אולפן ביתי – טכניקות הקלטה

רצוי כי כל אמן המתעסק במוסיקה, שכוללת הקלטות, ידע את המושגים והטכניקות הבסיסיות ואף מעבר לזה, זאת מכמה סיבות עיקריות:

  • רצוי שכל להקה, המעוניינת להגיע לסטנדרטים ורמות ההפקה הגבוהות הקימות היום, תחזיק אולפן ביתי , על מנת שתוכל להקליט סקיצות ולעבד אותן על ידי מחשב, עד להוצאת שיר המוכן לכניסה לאולפן והקלטה.
  • חוסר הבנה מוחלט בתחום, משאיר אתכם תלויים בחסדיו של טכנאי הקלטות האולפן. ללא הידע וההבנה, באשר לעמידת ההקלטה בסטנדרטים של התעשיה. מעבר לכך, טכניקות הקלטה שונות ושימוש במיקרופונים שונים יכולים לשנות את כל הסאונד ואופי השיר. לכן, אם אתם מתכננים להיכנס לאולפן לצורך הקלטה ואינכם מעוניינים לצאת מאוכזבים או להבין בדיעבד שההקלטה אינה איכותית מספיק ואם אתם רוצים להשפיע באופן ישיר על סאונד השיר חשוב מאוד לדעת,להבין ולהכיר את טכניקות ההקלטה וסוגי המיקרופונים.

החלל בו נערכת ההקלטה:

קיימים שני סוגי חללים, האפקטיביים להקלטה :האחד ,המייצר הרבה ריוורב וכתוצאה מכך סאונד גדול ורטוב והשני, שאינו מייצר השתקפויות סאונד עקב בליעתם בשטיחים, ספות, ספוגים וכל משטח סופג אחר. חשוב לזכור לבחור נכון את חלל ההקלטה כך שיתאים לכלי הנגינה ולז’אנר.

תופים | Drums:

התופים הינם עמוד השדרה של השיר ולכן סקירתנו תחל בכלי זה . הסטאפ מתחיל במיקום האובר-הדס ,שהם מיקרופון או שניים הממוקמים מעל מערכת התופים המספקים את הבסיס המרכזי .נשתמש כאן בקונדסרים. נקודת המוצא היא, מיקום המיקרופונים בגובה 2-3 מטרים מהרצפה כשלאחר מכן יש “לשחק” עם מיקומם, עד לקבלת הבאלאנס הרצוי… לימוד ע”י ניסוי וטעיה.

Kick | Bassdrum:

את הקיק נקליט בעזרת מיקרופון קרוב (רצוי מיקרופון אשר יעודו הראשי הינו הקלטת קיק כמו המיקרופון הדינמי SURE SM 58). כאן רצוי למקם את המיקרופון בתוך התוף. במידה ומקבלים הדהוד יתר, מומלץ להניח כרית בתוך התוף.

סנייר | Snare:

את הסנייר, רצוי להקליט בעזרת שני מיקרופונים: האחד לעור העליון והשני לתחתון, כאשר מיקומים שונים ביחס לתוף (מרחק מהתוף, מיקום המיקרופון על קצה התוף וכו’ משפיע על האופי הסנר). חשוב לבדוק היפוך פאזות בין שני המיקרופונים.

טומים | Toms:

את הטומים ניתן להשאיר לאובר-הדס או שניתן להקדיש להם מיקרופון דינמי.

שירה | Vocals:

את השירה רצוי להקליט בחדר כמה שיותר יבש ולהוסיף אפקט לאחר מכן. בד”כ מרחק בין 20 ל60 ס”מ הוא אידיאלי ומאפשר לקול להתפתח. כאן רצוי להשתמש בקונדנסר האיכותי ביותר שאתם יכולים להרשות לעצמכם.