משתמשים בהן, לדוגמא: Cubase, Ableton Live, Pro Tools, Logic ועוד רבות אחרות… התוכנות האלה (כל תוכנה בדרכה שלה) מאפשרות לכם לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת ליצור שיר מאפס. התוכנה תכלול ממשקים שדרכם ניתן להקליט, לנגן, ליצור, לערוך, לשנות ולעצב רגעים מוזיקליים.

העבודה מתבצעת על גבי פרויקטים (Projects) , בתוכם לרוב תראו כברירת מחדל ערוצים (Channels) – בהם תוכלו להכניס מידע מוזיקלי (בין אם להקליט, להכניס מידע שהוקלט מראש – דגימות (Samples), או פקודות ממוחשבות (MIDI) לכלי נגינה ווירטואלים (VST), וגריד (Grid) – משטח העבודה עליו משבצים את קטעי האודיו ופקודות ה-MIDI.

צורת העבודה בעת יצירת שיר\טראק תלויה כמובן לחלוטין בכם, בין אם מתחילים בביט, בקביעת הסאונד או בטמפו הפרויקט (הקצב בו מתנגן השיר, נמדד ב-BPM – Beats Per Minute – מספר פעמות הנספרות בדקה) – תמיד מומלץ למצוא את שיטת העבודה המתאימה לכם וכמובן גם להתנסות בצורות אחרות מדי פעם.

 

האם התוכנה בפני עצמה מספיקה כדי ליצור מוזיקה?

בגדול, כן. רוב התוכנות יגיעו באופן אוטומטי של רכישתן עם מגוון גדול של כלי נגינה ממוחשבים וכלים לעיצוב שלהם, בכולם ניתן להשתמש אפילו עם מקלדת המחשב שלכם על מנת ליצור שיר\טראק מכל סוג שעולה על דעתכם.

כל זאת מתאפשר ע”י טכנולוגיית MIDI (Musical Instrument Digital Interace) – המושג המקצועי לכלים וממשקים אשר מקבלים פקודות מחשב על מנת לנגן. כלים וממשקים אלה מגיעים במספר פורמטים שונים שרובם יתממשקו עם תוכנות ההפקה והסאונד (DAWs) שתעבדו איתן, ולהם שמות כמו VST, AAX, AU ועוד.

לרוב היוצרים המתחילים מומלץ לרכוש בנוסף אביזרים נלווים על מנת להתפתח גם במובן המוזיקלי הנגינתי – לשם כך נועדו אביזרים כמו מקלדת שליטה – במילים אחרות סט קלידים (כמו פסנתר) אשר מיועד לחיבור למחשב לטובת נגינה בכלים, בדיוק באותה צורה כפי שהייתם מנגנים על פסנתר.

 

באיזה תוכנת יצירה והפקה מוסיקלית (DAW) הכי כדאי לי להשתמש?

כמו שציינו מקודם, קיים מגוון רחב של תוכנות הפקה וסאונד שיכולות לשמש אתכם בעת תהליך היצירה. התוכנה שנראית מסובכת להפליא לאדם אחד עלולה להיות אזור הנוחות המוחלט של אחר – הישארו עם ראש פתוח וקחו את כל סוגי התוכנות שבאפשרותכם לנסיעת מבחן – רוב התוכנות יאפשרו לכם תקופת מבחן של חודש או הורדה חינמית של גרסת לייט אשר תחסום לכם כמה פונקציות של התוכנה, אך אכן יכולות מאוד לעזור בגיבוש רושם לגבי הצורה בה התוכנה מתנהלת.

לתהליך הבחירה גישה קצת פילוסופית, והאמונה הרווחת היא כי כל התוכנות בסופו של דבר יכולות להגיע בדיוק לאותן תוצאות – לכן כל מה שנשאר לכם זה כמובן להתנסות ולראות מה מאפשר לכם את תהליך העבודה הכי חלק (או במילים מקצועיות, Workflow) בדרך לגיבוש הרעיון המוזיקלי שלכם.

 

האם חובה להיות עם ידע מוזיקלי מקדים לפני שאני מתחיל ליצור?

ניסיון מוזיקלי בהחלט יכול לעזור בצורה משמעותית בעת יצירה בסביבה הממוחשבת, אך כמובן שזה לא מחייב –  כיום ניתן ללמוד את המוזיקה דרך היצירה עצמה. יתרה מזאת, חלק מהיוצרים והמפיקים המצליחים ביותר בארץ ובעולם היום לא מתביישים להודות כי אין להם כלל ידע בכל הקשור לתאוריה מוזיקלית, ולחלקם המחשב היה כלי הנגינה הראשון בהחלט.

המון מתוכנות הסאונד וההפקה היום מותאמות גם ליוצרים שאין להם בהכרח ניסיון תיאורטי עשיר – וחלק מהפונקציות שתכירו עם עבודתכם על התוכנה יסייעו לך ואף יוכלו לתת לכם שיעורים במוזיקה!

 

למידע ופרטים על קורסים ומסלולי לימוד סאונד והפקה במכללת BPM

 

למאמרים נוספים בסדרת יצירה והפקה מוזיקלית במחשב:

מדריך הפקה אלקטרונית למתחילים בסביבה ממוחשבת

לעשות מוזיקה בתוכנות סאונד – מאיפה מתחילים?

קיובייס פרו (Cubase Pro), המדריך להתקנה

קיובייס (Cubase Pro), מדריך למתחילים

אייבלטון לייב (Ableton Live), המדריך להתקנה

אייבלטון לייב (Ableton Live), מדריך למתחילים