קיובייס או אייבלטון לייב, מה מתאים לך?

שאלה שנשאלת המון בקרב מפיקים ויוצרים צעירים בסביבה הממוחשבת, היא עם איזה DAW, או Digital Audio Workstation, כדאי להתחיל את הדרך. במהלך המאמר אנחנו נסקור את שתיים מתוכנות ה-DAW הפופולאריות ביותר, ואת התכונות העיקריות המאפיינות כל אחת מהתוכנות הללו בהשוואה לאחרת, ונעזור לכם להבין אם קיובייס או אבלטון מתאימה יותר לסגנון היצירה וההפקה שלכם, בכדי שתוכלו לבחור בהצלחה בתוכנה שתדחוף את העבודה שלכם קדימה.

 

רוצים ללמוד ליצור ולהפיק מוזיקה עם תוכנות הסאונד וההפקה? לפרטים על קורסי התוכנה במכללת BPM

 

הקדמה

חשוב לנו לומר לפני הכל – אין תוכנה שהיא אובייקטיבית יותר טובה. האמונה הרווחת, שברוב המקרים גם נכונה, היא כי ניתן ליצור את אותה מוזיקה בדיוק ולפרטי פרטים עם כל אחת מתוכנות ה-DAW המקצועיות. תהליך ההתאמה שנעזור לכם לעשות כאן הוא רק במטרה לעזור לכם איזה מצורות העבודה של התוכנות מתאימה יותר לצורה בה אתם חושבים, ובכך תצטרכו עיסוק מינימאלי עם הפן הטכני בדרך לתוצאות המוזיקליות אליהן תרצו להגיע.

 

קיובייס (Cubase), מאפיינים עיקריים

מדריך קיובייס - מכללת BPM

קיובייס, מבית Steinberg, היא תוכנה מאוד וותיקה, ואחת מהחלוצות בתחום הסאונד וההפקה הממוחשבים. קיובייס הינה תוכנה מאוד וורסטילית, אשר תאפשר לכם ליצור דרכה בקלות מגוון רחב מאוד של מוזיקה על כל סוגיה.

 

אז למי קיובייס מתאימה במיוחד?

קיובייס תתאים בעיקר לאלה היוצרים מוזיקה אקוסטית, או בכדי לדייק, מוזיקה שברובה מבוססת על הקלטות של תפקידים ידועים מראש. הסיבה העיקרית לכך היא יכולות ההקלטה המתקדמות, העריכה הפרטנית לכל ערוץ, אפשרויות החיווט האינטואיטיביות, ובעיקר עצם היות התוכנה הדמייה לסביבה אולפנית מסורתית, שמהווה מין סימולציה ממוחשבת לעבודה באולפן הקלטות מסחרי של ממש. חשוב להדגיש כי ניתן ליצור מוזיקה אלקטרונית בקיובייס באותה רמת קלות, אך העוצמה של קיובייס באה לידי ביטוי בעיקר במוזיקה מוקלטת.

בנוסף, קיובייס הינה תוכנה מעולה גם לעובדים עם מוזיקה תזמורתית ממוחשבת, ועבודות מסוג פוסט-פרודקשן ומוזיקה לוידאו\קולנוע. הסיבה לכך היא היכולת של קיובייס ליצור סביבות עבודה (Workspaces) שונות ומודולאריות, ממשקי עריכת MIDI (פקודות מחשב לכלי נגינה ממוחשבים כדוגמת ה-VST) מתקדמים ומגוונים, היכולת לשמר ולמיין פריסטים מוכנים מראש של ערוצים, הרכבים וסאונדים אשר יכולים ליצור לכם סביבת עבודה מתאימה בשניות בודדות, וממשק ייעודי בתוך קיובייס אשר כולו מוקדש לתיווי ממוחשב של היצירות שלכם.

תכונתה של Cubase לדמות סביבה אולפנית גם יעילה במיוחד בעבודה על מיקס ומאסטרינג. מספר אנשים שעובדים על התוכנות השונות לפעמים יעדיפו לייצא את הערוצים של הפרויקט שלהם לאודיו, ולאחר מכן לעבוד על המיקס והמאסטרינג שלו בקיובייס.

