Virtual DJ, סקירה מקצועית לתוכנת הדיג’יי והורדה חינם

אם תשאלו תקליטן מקצועי שעובד בסביבה ממוחשבת באיזו תוכנת DJ הוא משתמש, סביר להניח שהתשובה תהיה Rekordbox, Traktor או Serato, שלושת תוכנות התקלוט הנחשבות, המקצועיות והמובילות ביותר בשוק. מלבד תוכנות אלו, קיימות עוד כמה פחות מוכרות וביניהן Virtual DJ, הנחשבת לותיקה ופופולרית במיוחד בקרב תקליטנים מתחילים בסביבה הביתית, אך תוכל גם לענות על צורך מקצועי. במאמר זה נסקור את יתרונותיה וחסרונותיה של התוכנה ונדבר על איך ניתן להוריד את התוכנה בחינם.

 

Virtual DJ, רקע

Virtual DJ, רקע

Virtual DJ יצאה לראשונה בשנת 2003 תחת חברת Atomix Productions, העוסקת בפיתוח נגני מדיה למחשבים. מראשיתה הייתה תוכנה פופולרית ונחשבת לחלוצה בשוק תוכנות ה-DJ החדש של תחילת עידן האינטרנט הביתי. בתחילת שנות ה-2000 הייתה למועדפת בקרב תקליטני הוידאו (VJ) ומשתמשים רבים נהנים ממערכת הנגינה האוטומטית שלה, שעושה מיקסים עצמאית על בסיס ניתוח נתוני הקבצים. עד היום היא מובילה בשיאי הורדות גבוהים בעיקר בזכות נגישות, מחיר נמוך ותפוצה רחבה באינטרנט לאורך השנים. תקליטנים רבים מהדור החדש יעידו שבה עשו את צעדיהם הראשונים.

התוכנה בבסיסה מציעה עמדת DJ הכוללת שני נגנים ומיקסר, חלון לניהול פלייליסטים וגישה לספריות המוזיקה. היא כוללת מערכת ניתוח נתונים לסולם ומהירות, מאפשרת נגינה של סמפלים ולופים וכוללת יחידת אפקטים. ניתן לחבר לה משטחי שליטה רבים מחברות רבות, ברמות מחיר שונות והיא תומכת בנגינה מבוססת קלאוד כמו מרבית התוכנות.

 

רוצים ללמוד איך לתקלט בצורה מקצועית? לפרטים על קורס דיג’יי במכללת BPM

 

וירטואל דיג’יי, מה הייחוד של התוכנה?

וירטואל דיג'יי, מה הייחוד של התוכנה?

הייחוד של Virtual DJ בא לביטוי בניסיונותיה לקדם כל טכנולוגיה חדשה המתפתחת בעולם ה- DJ הדיגיטלי ולשמש לו במה. ניתן למצוא בה חידושים בתחום השליטה בתאורה ואפילו מערכת המאפשרת לקהל להגיב בזמן אמת ולתת פידבק ובקשות ל-DJ מתוך אפליקציה, מה שיכול לעזור לדיג’יי לתקלט בהתאם לפידבק הקהל.

דוגמה בולטת ופרקטית יותר, היא האפשרות להחליף את ה-EQ הסטנדרטי והמוכר בכזה “מודרני”. במצב ModernEQ, ניתן לבצע שינויים בעוצמת תפקיד תוף הבס (Kick), תפקידי השירה / מלודיה ובתפקידי המצילות (Hi-Hat). כל זאת כתחליף ל-EQ המוכר המחלק את תדרי השיר לשלושה תחומים (גבוה / אמצע / נמוך). כעת ניתן להפריד את התפקידים המתנגנים בשיר ולשלוט בעוצמה של כל אחד מהם. במצב EZRemix זה ניתן להפריד ולשלוט בעוצמת השירה, התפקידים האינסטרומנטלים ותפקיד התופים, כל אחד לחוד.

היכולת לייצר שינויים מסוג זה מתקיימת בזכות טכנולוגית Real-Time Stem Separation, המפרידה בין תפקיד השירה, המלודיה / הרמוניה והתופים על בסיס זיהוי המחזוריות, תחומי התדרים ואופי גלי הקול של התפקידים. תצוגת צורת הגל נותנת אינדיקציה ויזואלית בצביעת התפקידים בצבעים שונים בקטע המתנגן ומאפשרת שילוב אלמנטים שונים מתוך קטעים שונים בצורה אלגנטית יותר ו”ניקוי” תפקידים מוזיקליים בעת הצורך. התוצאה מפתיעה לטובה, ובהחלט מאפשרת לגשת למיקס מזווית שונה, אך רק בקטעים העומדים בסטנדרט איכות גבוה והפקה “סטנדרטית”. אופציה זו מזכירה את פלטפורמת ה-STEM של תוכנת Traktor, רק שכאן ניתן לעשות זאת לכל קטע בזמן אמת ולא רק לקטעים המגיעים “מפורקים” מראש.

 

וירטואל DJ, המוניטין

לאורך השנים צברה Virtual DJ מוניטין של פלטפורמה למתחילים המעודדת קיצורי דרך. מערכת ה-Intelligent Automix שלה ליצירת מיקסים אוטומטיים פופולרית כנגן במקומות בילוי שאינם מארחים DJ, ותקליטנים חדשים נעזרים בה כדי להגיע לתוצאות מהירות. מצד אחד הקידמה הטכנולוגית שהתוכנה מנסה להוביל מצטיירת כחיובית ומועילה אך לעתים “מתנגשת” עם ערכי התקלוט המסורתי. בגרסאותיה הקודמות מערכת הסנכרון שלה פעלה כברירת מחדל, דבר שהגביל תקליטנים מקצועיים מלהשתמש בה ככלי ראשי.

 

וירטואל דיג’יי, סיכום והורדה חינם

Virtual DJ, סיכום

לסיכום, Virtual DJ מביאה עמדת DJ סטנדרטית ומקיפה. עיצוב הממשק מעט מסורבל ומרגיש “מיושן”, אבל בפרקטיקה אינה נופלת מתוכנות אחרות ואפילו מתעלה עליהן בכל הקשור לתקלוט קטעי וידאו בזמן אמת. עצם העובדה שהתוכנה נתמכת בקוטרולרים של חברות אחרות גרמה לה להישאר מאחורי שמות כמו Pioneer ו-Traktor, אך נראה שהיא תפסה את מקומה כתוכנה למתחילים בסביבת המחשב וכפלטפורמה להתנסות ולמידת תקלוט באופן עצמאי.

תוכנת וירטואל דיג’יי הינה חינמית לחלוטין לשימוש ביתי בלבד. ניתן להוריד אותה בגרסאות המאק וה-PC שלה בעמוד ההורדות באתר הרשמי של התוכנה.