המפיקים המוסיקליים ששינו את העולם

תפקידיו של מפיק מוזיקלי הם רבים ומגוונים (ניהול הקלטות, הדרכה והנחיה של מוזיקאים, פיקוח על תהליך המיקס והמאסטרינג), אך יחד עם זאת הגדרת תפקידו היא דבר מסובך וחמקמק ביותר. זאת משום שכל מפיק נוטל על עצמו את מידת ההתערבות בהפקה בהתאם לצורכי ההפקה, צרכי האמן, כישוריו והשכלתו. היחסים בין היוצר והמפיק הם מורכבים ומשתנים בהתאם לגורמים רבים, אך דבר אחד ניתן להגיד בוודאות: ככל שהשכלתו המוזיקלית של המפיק רחבה יותר, כך תהיה שליטתו בפרויקט גבוהה יותר. ביטחונו יאפשר לו לעמוד איתן נוכח דילמות מוסיקליות במהלך ההפקה ואף להוביל מהלכים ממשיים ומשמעותיים שבכוחם להפוך אלבום ביינוני ליצירת מופת.

 

רוצים ללמוד הפקה מוזיקלית בצורה מקצועית? לפרטים על מסלול BSP המקיף להפקה מוזיקלית במכללת BPM

 

מפיק מוסיקלי מקצועי

כאשר המפיק הוא בעל ידע בהיסטוריה של המוסיקה והוא מכיר מגוון רב של רפרטואר מכל הסגנונות והתקופות, נקודת המבט שלו רחבה יותר ומאפשרת לו לטפל בכל ז’אנר. כאשר המפיק המוסיקלי שולט ביסודות הקומפוזיציה, ההרמוניה והקונטרפונקט ובעצמו מגיע מרקע של הלחנה, יוכל תמיד להצביע על מקומות בהם ניתן היה לשפר את הכתיבה ולדעת מה “עובד” בהתאם לקונטקסט. כל מפיק שהשפה המוסיקלית שגורה בפיו, יכול לתקשר בצורה היעילה ביותר עם שאר בעלי המקצוע הקשורים בהפקה: נגנים, מעבד, מתזמר ועוד.

הכרת כלי הנגינה השונים של התזמורת הסימפונית ואף הכרת כלי נגינה מתרבויות שונות, על כל המשתמע מכך (מהו “הצבע” של כל כלי, כיצד הצליל מופק, איך כותבים לו ומהם המגבלות שלו) הם ידע חיוני ביותר ובעל ערך רב לכל מפיק מוסיקלי, ומהווים את הבסיס לכל עיבוד ותזמור. רק מוסיקאי וכן מפיק השולט בתורת התזמור ומכיר את ההרכבים השונים והמצלולים השונים, יכול לדעת מתי מתאים עיבוד מסויים להפקה נתונה, בין אם ההפקה קטנה ובין אם היא דורשת תזמור סימפוני מלא.

באופן כללי ניתן לראות כי מפיק מוסיקלי בעל ידע נרחב במגוון מקצועות המוסיקה, יכול להוביל כל פרוייקט, בכל סגנון, קטן כגדול, בצורה המשכנעת ביותר. ובכוחו להפוך אלבומים שגרתיים ליצירות היסטוריות.

 

המפיקים המוזיקליים הגדולים בהיסטוריה

 

ג’ורג’ מרטין (George Martin)

ישנן דוגמאות רבות בהיסטוריה של המוסיקה בהן המפיק אמר “בואו נשנה את הטמפו של השיר” או “בואו ננסה כאן סולו חצוצרה” ולפתע נולד להיט נוסף. אחת הדוגמאות הבולטות למפיק מן הסוג הזה היא ג’ורג’ מרטין, מלחין מעבד וגם מפיק מוזיקלי הידוע בעיקר בעבודתו עם הביטלס. מרטין הפיק כמעט את כל אלבומיה ולא בכדי ידוע גם בכינוי “החיפושית החמישית”. בשנת 1947 בהיותו בן עשרים ואחת, נרשם מרטין לבית הספר גילדהולד למוסיקה ודרמה בלונדון, שם למד שלוש שנים והתמקד בלימודי פסנתר ואבוב. לאחר הלימודים הייתה התעניינותו של מרטין בעיקר במוזיקה קלאסית והוא התמחה בהקלטת מוזיקת בארוק ומוזיקה קלאסית.

