בית ספר למוסיקה או ללמוד לבד, מה מומלץ?

השאלה האם ללמוד מוסיקה בכוחות עצמכם או במוסד לימודי היא שאלה לגיטימית בעידן האינטרנט, בו האינפורמציה כביכול זמינה לכול המבקש. אז למרות שהמחשבה הרווחת הזו נכונה במידה מסוימת, אנו ננסה להסביר מה החוויה של למידת מוזיקה במוסד לימודי כמו מכללת BPM מציעה, שלמידה לבדכם כנראה לא תציע, וננסה להבין מה היתרונות והחסרונות של סגנונות הלמידה הללו.

 

רוצים ללמוד מוזיקה, סאונד והפקה בצורה מקצועית? לחצו כאן לפרטים על קורסים בבית הספר המוביל בישראל למוסיקה – מכללת BPM.

 

איך לומדים מוסיקה?

מוסיקה היא תחום מאוד רחב, שכולל בתוכו המון אספקטים שונים וארגזי כלים שניתן לרכוש בכדי להשתלב בתחום. מבין הכיוונים שניתן לקחת תמצאו, הפקה מוזיקלית, מיקס ומאסטרינג, כתיבת שירים, הלחנה, מוזיקה לסרטים, תקלוט ועוד תחומים רבים אחרים אשר יכולים לעניין אתכם.

כל אחד מהערוצים האלה דורש המון השקעה, ושימוש בידע מקצועי תוך כדי ניסוי ותהייה. יותר מהכל מדובר בתהליך ארוך, שיכול לקחת אף שנים עד הגעה לרמה מקצועית אשר תספק אתכם, או שתספיק לכם בכדי לשקול ברצינות למצוא פרנסה בתחום במידה ואתם מעוניינים.

 

ההבדל בין למידה עצמאית ללמידה בבית ספר למוסיקה

אז כמובן שאין בעיה עקרונית עם ללמוד מוסיקה באופן עצמאי. כפי שציינו, בעידן האינטרנט של היום קיים עושר של אינפורמציה שאתם יכולים להשתמש בה בכדי להגיע לרמה טובה. אך, כמו שנאמר, לכל מטבע שני צדדים…

 

הכוונה מקצועית ועקומת למידה

הבעיה במסת האינפורמציה הענקית שקיימת היום באינטרנט היא די ברורה. באינטרנט יש המון תכנים וסוגים שונים של אנשים המפרסמים איתם, וסביר להניח כי רוב האינפורמציה שתמצאו לא תהיה ממוקדת, אם בכלל נכונה. במיוחד בתחום כמו מוזיקה, קיימים המון תכנים שניתן להחשיב מיסאינפורמציה, ומקורות שבאופן כללי כדאי להימנע מהם בכדי לא להיכנס לתבניות לא נכונות.

כמובן שאין אמת אובייקטיבית אחת במוזיקה, אך קל מאוד ללכת לאיבוד בתוך ים של מידע, במיוחד כאשר אין לכם שום הכוונה מקצועית ויחסית אובייקטיבית לגבי איפה כדאי להתחיל, למי כדאי להקשיב ואיך להטמיע את זה בלימודים שלכם.

מדובר בצורך ביכולת אוטו-דידקטית ברמה הגבוהה ביותר, שכן בנוסף למציאת הידע והלמידה שלו בעצמכם, צריך תמיד לשים עין על מהימנות המידע והאם כדאי לכם להשקיע את הזמן שלכם בו.

בעיה נוספת עם למידה דרך האינטרנט היא שהאינטרנט כמובן לא יודע מה היא הרמה המקצועית שלכם. כלומר, הוא לא יידע לסווג לכם את החומרים ע”פ רמה של מתחילים, מתקדמים יותר ועד מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר. הלמידה יכולה להיות מאוד מפוזרת, ויכול להיות כי תמצאו את עצמכם מסתבכים עם עקרונות לימודיים בסיסיים מאוד, בלי שמישהו דאג להודיע לכם שלא כדאי להתקדם הלאה לפני שהבנתם משהו אחר ברמה בסיסית.

בבית ספר למוסיקה קיים צוות מרצים מקצועי עם ניסיון עשיר בתחום, אשר במשך עבודה ממושכת של שנים יצרו עקומת למידה אשר מתאימה לרוב האנשים, ודואגת שתבינו כל מה שחשוב בזמן הנכון ללמידה וההתקדמות הממוקדת שכנראה תרצו. הדבר יכול לחסוך לכם במצטבר חודשים של להיות “תלויים באוויר”.

 

הבנת מוסיקה מהיסוד

מוסדות לימודיים כמו מכללת BPM שמים דגש על הבנה של החומר מהיסוד. הכוונה היא שכאשר תמצאו אינפורמציה ומדריכים שונים באינטרנט, סביר להניח כי רובם רק יילמדו אתכם את הסדר-פעולות הבסיסי של העשייה של הדברים.

בלימוד מקצועי חוקרים תופעות מוזיקליות שונות, תוך כדי קיום דיון פתוח והקדשת זמן להבנה מהיסוד של כל תופעה, והבנה מדויקת וברורה, שכאשר תוסיפו עקרונות וטכניקות לארגזי הכלים שלכם, תבינו טוב מאוד מדוע ותבצעו מתוך כוונה!

