תעשיית המוזיקה גודלת, ותעשיית התקליטים אפילו יותר!

תעשיית המוזיקה היא מהתעשיות הדינמיות ביותר בעולם, עם מנעדים רחבים וטרנדים שמשתנים מדי שבוע – נראה שמדובר בתעשייה שאין נוסחה שניתן לפצח בה כי היא מלאה בהפתעות. מה שנשאר לעשות במקרה כזה הוא להסתכל על הסטטיסטיקות, ולהבין מה המגמות שאליהן התעשייה הולכת. במאמר זה נדבר על הממצאים של דו”ח האגודה הלאומית למפיצי מוזיקה של ארה”ב (NMPA).

 

גדילת תעשיית המוזיקה בשנתיים האחרונות

גדילת תעשיית המוזיקה בשנים האחרונות

אם יש נתון אחד שמאוד מעודד לקרוא לאחר תקופת מגפת הקורונה, הוא שתעשיית המוזיקה חוותה עלייה בשנה האחרונה בהשוואה לקודמתה. למעשה, ע”פ דו”ח האגודה הלאומת למפיצי מוזיקה בארה”ב, תעשיית הפצת המוזיקה האמריקאית יצרה 4.7 מיליארד דולר במהלך שנת 2021. את המספר הזה, שחשף יו”ר ה-NMPA, דיוויד ישראלייט ביוני האחרון, מציג עלייה של 700 מיליון דולרים לעומת שנת 2020, ומספר כפול בגודלו לעומת הנתון הזהה ב-2014.

אך הצמיחה של שוק הפצת המוזיקה ב-2021 הייתה כלום לעומת הצמיחה של תעשיית המוזיקה המוקלטת. ע”פ נתוני אגודת תעשיית ההקלטות האמריקאית (RIAA), הכנסותיה של תעשיית ההקלטות עלתה מ-8 מיליארד דולר בשנת 2020 ל-9.8 מיליארד דולר בשנת 2021 – עלייה משמעותית של כ-1.8 מיליארד דולר!

 

רוצים ללמוד מוזיקה, סאונד והפקה כמו מקצוענים? לפרטים על קורסים ומסלולי לימוד במכללת BPM

 

ומה עם כותבי השירים?

יש האומרים כי מספרים אלה, למרות המגמה החיובית עליה הם מצביעים, גם מדגימים את הפער בין כותבי השירים, אשר אחראים למגמת העלייה, לבין הרווחים שלבסוף גורפים הגופים בעלי הזכויות – חברות ההקלטה. למרות זאת, ישנם סימנים המעידים כי שנת 2022 עלולה להוות קפיצת מדרגה ברמת הרווחים של המוזיקאים, עם עליות שנרשמו בחציון הראשון של השנה לגופים כמו סוני (14% עלייה ברבעון א’ ו-13.2% ברבעון ב’), ויוניברסל עם עלייה של 42% בחציון הראשון של השנה, אם כי העלייה משתמעת כדרמטית יותר מבפועל בגלל שינוי בשיטת חישוב ההכנסות של יוניברסל.

בנוסף, תרומה לעליית הרווחים של כותבי השירים מהמוזיקה שלהם הייתה הפסיקה של חבר זכויות היוצרים והתמלוגים האמריקאי (CRB), אשר קבעה כי בתהליך של 4 שנים שהחל ב-2018 וצפוי להסתיים השנה, יעלה אחוז הרווחים שגופים כמו ספוטיפיי ואמזון מיוזיק יהיו מחוייבים לשלם לאמנים מ-10.5% ל-15.1%, מה שגם מחייב את הגופים לשלם רטרו-אקטיבית סכומים שהפכו לחוב שלהם אל מול גופי הפצת המוזיקה.

 

Source: MusicBusinessWorldwide.com