מחשב אודיו וסאונד, מדריך לבניית מפרט Audio PC

אחרי תקופה לא מבוטלת בה מוזיקה נעשתה בעיקרה על קונסולות\מיקסרים באולפנים מסחריים, אט אט המחשב הזדחל פנימה אל תהליך היצירה וההפקה המוזיקלית, וכיום אפשר לקרוא לו החבר הכי טוב של המוזיקאי. אז בהתחשב בכך, אנחנו מניחים כי תרצו שהמחשב שיישרת אתכם לעבודות האודיו השונות שלכם יהיה כמה שיותר טוב. לא יודעים איך לבנות את מחשב האודיו האידיאלי לכם? במאמר זה נעבור על כל מה שחשוב לדעת בעת קנייה או בניית מפרט של מחשב אודיו. חשוב לציין כי אנחנו יוצאים מנקודת הנחה כי אתם קונים PC, ולא Mac, אך חלק מהעקרונות המוצגים במדריך נכונים גם לגבי מחשבי Mac.

 

רוצים ללמוד סאונד והפקה בצורה מקצועית? לפרטים על קורסים ומסלולים במכללת BPM לחצו כאן

 

בניית מחשב אודיו, עקרונות מנחים

המחשב מורכב מהמון חלקים שונים, אשר כל אחד מהם מוסיף אלמנט מסוים שיכול להיות חשוב יותר או פחות לעבודה הרלוונטית לכם. כמו שאתם בטח יודעים, למחשב במאה ה-21 יש המון שימושים אפשריים ומטרות שהוא משרת, בין אם עבודות משרדיות רגילות, צפייה בסרטים וסדרות, עריכה גרפית ועוד… לכן דבר מאוד חשוב שאתם צריכים לעשות טרם אתם ניגשים לבניית מחשב הוא להבין מה הצרכים שהוא אמור לשרת אצלכם.

הדבר גם נכון לא רק לשימושים כלליים, אלא ממש לאיזה סוג של עבודה מוזיקלית אתם עושים. במהלך המדריך ננסה להבהיר איזה סוגים של חלקים חשוב להתמקד בהם בעת עבודות אודיו שונות.

 

מעבד למחשב אודיו

בניית מחשב אודיו - מכללת BPM

המעבד (CPU) הוא אולי החלק הבסיסי ביותר במחשב, וכשמו כן הוא, אחראי על כוח של כל המטלות הבסיסיות של המחשב, כמו תפעול תוכנות, פלאג-אינים, אינטרנט, הקלטה ועוד… מהמעבד מומלץ להתחיל את בניית המפרט שלכם, שכן המעבד ייקבע באופן ישיר גם איזה לוח-אם (Motherboard) תרצו בנוסף אליו, בכדי שיתאים.

המעבד באופן די אוניברסלי הוא חלק שתרצו להשקיע בו המון, ותמיד כדאי לשאוף למעבד כמה שיותר חזק, ללא קשר לסוג עבודת האודיו שלכם. מעבד חזק יאפשר לכם לעבוד בצורה חלקה על כל תוכנת סאונד והפקה (DAW), עם ריבוי ערוצים (אודיו ו-MIDI), פלאג-אינים, פקודות ואוטומציות בלי שתרגישו את המחשב “מתאמץ” ונתקע תוך כדי עבודה.

נכון לכתיבת מדריך זה (אוגוסט 2017), המינימום ההכרחי בעת בניית מחשב יהיה מעבד אינטל (Intel) מסדרת ה-i5, כאשר האידיאל הוא i7 ומעלה. עוצמת המעבד נמדדת ע”פ 2 פרמטרים עיקריים: מספר המעבדים וכוח עיבוד (GHz). שימו לב כי לא תמיד מספר מעבדים גבוה עדיף על פחות מעבדים עם כוח עיבוד חזק יותר. באופן כללי מומלץ להעיף מבט על דרישות המערכת של תוכנת ה-DAW לבחירתכם, ושדרוג מעבר לנדרש בהתייעצות עם איש מחשבים מקצועי.

 

זיכרון RAM למחשב להפקה מוזיקלית

בניית מחשב אודיו - מכללת BPM

ה-RAM הוא גם אחד מאבות המזון של חלקי המחשב שלכם. בגדול, ה-RAM מבצע בעיקר עבודות של שליפה מהזיכרון, ועוזר למעבד בביצוע מטלות העיבוד.

גם ה-RAM הוא משהו שלרוב תרצו בכמות מקסימלית ככל שניתן. כיום הסטנדרט הוא 16GB, מה שיספיק לכם להמון עבודות אודיו שונות כדוגמת הקלטות בסיסיות, עריכה ועבודה בתוכנת DAW, מיקס לפרויקט מרובה ערוצי אודיו ועוד…

אך קיימות סוגי עבודות בהן מומלץ לשקול לחיוב לשדרג את ה-RAM ל-32GB ואף 64 אם מתאפשר. לדוגמה, אם אתם עובדים עם המון פלאג-אינים וספריות דגימות כדוגמת Kontakt, EastWest ועוד אשר רוב העבודה שלהם מבוססת על עיבוד מהיר של כמות גדולה של דגימות, אתם בהחלט תרצו כמה שיותר RAM, ויכול להיות כי עם 16GB תמצאו את המחשב מתאמץ במיוחד.

