פולו & פאן (Polo & Pan), 4 הסימפולים הכי מרתקים

פולו & פאן אמנם פעילים פחות מעשור בזמן כתיבת מילים אלו, אך נראה כי הפכו לחלק בלתי נפרד מהמרקם המוזיקלי של העשור האחרון. עם מוזיקה דאנספלורית שמשלבת טעמים טרופיים, לטיניים ואקזוטיים מכל העולם, אולי לא תופתעו לגלות שכמה מהלהיטים הגדולים של הצמד הצרפתי בנויים על סימפולים של שירים אחרים. במאמר זה נדבר על 4 מהסימפולים הכי אייקוניים של פולו & פאן.

 

1. Nanã, ה-להיט של Polo & Pan

קטע השירה המפורסם שמזוהה עם להיט הענק של ההרכב, מקורו בשיר Cordeiro de Nanã, שיר של הרכב המוזיקה הברזילאית הפופולארית Os Tincoãs מ-1977. התוצאה של הסימפול הפכה ללהיט שבהחלט לקח חלק מרכזי בחשיפה העולמית של פולו & פאן, Nanã.

הסימפול, מעבר לאיך שמופיע בצורתו הטהורה (כמעט, למעט זירוז הקצב) בפתיחה של השיר, מותח את המקור לקצה עם שימוש בנגינה ריתמית של הקטע, דרך טכניקה שהרוב יקראו לה Gating. בדומה ל-Gate, האפקט שמשתיק סאונד מתחת לסף העוצמה הנקבע ומתיר לשאר להתנגן, טכניקת הגייטינג משמעותה השתקה והחזרה לנגינה של הסיגנל באופן מכוון, לרוב ריתמי. ניתן לשמוע עם כניסת התופים בשיר של הצמד איך השתמשו בשברירים מתוך הדגימה המקורית, אותם הם מנגנים ברפטטיביות קיצבית לאורך הקטע, מה שהופך את הסימפול לכלי נגינה אלקטרוני של ממש.

 

רוצים ללמוד איך לסמפל ולהפיק מוזיקה אלקטרונית שמזיזה אנשים? לפרטים על מסלול EMP המקיף להפקה אלקטרונית

 

2. Zoom Zoom, מלנכוליה על רחבת הריקודים

גם Zoom Zoom, המסמפל את המלחין וזמר הבוסה-נובה אדו לובו (Edu Lobo), הפך לאחד הקטעים הכי מזוהים עם הלהקה. איזה מדהים לחשוב ששיר שיצא 47 שנים לפני, יקבל תהילה מחודשת בגלל סימפול מודרני יצירתי!

לעומת Nanã, בו הסאמפל מככב במספר צורות וגוונים שנתנו לו חברי ההרכב, הסימפול ב-Zoom Zoom הוא דווקא יותר פשוט, עם זירוז קליל לקצב הנגינה של הדגימה וככל הנראה עבודת סאונד קלילה להתאמה שלו לעיבוד העשיר שמוסיפים Polo & Pan מסביב לה. דרך סימפולים מהסוג הזה אפשר ללמוד איך ניתן מצד אחד לקבל המון השראה משיר ישן, אך דווקא להשתמש בו כמאיץ יצירתי לתהליכים מוזיקליים שקוראים מחוץ לגבולות הדגימה עצמה!

 

 3. פולו & פאן פוגשים את קלוד דביוסי ב-Pays Imaginaire

דבר אחד שקל לומר הוא שרובנו מכירים את Clair De Lune, אחת מיצירות המופת של המלחין קלוד דביוסי (Claude Debussy). אמנים רבים לאורך השנים השתמשו בחומר הגלם הכה מוכר של היצירה הזאת במטרה ליצור חידוש מוזיקלי מעניין, אך השימוש של Polo & Pan ביצירה Pays Imaginaire מוכיח שלמרות שאולי חשבנו שכבר שמענו הכל בשלב הזה, תמיד יש דרך לחשוב מחוץ לקופסה.

בשיר הזה של ההרכב, נראה שלקחו את כמה מהמוטיבים המלודיים וההרמוניים הבולטים ביצירה המקורית, וסביבה בנו עיבוד חדש אשר מחזק אותם וצובע אותם בצבע חדש לגמרי – עם שירה בצרפתית, ביט אלקטרוני איטי ובס עמוקה ואופיינית לסאונד של פולו & פאן, אפשר לומר שהשיר הוא סוג של טייק-אוף של ההרכב על היצירה שלקחה אותו לכיוון חדש ומקורי משלה. התוצאה – קסומה למדי!

 

4. Ani Kuni, המזמור האינדיאני שקיבל חיים חדשים

האלבום האחרון של Polo & Pan, שנקרא Cyclorama וראה אור ב-2021, הפגיש את קהל המאזינים עם יצירה שהיא לא פחות מפיסת היסטוריה: הטראק Ani Kuni של ההרכב, שזכה ללא מעט הצלחה והשמעות, מבוסס כולו על מזמור אינדיאני עתיק של שבט האראפהו!

ביצירה הזו מדגימים פולו & פאן שיטת סימפול שייחודית בכך שקשה לקרוא לה סימפול, עקב העובדה שלא נעשה שימוש באודיו קיים כחומר גלם ליצירה החדשה – אך לא ניתן לפספס את הקשר הישיר בין שתי היצירות, ואיך הגרסה המודרנית של פולו & פאן לקחה את המוטיבים המרכזיים של המקור ומעבה אותם בדרכים שונות בעיבוד.