בתחילת שנות השישים החל לעבוד עם להקת הביטלס כמפיק מוזיקלי. ניסיונו המוזיקלי העשיר תרם רבות למיצוי הפוטנציאל הרב שהיה גלום בשירים של הביטלס והיה אחראי על שילוב תוספות קלאסיות בשירים. כמו כן, היה שותף לתהליך היצירתי ביחד עם שאר חברי הלהקה וניגן בעיקר קלידים. רק מפיק בעל השכלה וכשרון כשל מרטין יכול לקחת שיר כמו Eleanor Rigby (הכולל בסך הכל שני אקורדים) ולהפוך אותו ליצירת מופת על ידי ליווי מבריק המועבד לרביעיית כלי קשת. או שיר כמו I Am the Walrus שמתוזמר להפליא עם כלי נשיפה, מיתר ומקהלה. ישנן דוגמאות רבות המגלות את היותו מפיק על שהשפיע על תעשיית המוזיקה והחברה בכלל.

 

 

קווינסי ג’ונס (Quincy Jones)

מפיק חשוב נוסף הוא קווינסי ג’ונס. הקריירה העשירה של קווינסי ג’ונס מורכבת לא רק מעבודתו כמפיק. ג’ונס גם היה חבר בהרכבים שונים, עבד גם כסולן וכותב שירים, מעבד, מלחין לסרטים ואף עסק בכתיבת ספרים. במהלך שישה עשורים עבד ג’ונס עם מספר רב של אמנים, ביניהם: מיילס דייוויס, ארית’ה פרנקלין, ריי צ’ארלס, מייקל ג’קסון ופול סיימון.

עוד בהיותו צעיר התעניין ג’ונס במוסיקה, למד חצוצרה ושר בלהקת גוספל מקומית. ג’ונס קיבל מילגה ללימודים ב-Boston Based Music School Schillinger House, אשר לימים נודע כ-Berklee School of Music, עבד כמעבד עם נגני ג’אז רבים וידועים ופעל רבות גם בזירת הפופ שם היה אחראי על להיטים רבים.

אחד ההישגים הגדולים של ג’ונס היו בהפקת אלבומו של מייקל ג’קסון Thriller, אשר הפך להיות התקליט הנמכר ביותר בכל הזמנים (51 מיליון מכירות בעולם נכון לכתיבת מאמר זה). אין ספק כי על העיבודים באלבום זה יכול להיות אחראי רק מי שבקיא לפני ולפנים ברזי המוסיקה והעיבוד בפרט. קווינסי ג’ונס היה מועמד ל-79 פרסי Grammy וזכה ב-29 מתוכם כולל ה Grammy Legend Award בשנת 1991.

 

 

אדי קרמר (Eddie Kramer)

מפיק נוסף הוא אדי קרמר, שנחשב אגדה בעולם ההפקה ומאחוריו שלושים שנה של עבודה עם היוצרים הגדולים ביותר בתולדות הרוק והפופ. קרמר למד פסנתר קלאסי, צ’לו וכינור ב-South African Collage of Music, ומגיל צעיר התעניין במוסיקה קלאסית וג’אז.

רשימה חלקית של האומנים איתם עבד קרמר יכולה להעיד לבדה על היקף עבודתו ותרומתו של קרמר – The Beatles, The Rolling Stones, Led Zeppelin, David Bowie, Jimi Hendrix, Joe Cocker, Kiss, Traffic. קרמר היה אחראי על מספר רב של תקליטים גדולים בתפקים שונים והשפעתו על מוסיקאים ומפיקים ממשיכה להדהד גם בימינו.

 

 

המפיקים המשפיעים ביותר בהיסטוריה, סיכום

לסיכום, ישנם מפיקים מוסיקאים ויוצרים שונים מסוגים ורקעים שונים, אך אין ספק כי המפיק מהזן המובחר ביותר הוא זה שיודע את מקצועות המוסיקה על בוריים.