מדריך Ableton אבלטון, 10 קיצורי מקלדת לשיפור ה-Workflow

היכולת הכי חשובה בעת עבודה עם תוכנת DAW – Digital Audio Workstation, בין אם אתה אמן או מפיק, היא ה”Workflow” – הזמן שלוקח מהפריית הרעיון המוזיקלי בראש ועד יישומו על התוכנה כפי שדמיינת אותו. באותה מידה בה מקלדת השליטה היא אחד הכלים המוזיקליים החזקים בעת הפקה ויצירה, מקלדת המחשב יכולה להיות כלי שימושי לא פחות, שפוטנציאלית יכולה להפוך את תהליך העבודה לחלק ומהנה. לשם כך דאגנו לרשימה של עשרה קיצורי מקלדת שמובטחים למנוע מספר כאבי ראש ובעיקר לחסוך לכם זמן יקר.

מכללת BPM הינה מרכז הסמכה רישמי מטעם חברת אבלטון העולמית! כנסו לפרטים על קורס אבלטון Ableton מקיף.

 

מדריך אבלטון, קיצורי מקלדת לשיפור ה-Workflow בתוכנת אייבלטון לייב

לתוכנת אבלטון יש כמה קיצורי מקלדת מצוינים שחשוב שתכירו מקרוב כדי לשפר את תהליך העבודה שלכם בתוכנה:

 

Ctrl/Cmd+Shift+D – הכפלת זמן

מדריך אבלטון - קיצורי מקלדת - מכללת BPM

חשבתם שחלק מסוים צריך לקבל עוד כמה תיבות אך כבר הספקתם להמשיך עם הקטע שלכם? סימון של אזור זמן על הגריד ביחד עם קיצור המקלדת הזה יוסיפו את החלק המסומן בלי לדרוס את מה שמגיע לפניו.

 

Ctrl/CMD+T/+Shift+T – הוספת ערוץ אודיו\MIDI

הוספת ערוץ חדש בקליק מהיר. יעיל במיוחד כאשר רוצים להוסיף מספר ערוצים במכה.

 

Ctrl/CMD+Shift+M – הוספת קליפ MIDI

מדריך אבלטון - קיצורי מקלדת - מכללת BPM

קיצור זה יחסוך לכם זמן רב עם הפעלת הקלטה רק לטובת קבלת האפשרות לעריכת MIDI בערוץ מסוים. רק סמנו אזור על הגריד בערוץ MIDI וקיצור מקלדת זה ייצור קליפ עליו.

 

Ctrl/CMD+Left Click – סולו קבוצתי

בעת בחינת סאונד של ערוצים, לרוב נרצה לבחון כיצד חלק קטן יותר מכלל הערוצים נשמעים ביחד (קיק דראם ובאס, סינתיסייזרים אחד עם השני, וכו’). כאשר ערוץ נמצא בסולו, ניתן בעזרת קיצור מקלדת זה ללחוץ על כפתורי הסולו של ערוצים אחרים בלי לבטל את הסולו הראשוני.

 

Ctrl+Alt+D /CMD+Option+D – הכפלת מעטפת בלבד

מדריך אבלטון - קיצורי מקלדת - מכללת BPM

אייבלטון לייב היא תוכנה שמאוד מזמינה לשימוש באוטומציות, והאפשרות לראות את עקומות האוטומציה של כל פרמטר בנפרד ע”י לחיצה על ה+ הקטן מצד ימין של הערוץ בחלון ה-Arrangement, הופכת את צורת העבודה הזו להרבה יותר אינטואיטיבית. קיצור מקלדת זה יאפשר לכם להכפיל עקומת אוטומציה שתחמתם עם העכבר, במקום לנסות לצייר אותה במדויק מחדש בעצמכם.

 

fn+f9/F9 – הקלטה

קיצור מקלדת זה יאפשר לכם להיכנס להקלטה של כל ערוץ חמוש, בין אם תוך כדי שהפרויקט מתנגן או ממצב עצירה.

 

Ctrl+L/CMD+L – סגירת אזור בלופ

אחת הדרכים היותר מהנות בכתיבת תפקידים במוזיקה היא לתחום אזור מסוים בפרויקט שלנו ולאלתר עליו. עם תחימת אזור מסוים בגריד וקיצור מקלדת זה, סרגל הלופ יינעל ישירות על בחירתכם. כל מה שנשאר זה ללחוץ רקורד (F9) ולג’מג’ם.

 

CMD+Option+F/Ctrl+Alt+F – תצוגת פיידים

מדריך אבלטון - קיצורי מקלדת - מכללת BPM

ביצירה והפקה של ימינו, נשתמש המון בדגימות וחתיכות אודיו אקראיות בפרויקטים שלנו. חשוב להקפיד שהכניסה והיציאה של אותם אלמנטים מתבצעת בצורה חלקה עם פייד-אין ופייד-אאוט. בלחיצה על קטע אודיו בפרויקט וקיצור מקלדת זה, יופיעו במהרה עקומות האוטומציה של הפיידים.

 

Ctrl/CMD+E – חיתוך קליפ

לא פעם מצאנו את עצמנו במצב שבו בא לנו רק פיסה קטנה מתוך קטע אודיו\MIDI גדול יותר שנרצה לעשות בה שימוש כזה או אחר. סימון מקטע קטן מתוך כל ערוץ יחצה אותו ויאפשר גרירה אינדיווידואלית שלו למקום אחר על הערוץ או לערוץ אחר.

 

Ctrl+G – קיבוץ ערוצים\מכשירים (Group)

סדר וארגון בפרויקט הוא אחד העקרונות החשובים ביותר לשמירה על תהליך עבודה מהיר. עם קיצור המקלדת הזה תוכלו בקלות לקבץ יחדיו ערוצים (מה שמאפשר גם לשים עליהם מכשירים נוספים שישפיעו על כלל הערוצים ביחד), או לקבץ מכשירים יחדיו (מה שמצוין לשמירת פריסטים לסאונד שאהבתם כשרשרת אפקטים).

 

קיצורי מקלדת נוספים באבלטון

מעבר לקיצורים הנ”ל ישנם אינספור קיצורי מקלדת נוספים – ממליצים תמיד להתנסות בכל מיני צירופי מקשים עם כפתורי הCtrl/CMD, Shift:  Alt/Option ולראות אם הוא משרת איזה פונקציה שעוזרת לשפר לכם את ה-Workflow. הפקה ויצירה נעימה!

 

לפרטים על קורס אבלטון Ableton עם הסמכה בינ״ל מטעם החברה.

 

*מקור הגיפים: Patches.Zone