רדיו דיגיטלי – ישראלי | רדיו אינטרנטי

העתיד של הרדיו נמצא ללא ספק באינטרנט. רדיו אינטרנטי שהחל לצבור תאוצה בשנים האחרונות בעיקר בחו”ל עומד בשנים הקרובות לכבוש את הציבור הישראלי. בעוד שנה שנתיים ושלוש יכנסו לרכבים מקלטי רדיו אינטרנטיים בו יוכל עם ישראל לקבל עשרות תחנות רדיו לבחירתם החל מתחנות רדיו ברחבי העולם ועד תחנות רדיו אינטרנטיקיימות וחדשות כאחד. זו אחת הסיבות שהרדיו הדיגיטלי יהווה את אחד הנושאים המרכזיים לימודי קורס רדיו במכללת BPM . בנושא רדיו דיגיטלי הקרוי “DAB RADIO” חוששני שאין בשורה חיובית בארץ מאחר והנושא בעיקר של תשתית הקמת הרדיו במדינה תקוע כבר כמה שנים אם זה מסיבות פוליטיות כאלה ואחרות. אין ספק שכניסת הרדיו האינטרנטי ישפיע לא מעט על הרדיו המסורתי בארצינו ומי שלא ירצה להתאים את עצמו לעידן שכזה ימצא את עצמו מאחור ומנותק מהמציאות העכשווית.

תחנות רדיו אינטרנטיות:

באשר לדוגמאות של תחנות רדיו אינטרנטיות הרי שחלק לא קטן מתחנות הרדיו המסורתיות בארצינו משדרות גם באינטרנט וזאת באמצעות אתר הבית שלהם. ברחבי העולם בשנים האחרונות תחנות רדיו אינטרנטיות זוכות להצלחה גם מבחינה מסחרית דוגמת eastvillage radio  שבניו יורק בו משדר המפיק והדיגי הבריטי “מארק רונסון”. דוגמה מצויינת לתחנת רדיו שאומנם לא מסחרית אך זוכה להד תקשורתי והאזנה יפה בשנה האחרונה היא הביביסי 6 הבריטי שמשדרת מוסיקה אלנטרנטיבית. התחנה שנשמעת באמצעות רדיו אינטרנט ובאמצעות רדיו דיגיטאלי עמדה בסכנת סגירה בחודשים האחרונים על ידי מנהלי הביביסי שרצו לחסוך בטענה שאין הצדקה לקיום התחנה, קיבלה קמפיין מסיבי בתקשורת הבריטית שהביאה לא רק להאזנה של מיליון איש באנגליה אלה להחלטת בכירי הביביסי בחודש האחרון להודיע כי התחנה לא תיסגר.

שינויים טכנלוגיים:

שינויים טכנלוגיים מהווים גם מתן ביטוי בתוכן אך הכל עדיין עומד ותלוי במוחו של האדם שיידע לשלב נכון בין שני העולמות הללו והתוצאה לא תאחר להגיע. טכנלוגיות כאלה משפיעה בהחלט על עריכה מוסיקאלית ועל שדרנים על ידי כך שהכנסת מחשבים עם פלטפורמות עריכה ושידור בדומה לנעשה בעשור האחרון בחו”ל מביאה לתוצאות הרבה יותר איכותיות ומקצועיות. תוכנות העריכה המוסיקאלית שיש כיום בשוק באות להקל על אותה שיטת עריכה מוסיקאלית ידנית שהייתה נהוגה במשך 40 שנה. חשוב לציין כי הרדיו הישראלי בין אם הוא ארצי או איזורי כבר משתמש בתוכנות עריכה ושידור ממומחשבות בשנים האחרונות ואני צופה שטכנולוגיות אילו ימשיכו להכנס עוד ועוד ולהוביל את הרדיו במדינת ישראל בדומה לאנגליה, אירופה וארה”ב. נושא הפודקאסטים הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ברחבי העולם וגם אצלינו הודות אכן לאתר icast בחו”ל רבים מתחנות הרדיו המובילות החלו להכניס לאתרים שלהם את הפודקאסט כך שגם אצלינו תחנות הרדיו מוזמנות לעשות כך אין ספק שאתרי הפודקאסט עוד לא אמרו את המילה האחרונה וכמו כל דבר חדש שלוקח לו זמן בארצינו גם זה יגיע, רק סבלנות…

לסיום, רדיו בעידן ויזואלי-אינטרנטי-קרקעי ולוויני הם העתיד של מפת הרדיו בארץ ובעולם כולו הוא מאפשר קבלת איכות שידור ללא הפרעות, קליטה ארצית וגלובלית, כאשר על כל אלה ניצב בראש מילת המפתח “תוכן” המהווה ריכוז כל הפרמטרים האלה שהוא רק צריך : חזון, ידע, דימיון ומעוף והשמיים הם הגבול..

רוצים לדעת עוד על רדיו דיגיטלי ועל עולם רדיו בכלל? חולמים לשדר? קורס רדיו החדש במכללת BPM המועבר ע”י שדרנים ועורכים בכירים (לירון תאני, אוהד רז, שרון טייכר, מאיר קידר ועוד) יעזור לכם להגשים את החלום.