בניית פודקאסט – לימודי רדיו

המהפכה הדיגיטלית:

רשת האינטרנט הביאה לעולם ולחברה האנושית כל כך הרבה שינויים שאין כיום אפשרות לדמיין את חיינו ללא כל המחשב והאפשרות שלו להתחבר למדיה הזאת. בין אם מדובר בחיפוש מידע, שמירת קשר עם חברים, קניות, ואף הרחבת אופקים, אין אדם כיום שנשאר בהרגליו הישנים לכל אלו לאחר שנחשף לאפשרויות הרבות של האינטרנט. אך הפוטנציאל האדיר בשיתוף וההתחברות הישירה עשו הרבה יותר מאשר שינו את הרגלי הצריכה או הסגנונות החברתיים של הגולשים, הם יצרו מהפכה גם במדיות האחרות. בין אם מדובר בלקרוא עיתון, לראות טלוויזיה או לשמוע את התוכנית האהובה ברדיו – ראשי המדיות הישנות הבינו במהרה שבשביל לשרוד, יש להעביר את התעשיה אונליין. השינוי שהאינטרנט הכניס לתעשיות האלה הוא הרבה יותר מאשר האפשרות לקרוא את כתבות הספורט או לראות חדשות מהמחשב – האינטרנט מאפשר לגולש הפשוט לעקוף את התעשיה, ולשדר ישירות. הבלוגוספרה הוא התשובה האינטרנטית והעממית לעיתונות הכתובה, אתרי וידאו כמו YouTube וmegaVideo דוחקים את תעשיות הטלוויזיה לפינה, וטכנולוגיית ה PodCast מחייבת את הרדיו המיושן והממלכתי לפנות מקום – או להשתדרג.

פודקאסט:

אז מה זה פודקאסט? ולמה המילה פודקאסט נבחרה למילת השנה ב2005 ע”י מילון אוקספורד האמריקאי? פודקאסטים הם תוכניות רדיו או טלוויזיה המופצות ברשת האינטרנט בצורה חופשית באמצעות מנויים (אשר בדרך כלל הינם חינמיים). פרקים של התוכניות האלה מופצות כקבצי קול, וידאו או תמונה, אשר כל משתמש יכול להפיק במחשב האישי. הקבצים האלו מועלים לשרת ומוטמעים בתוך קבצי RSS או ATOM, ובכך נהפכים לנגישים לתוכנות ה”לוכדות” פודקאסטים וקוראי RSS, המאפשרות לכל אחד להרשם לפודקאסט ולקבל אוטומטית למחשב את הפרקים החדשים בעת פרסומם.
הפודקאסט בא כתגובה טבעית למהפכת הקוד הפתוח שאופשרה ע”י האינטרנט, וכתשובה הולמת לחוסר הסיפוק של הגולשים מהמדיה הישנה, ואפילו מנציגיה באינטרנט. בעוד שלעיתון, לערוץ טלוויזיה ולתחנת רדיו ישנם את ערכיהם המוספים המשאירים את קהל הצרכנים אצליהם, יותר ויותר אנשים מעדיפים לצרוך אקטואליה, לקרוא חדשות ואף סתם להנות ממוסיקה נישתית דרך תוכניות פודקאסט, אשר אינן מוגבלות בחופש הביטוי, ומאפשרות יצירת תוכניות איכות נישתיות.
אם בעבר לא היה ניתן לחלום על תוכנית שכולה מוסיקה אקספירימנטלית מארצות המזרח, תוכנית אקטואליה אלטרנטיביות המשלבת תיאוריות קונספירציה ומידע תחת איסור פרסום, או תוכנית טלוויזיה עם מערכונים גסים והומור שחור במיוחד, טכנולוגיית הפודקאסט מאפשרת ויוצרת מציאות בה תוכניות נישתיות קיימות לכל נישה שניתן לחשוב עליה.

הפודקאסט הוא עתיד התקשרות:

הקלות הבלתי נתפסת של יצירת תוכנית רדיו או טלוויזיה לשידור בפודקאסט, והפשטות שבה ניתן להתחבר לתוכנית כזאת, הופכת את הפודקאסט ליותר מסתם טכנולוגיה חדשה בקוד פתוח – אלא למהפכה בתקשורת העולמית. בעידן שבו אדם יכול לבחור להקיף את עצמו רק בתוכן המעניין אותו, ולעצב את עולמו לפי רצונו, ההתמקדות הנישתית היא יותר מחובה, אלא התפתחות טבעית.

רוצה ללמוד איך ליצור תוכניות פודקאסט איכותיות? מעוניין ללמוד את רזי השידור וההפקה?

הרשם לקורס לימודי רדיו בבית ספר למוזיקה ויצירת סאונד BPM!