 

קיובייס, יתרונות בולטים

 • ממשק הקלטות מתקדם, אינטואיטיבי ומרובה אפשרויות
 • סימולציה של עבודה בסביבה אולפנית מקצועית
 • סביבת עבודה דינאמית שמשתנה בהתאם לצרכים שלכם
 • אפשרויות שמירה של פריסטים ברמות הקטנות ביותר
 • ממשק תיווי ווירטואלי מובנה בתוכנה
 • מנוע תיקון זיופים מתקדם מובנה בתוכנה (VariAudio)

 

אבלטון לייב (Ableton Live), מאפיינים עיקריים

מדריך אבלטון - קיצורי מקלדת - מכללת BPM

לייב, מבית אייבלטון, היא תוכנה יחסית חדשה במגרש המשחקים של ה-DAWs. היא נוצרה במטרה לתת למוזיקאים פלטפורמה נוחה לתרגום אינטואיטיבי של מוזיקה אולפנית לתחום הופעות הלייב. אך עם הזמן, התברגה לצד שאר תוכנות הסאונד וההפקה כתוכנה יצירתית לכל דבר, עקב הממשק האינטואיטיבי שלה ויכולת היצירה שנחשבת מאוד מזמינה ליוצרים ומפיקים, בעיקר בתחום המוזיקה האלקטרונית.

 

אז למי אייבלטון לייב מתאימה במיוחד?

אבלטון לייב נחשבת תוכנה שמתאימה בעיקר ליוצרים ומפיקים בתחום האלקטרוניקה, או אמנים שחלק רב מהתהליך היצירתי של המוזיקה שלהם מתרחש גם במסגרת העבודה בתוכנה עצמה. אם אתם אמנים או מפיקים שאוהבים לבצע המון מניפולציות ומתיחות פנים למידע הנכנס למחשב, וליצור עולמות מוזיקליים חדשים דרך שילוב בין חומרים מוקלטים לחומרים שאתם יוצרים בעצמכם דרך השימוש בתוכנה, אייבלטון עשויה להתאים לכם מאוד. חשוב לציין גם כאן כי ניתן ליצור גם מוזיקה אקוסטית באותה קלות באייבלטון לייב, אך ביצירה אלקטרונית התוכנה באמת נוצצת.

בנוסף, כמו שציינו אייבלטון תוכנה מעולה לתרגום הביצועים ללייב. הממשק שלה מינימליסטי בהרבה משל קיובייס (למרות שרוב הפונקציות קיימות גם בה), ומוכוון למוזיקאי שרוצה לקחת את המחשב, לחבר אותו לרמקולים ופשוט לבצע בפני קהל.

חשוב גם לציין לחיוב את הכלים המובנים באבלטון, אשר נותנים לה מודולאריות רחבה ורמה גבוהה כבר מרגע פתיחתה הראשונית. ממשק ה-Max for Live מאפשר לכם ליצור פלאג-אינים ואפקטים, אשר פותחים לכם מספר אינסופי של אפשרויות יצירה ועריכה ע”פ הצרכים האישיים שלכם.

 

אייבלטון לייב, יתרונות בולטים

 • ממשק נוח ואינטואיטיבי לעבודה מהירה
 • יכולת תרגום מתקדמת במיוחד לביצוע לייב
 • Max for Live פותח דלתות יצירתיות והפקתיות חסרות תחליף
 • אפשרויות עריכה, אוטומציה וביצוע מניפולציות למידע אודיו ו-MIDI ליצירתיות מקסימלית
 • כלים מובנים בתוכנה וסאמפלים ברמה יצירתית, הפקתית ומוזיקלית גבוהה
 • אפשרויות Warp מגוונות לשימוש קל בקטעים חיצוניים כמו לופים וסאמפלים

 

 

סיכום

למרות שציינו סוגים שונים של אנשים להם כל תוכנה עשויה להתאים, אין הדבר מעיד על התאמה חד-משמעית. תמיד תוכלו למצוא אנשים שהתוכנה האחרונה שדמיינתם שישתמשו בה, היא דווקא תהיה אזור הנוחות המוחלט שלהם.

עדיין לא נסגרתם על עצמכם? בסדר גמור, לשתי התוכנות יש אפשרות להתנסות דמו, אשר תאפשר לכם לקבל את הגרסה המלאה של התוכנה לפרק זמן מוגבל, במסגרתו אנו מאמינים שתוכלו לגבש רושם מספיק טוב בכדי להחליט איזה מהתוכנות מתאימות לכם. במידה ואתם יכולים לאפשר זאת, אין שלילה להשתמש בקיובייס ואייבלטון לייב בו זמנית. הפקה ויצירה נעימה!

 

 

רוצים ללמוד ליצור ולהפיק מוזיקה עם תוכנות הסאונד וההפקה? לפרטים על קורסי התוכנה במכללת BPM

 

Image Source: Patches.zone

 

למאמרים נוספים בסדרת בחירת תוכנת הסאונד וההפקה המתאימה

10 סיבות לבחור בקיובייס 

10 סיבות לבחור באייבלטון לייב

קיובייס או אייבלטון לייב, מה מתאים לכם?

אייבלטון לייב, תוכנה אידיאלית לזמרים יוצרים