איך להתקבל לגל”צ, גלי צה”ל?

איך להתקבל לגל”צ, גלי צה”ל?? שאלה טובה! אני מניח שרבים מבני הנוער שואלים את עצמם את השאלה הזאת, האמת גם אני שאלתי את השאלה הזו בשנת 1991, בחיי כבר עברו 20 שנה ואני לא נהיה צעיר…

יום אחד ראיתי מודעה במעריב לנוער ובה קורס תקשורת צבאית שעומד להפתח בקרוב, בו נוכל לקבל ולהכיר מושגי יסוד על גל”צ, ושאר מקצועות התקשורת הצבאיים כגון: דובר צה”ל, עיתון במחנה ועוד.. עיתון במחנה ועוד..
אמרתי לעצמי אני חייב להתקשר אליהם, הסתבר לי שהייתי הראשון שהתקשר לברר פרטים וזומנתי לראיון היכרות ההתרגשות הייתה בעיצומה והתלוו אליי הוריי, כל הדרך אל בית העיתונאים בת”א שם נקבעה לי הפגישה, הייתי במתח ומחשבות עברו בראשי במהירות הבזק.
בכניסה לבית העיתונאים פגשתי את מנהלי הקורס שחייכו ואמרו לי שאני הראשון שמגיע אליהם, שוחחנו קלות ואז הופניתי לחדר בו ישבו מספר אנשים שהמוכר ביניהם היה “תמיר קמחי”  אז כוכב בגלי צה”ל ובתוכנית הטלוויזיה המצליחה “תוסס”.
אני כמובן נרגש מהמעמד ,יושב על כסא ועונה לשאלותיהם של האנשים מולי,שאלות ידע כללי. לאחר מספר דקות, נאמר לי לחכות בחוץ ויודיעו לי האם התקבלתי.הורי ואני יושבים ממתינים, שהדלת נפתחת ואני זוכה לבשורה המשמחת “התקבלתי״.

כשאני כותב על זה עכשיו, אני מרגיש כאילו התמודדתי ב”כוכב נולד” שעוד טרם נולד…
במשך חמישה שבועות של הקורס, למדנו והכרנו את מגוון מקצועות התקשורת הצבאית בהם כמובן גל”צ, יצאנו לרחוב עשינו כתבות והתחושה הייתה נפלאה. זאת הייתה מוכנות בהחלט טובה להתקבל למקצועות התקשורת בצבא, בסיום הקורס קיבלתי תעודה שעל החתום, שמו של ד”ר מרדכי נאור מי שהיה מפקד גל”צ בעברו.

אלפי מלש”בים (מיועדים לשירות ביטחון – צעירים לפני גיוס) מבקשים לשרת בגל”צ מדי שנה, אך רק כארבעים מהם מתקבלים לשירות בתחנה, בסופו של תהליך מיון ארוך ומורכב. תהליך המיון כולל בחינות ידע כללי וידיעת הארץ, ידע במסורת ותרבות, אתיקה עתונאית, בחינות קול, ראיונות וסימולציות (הדמיות). הדרישות הבסיסיות העיקריות הן אינטליגנציה וידע כללי נרחב, הבנה במוזיקה, כושר ביטוי הולם, עברית ברמה גבוהה ויכולת אלתור. כמו כן, תהליך המיון כולל שלב ראיון אישי, ובו נדרש המועמד להוכיח את איכותו מול בוחנים בכירים. כ־40 נבחרים מתחילים  קורס לימודי תקשורת צבאית, בתום חדשיים של ביצוע ניפוי, ואלה שעוברים גם אותו מתחלקים למחלקות השונות: קריינים, מפיקים, עורכים מוזיקליים, עורכי אינטרנט או כתבים. החלוקה מתבצעת לפי שלושה קריטריונים: רצון החייל; התאמתו מבחינת הכישורים, כפי שנמדדו במבחנים במהלך הקורס, וצרכי התחנה, שלהם נתון המשקל המשמעותי ביותר.

תנאי הקבלה הברורים לגלי צה”ל הן: לבנות – קב”א 54 ומעלה. לבנים – פרופיל 64 ומטה וקב”א 54 ומעלה. בינואר ובמארס מתחילים מיונים. מדי שנה, באמצע יולי, יש את הגיוס של גלי צה”ל. הגל”צניקים עוברים טירונות 02 (כלל-צה”לית) פשוטה, קורס צבאי (המכונה קד”צ) של 3 חודשים.
אנחנו במכללת BPM שמחים להזמינכם להצטרף אלינו לקורס הכנה למקצועות כלי התקשורת הצבאיים, עם מיטב בוגרי גל”צ שיכינו אתכם לגל”צ ושאר מקצועות כלי התקשורת הצבאים בהם: עיתון במחנה, דובר צה”ל ועוד…

למידע אודות: קורסי הרדיו והקריינות במכללת BPM