לימודי קיובייס – אצל מורה פרטי לקיובייס או בבית ספר מקצועי?

תוכנת קיובייס (Cubase) של חברת steinberg העולמית הנלמדת בין לימודי מכללת BPM שכיום היא התוכנה הפופלארית ביותר להקלטה, הפקה ויצירה של מוסיקה מקצועית , ובמיוחד מוסיקה אלקטרונית. התוכנה מובילה מזה שנים את שוק ההקלטות וכן יצירת המוסיקה האלקטרונית בארץ ובעולם. תוכנה זו מכילה מגוון בלתי מוגבל של אפשרויות ותוספים ההופכים אותה לכלי חובה עבור כל מפיק או מוסיקאי, ושליטה מלאה בתוכנה ובפונקציות השונות שלה מאפשרות לכל אדם להפוך את ביתו לאולפן הקלטה מקצועי. מורכבותה ושלל האפשרויות של התוכנה יוצרות מצב שבו לא ניתן להשתמש בתוכנה בצורה מעשית בלי ללמוד אותה לעומק. וכאן נמצאת הדילמה המרכזית בעיני כל מפיק או מוסיקאי המעוניינים ללמוד להשתמש בתוכנה באופן מקצועי – באיזו מסגרת הכי כדאי ללמוד להשתמש ולשלוט בקיובייס?

 

אז מה עדיף – ללמוד קיובייס עם מורה פרטי או במכללת BPM?

 

קיימות שני אפשרויות עיקריות ללימוד קיובייס  – מורה פרטי או בית ספר מסודר. השאלה היא כמבון מה מתאים לכם יותר, מה עדיף, יותר משתלם ויותר מהנה.

 

יחס אישי? גם בבית ספרנו

אחד היתרונות המשוערים של מורה פרטי הוא כמובן היחס האישי. לכאורה, באמת אין תחליף ליחס שניתן לתלמיד אחד ע”י מורה פרטי. הדגש על הקשיים האישיים של התלמיד, ההתמקדות בנקודות החלשות של אותו תלמיד והלך הרוח שלו הן שמכתיבות את מהלך השיעורים. אולם, גם בבתי ספר איכותיים למוסיקה וסאונד קיים דגש אישי על כל תלמיד ותלמיד לצד הדגש על מצב הקבוצה. בין אם מדובר בתקשורת אישית בין כל תלמיד למורה מחוץ למסגרת הלימודים, ובין אם מדובר בזמן שהמורה מקדיש בשיעור לתלמידים שצריכים זאת, גם בבתי ספר קיים יחס אישי לתלמידים.

 

יתרון הקבוצה

יחד עם יחס אישי בבתי הספר האיכותיים, קיים יתרון מהצד ההפוך של הנושא. היתרון העיקרי בלימודים עם קבוצה של תלמידים באותה הלומדים את אותו החומר היא אלמנט ההשוואה והאומדן של רמת התלמיד האינדיווידואל. כאשר אנחנו לומדים בקבוצה, אנחנו יכולים בכל שיעור נתון אנו יכולים להבין את הרמה הכללית של הקבוצה, ולדעת האם אנחנו ממוצעים, מובילים או הרחק מאחור. האומדן הזה גורם לתלמיד במצב כזה להיות תמיד ברמה הרצויה לשלבי התקדמותו. בנוסף לכך, כאשר אנחנו לומדים בכיתה עם עשר או עשרים אנשים בקבוצות הגילאים שלנו פחות או יותר, בעלי אותם תחומי עיניין במישור המקצועי, קרוב לוודאי שניצור קשרים חברתיים עם חלק מהתלמידים, וקשרים חברתיים אלה יכולים מאוד לסייע בלימודים משותפים והשלמת פערים. יתרונות אלו לא קיימים כאשר אנחנו לומדים אצל מורה פרטי, המלמד לפי הקצב של התלמיד.

 

ציוד והון אנושי

אומנם קיימים מורים פרטיים שברשותם ציוד הקלטה מתקדם ואיכותי, אך לרוב בתי הספר למוסיקה וסאונד יש ציוד מתקדם בהרבה מלרוב המורים הפרטיים. בין אם מדובר במחשבים איכותיים וחזקים, ציוד הגברה או הקלטה מהמתקדמים בתעשייה, וכמו כן גם אנשי מקצוע טכניים היכולים לייעץ ולסייע לתלמיד בתפעול התקין של הציוד הפרטי שלו. מיותר לציין שחוויית הלימודים עם ציוד איכותי ומגוון היא עדיפה בהרבה מלימודים עם ציוד ממוצע ומיושן.

מעבר לכך, חשוב לציין שכיום, ידע ושליטה ממוצעת בקיובייס אינה רק נחלתם של מקצוענים. כל מוסיקאי או מפיק ממוצע שלמד להשתמש בתוכנת קיובייס כיום יכול לשווק את עצמו כמורה פרטי לקיובייס. ואומנם, מורה כזה יכול בהיקף מסויים ללמד את התלמיד חסר הידע רמה מסויימת של שימוש ע”י תוכנה קיובייס  , אך בשורה התחתונה, מדובר בלימודים חלקיים. בית ספר מקצועי לסאונד מעסיק רק אנשי מקצוע בעלי שם, המתמחים ושולטים בתוכנה ובתוכנות אחרות ברמה גבוהה.

עם תוכנית לימודים מתוכננת היטב, הון אנושי מוכח, ציוד מתקדם וחוויית הלימוד בקבוצה, היתרונות של לימודי קיובייס בבית ספר למוסיקה וסאונד לעומת לימודי קיובייס אצל מורה פרטי ברורים. ובשורה התחתונה, אין אף מקום להשוואה!

מכללת BPM הינה אחד המוסדות המובילים בארץ ל לימודי מוסיקה , סאונד והפקה. המכללה קיימת משנת 2002 ומהווה חממה ובית גידול לעשרות כשרונות פורצים בסצנת המוסיקה הארצית. אז אם אתם מעוניינים למצוא את מקומך בתעשייה, פנו אלינו והרשמו – לימודי קיובייס (CUBASE).

 

אתם מוזמנים לתאם פגישת ייעוץ חינם ולהתעניין בקורס הקיובייס עם הסמכה בינ”ל מסטיינברג במכללת BPM.