 

זיכרון קשיח למחשב לעבודת הפקה ואודיו

בניית מחשב אודיו - מכללת BPM

הזיכרון הקשיח (Hard-Drive) הוא החלק שאחראי לאחסן את כל הקבצים שלכם. כיום נפח אחסון הוא כמו מים במדבר, שכן היום רוב העיסוקים במחשב מצריכים שימוש בקבצי ענק ותוכנות מרובות-ממשקים.

בתחום הזכרונות הקשיחים יש לנו התלבטות עיקרית בין 2 סוגי זכרונות: HDD ו-SSD. ההבדל העיקרי ביניהם הוא כי SSD הוא זיכרון בעל ביצועים טובים במיוחד לעומת ה-HDD, אך הוא גם משמעותית יותר יקר, והתבססות עליו בלבד תשאיר אתכם עם נפח אחסון קטן יחסית או עם חשבון גדול במיוחד. זאת לעומת ה-HDD שייתן לכם הרבה יותר נפח אחסון במחיר זול יותר, אך הביצועים שלו נחותים ל-SSD אך בהחלט סבירים ברמה שניתן להתבסס עליהם לקבצים היומיומיים שלנו.

בהתאם לכך אנחנו ממליצים לקנות 2 התקני אחסון, האחד SSD עם נפח אחסון מינימלי של 250-500GB, אשר עליו מומלץ להתקין את מערכת ההפעלה שלכם (OS או Operating System, דוגמת Windows), ואת תוכנות ה-DAW שלכם. השני, HDD עם לפחות 1-2TB של אחסון בכדי לשמור מקום לקבצים יומיומיים. שימו לב גם כי עדיף לכם של-HDD שלכם יהיה מהירות סיבוב גדולה, הסטנדרט היום הוא 7200RPM.

אם אתם מוזיקאים שאוהבים להשתמש בספריות מוזיקה ענקיות, כדוגמת DJ, מפיקי היפ-הופ או סתם אוהבים להשתמש בהמון סאמפלים, כאן זה המקום שלכם לתת את האקסטרה תקציב בכדי לוודא כי המחשב יכול לאחסן את כל הקבצים שתצטרכו. אין בעיה כי ספריית המוזיקה שלכם תאוחסן על HDD עם נפח גדול.

 

גיבוי וזיכרון חיצוני

בניית מחשב אודיו - מכללת BPM

בנוסף לזכרונות הקשיחים הפנימיים, אנחנו ממליצים גם לשקול לחיוב לקנות זיכרון חיצוני שיישמש אתכם לגיבוי. מדובר בכרטיסים שלרוב אינם יקרים יתר על המידה, וייתנו לכם נפח אחסון גדול במיוחד במכשירים יחסית קטנים וצנועים שאתם יכולים להתנייד איתם בקלות.

בנוסף לכך, ממליצים להשתמש בשירותי הענן השונים בכדי לגבות את כל מה שחשוב לכם.

 

מחשב לעבודות אודיו, חלקי משנה

מעבר לחלקים שעברנו עליהם עד עכשיו, שמהווים את רוב הבשר של המחשב שלכם וקובעים את רוב מה שחשוב לביצועים שלו, יש עוד חלקים שצריך לבחור כאשר בונים מפרט שחשוב לדעת את חשיבותם.

 

מארז שקט לעבודות הפקה מוזיקלית

חשוב ובסיסי במיוחד הוא שהמחשב שלכם יהיה שקט. אם אתם מעוניינים להקליט בחלל בו נמצא המחשב שלכם, חשוב שיהיו כמה שפחות דברים אשר מוסיפים לכם רעשי רקע אשר המיקרופון שלכם עלול לתפוס בעת הקלטה. לכן חשוב לוודא כי אתם קונים מארז אשר מיועד להיות שקט, עם מערכת אוורור ששמה דגש על מאוורים גדולים שמסתובבים לאט, אשר מרעישים הרבה פחות ממאוורים קטנים עם סיבוב מהיר.

 

ספק כוח ומגן ברקים

ספק הכוח אחראי לספק מספיק מתח חשמלי למחשב בכדי שיוכל לעבוד בצורה חלקה. את רמת ההספק (נמדד בוואט, או W) יש להחליט בהתייעצות עם איש מחשבים מקצועי בהתאם למפרט שבניתם. אנו גם ממליצים לדאוג שהמחשב שלכם מחובר לשקע דרך מגן ברקים ונפילות מתח, אשר ייגן על המחשב שלכם במידה ויקרה ניתוק חשמלי פתאומי.

 

כרטיס גרפי

אלא אם כן אתם מרבים לשחק במשחקי וידאו, או מבצעים עריכות וידאו\גרפיקה על המחשב שלכם, אין סיבה להשקיע יותר מדי בכרטיס הגרפי (GPU) שלכם. מומלץ מראש לבחור לוח-אם אשר כולל בתוכו מאיץ גרפי מובנה אשר לא ייאלץ אתכם לקנות עוד אחד בנפרד. בכל אופן יש לבדוק את כמות ה RAM בכרטיס הגרפי המובנה שיתאים להמלצות של יצרן ה DAW המועדף עליכם.

 

מקווים שעזרנו לכם!

 

מעוניינים בלימודי סאונד והפקה מקצועיים? לפרטים על קורסים ומסלולים במכללת BPM