אקוסטיקה באולפן הביתי, מדריך

טיפול אקוסטי הוא אחד מהתהליכים החשובים שכל אולפן צריך לעבור בדרך להפוך לחדר אשר אידיאלי לעבודות אודיו ויצירת מוזיקה, אך לא תמיד ברור מדוע קיים הצורך הזה וממה הוא נובע. במאמר נסביר על ההיגיון מאחורי טיפול אקוסטי, והבעיות שהטיפול בא למנוע.

 

מדוע אנשים רוכשים מוצרי אקוסטיקה?

ודאי ישנה סיבה טובה להשקיע במוצרים השולטים בהתנהגות האקוסטית של החדר ו”מאלפים” אותו שיתאים לצרכינו.

הסיבה הפשוטה והברורה מאליה היא הצורך להפיק את המקסימום מהמכשור וציוד הסאונד שלנו בחדר בו הם מופעלים. בדרך כלל כולנו משקיעים הרבה בהרכבת האולפן, אולם הקולנוע או המופעים והמכשור שבו מהמיקרופון ועד הרמקול, אולם למרבה צער אף אחד ממוצרים האלו לא מופעל על ידינו בסביבה האקוסטית האידיאלית שאליה באמת שאף היצרן.

למעשה השאלה שאנו צריכים לשאול היא: איך ניתן לשלוט ו”לאלף” את גלי הקול בחדר שלנו, כדי שהציוד ישמע בדיוק כמו שאליו התכוון היצרן? שאלה זו תיקח אותנו בדקות הקרובות למסע קצר להבנת תכונות הצליל והתנהגותו, ובמיוחד התכונות והתופעות שמתרחשות בתוך החלל הסגור. באם זה אולפן, קולנוע ביתי או אולם אופרה.

 

מהם כשלים אקוסטיים?

העובדה היא שרובנו לא ערים לתופעות המדעיות של התפשטות הצליל וגלי הקול שאנו שומעים. כמעט כולנו היינו פעם במקום שבו אמרנו לעצמנו :”איזה סאונד איום יש במקום הזה ?” ואני לא מדבר על סוג המוסיקה המושמעת, אלא על עצם הכניסה לחדר וההבחנה מיד במשהו לקוי בצליל , באם זה סתם הדים ארוכים או צליל “מבלבל” ומטושטש או אפילו אי אפשרות להבחין או להתמקד בסולו או בדיבור וכדומה.

לפעמים התופעות חמורות בהרבה כמו הדהוד בתדר מסוים –לרוב נמוך – ואנו מרגישים שאי אפשר להבין את הבאסים או שמתנגן צליל קבוע ברקע שמפריע ולא מרפה. כל זה קורה מכיוון שהקול הבוקע ממוניטור\רמקול – הוא בדיוק כמו האור הבוקע ממנורה בחדר או מחלון. המסלול של האור הוא לא רק קו ישר בין המנורה לבין העין שלנו. האור מכסה את כל המשטח החופשי של החדר, מוחזר ומסנוור ואפילו חודר לתוך חדרים אחרים דרך החלון או כל פתח אחר. כך גם עם גלי הקול ולא משנה מה מקורם. גלי הקול ימלאו את כל החדר בכל הכיוונים ואפילו יחדרו ו-“יחלחלו” לחדרים אחרים דרך הרצפה , התקרה או הקירות מאחר וגלי הקול מסוגלים ויכולים לנוע ו”לזחול” באמצעות כל חומר קשה, נוזלי או אפילו גז! ובדיוק כמו האור הם יוחזרו וישתקפו ממשטחים קשים ויחזרו לאוזנינו אינספור פעמים בצורה של הדהוד מטריד.

 

איך אקוסטיקה מסייעת לבעיית הכשלים האקוסטיים?

ובכן, אקוסטיקה היא בעצם הדרך שבה הצליל (גלי הקול) מושפעים על ידי הסביבה והחומרים מהם היא בנויה, מהצורה שלהם ומתכונותיהם הפיסיות. מכאן נוצר הצורך שלנו, הצרכנים, לאקוסטיקה טובה יותר ולטיפול באותם גלי קול “סוררים” כך שיתנהגו בהתאם לרצוננו – יוקרנו בצורה נקייה מהרמקולים אל אוזנינו ללא החזרות, הכפלות , השתקפויות, הדהוד וללא תוספות שנתרמות על ידי החומרים והאביזרים באולפן הביתי. כאשר אנו לוקחים בחשבון את הפריטים ואת התכונות של החדר, מה שאנחנו מנסים לעשות הוא למנוע כשלים אקוסטיים כגון השתקפות, הדים מרפרפים , הדהוד (REVERB) או גלים עומדים וכדומה.

 

אקוסטיקה באולפן הביתי, השתקפויות (Reflections)

ריוורב ודיליי - מכללת BPM

זוהי תופעה אקוסטית שמתרחשת בכל סוג של חדר (לא חשוב איזה צורה, גודל או למה משמש אותו חדר), ומתארת את ההתנהגות של הצליל כאשר הוא נתקל בשטח ישר פשוט וחלק . כפי שאמרנו קודם לכן, הצליל אינו נע בקו ישר ממקורו אל תוך אוזן המאזין , גלי הקול שבאים מנקודה מסוימת נפרשים ונמרחים לכיוונים רבים, וכאשר הם נתקלים במכשול, כמו קיר למשל, הם מגיבים על ידי ביצוע או הפקת “גלי נגד” חדשים, כאילו נוצרו ממקור אחר חדש ושונה מאותו מקור של הצליל האמיתי .

 

רוצים ללמוד עוד על אקוסטיקה? צפו בסדנת אקוסטיקה לאולפן הביתי מאת עומר קרני