 

מסגרת לימודים והיכרות

מוסד לימודי מקצועי כמו בית ספר למוסיקה, ידאג לכם למסגרת פדגוגית קבועה, ברורה בזמנים, צפויה מראש ונוחה לכם ככל הניתן. עצם הימצאותכם במסגרת קבועה ברוב המקרים תבטיח למידה מהירה יותר, שיכולה לחסוך לכם זמן רב של שוטטות באינטרנט אחר אינפורמציה נכונה.

בעת למידה לבד קיים כמובן האספקט של הנוחות, העבודה בלוח-זמנים שלכם, אך כמובן שתידרש מכם משמעת-עצמית ברמה מאוד גבוהה בכדי להגיע לקצב למידה אשר מתקרב או זהה לזה שמוסד לימודי יכול להעניק לכם.

חשוב גם לציין שעבודה במסגרת מהסוג הזה תעזור לכם להכיר אנשים בעלי מכנה משותף לכם, אשר בשלב מסוים יוכלו להפוך לאנשים שתעבדו איתם במהלך הקריירה המוסיקלית שלכם, ועל הדרך כמובן גם להרוויח אותם כחברים לכל החיים.

 

קשרים וחיבור לתעשיית המוסיקה

למידה במוסד לימודי כמו מכללת BPM יעניק לכם התנסות, יצירת קשר ישיר ואף יצירת קשרים ארוכי-טווח עם אנשי מפתח בתעשיית המוסיקה. מהמרצים, דרך המרצים האורחים, ועד סדנאות האמן (שהסטודנטים שלנו מקבלים בהן מקומות שמורים!), התוכניות הלימודיות המקצועיות מלאות במפגשים אישיים עם אנשי המקצוע הגדולים ביותר בתעשייה, אשר מצד אחד יעניקו לכם חלק מהידע והניסיון הרחב שיש להם, ומצד שני כמובן שיש לכם במה ללמוד באופן אישי את מה שאתם רוצים מהם ואף לנסות ליצור קשר ארוך טווח, שיכול להפוך להזדמנות מקצועית בעתיד.

בלמידה עצמאית אתם מבלים את רוב הזמן שלכם עם עצמכם, והקשרים שסביר להניח מאוד שתרצו ליצור יהיו הרבה פחות נגישים לכם. למעשה, סביר להניח כי רוב ההזדמנויות שלכם ינבעו מצירופי מקרים, קשרים אישיים או הזדמנויות שיצרתם בכוחות עצמכם.

 

צפו בפלייליסט סדנאות האמן שהתקיימו במכללה

 

התנסות מוסיקלית פרקטית

למידה עצמאית יכולה לכלול בתוכה ניסיון פרקטי של יצירה חופשית, או תרגולים שאתם קובעים לעצמכם. תהליך ההתנסות הפרקטי יכול להיות יעיל אך סביר להניח כי בחלק ניכר מהזמן לא בהכרח יהיה נכון למה שאתם צריכים ללמוד ולתרגל באותו רגע, וזאת כמובן בלי החותמת המקצועית של מרצה אשר נותן לכם חוות דעת אישית, על בסיס ניסיונו הרחב בתחום.

למידה במכללה כמו BPM תאפשר לכם מסגרת קבועה של למידה, תרגול (כיתתי ושיעורי בית), ופיד-בק בשיעור שאחרי, וכל זאת מנוהל ע”י צוות מרצים מקצועי.

 

ניסיון מוכח וותק בלימודי מוסיקה

מוסדות לימודיים מקצועיים הם פרי יצירתן של שנים רבות של ניסיון וותק, ושיפור שיטת הלימוד והתכנים בכדי להתאים את עצמה למה שהכי רלוונטי לסטודנטים שמעוניינים בהגעה לרמה מקצועית גבוהה בתחום.

מכללת BPM לדוגמה היא בית הספר למוסיקה המוביל בישראל מזה 14 שנים, ומונה מספר רב של בוגרים פעילים בתעשיית המוסיקה על כל התחומים והז’אנרים בה.

כמו כן, אתם מוזמנים להעיף מבט על ההמלצות אורגניות שנכתבו על ידי בוגרינו בגוגל ובפייסבוק.

 

מוזמנים לצפות בבוגרים שלנו שעובדים בתעשייה:

 

תעודה והסמכה בינלאומית

למידה במוסד לימודי מוסמך מטעם חברות התוכנה הגדולות בעולם (Steinberg, Ableton, Apple וכו’…) מקנה לכם בעת מעבר הקורס ועמידה בדרישותיו תעודת הסמכה בין-לאומית אשר מוכרת ע”י גופים מובילים בתעשייה הארצית, ובמקרים מסוימים גם העולמית.

בעת למידה עצמאית כמובן שהאסמכתא היחידה שתהיה לניסיון שלכם היא העבודה עצמה, מה שלא תמיד מספיק בעבודה עם גופים גדולים בתעשייה.

 

ציוד מוזיקלי מקצועי וסביבה אולפנית

כאשר אתם לומדים בכוחות עצמכם, הציוד הכי טוב שתוכלו להתנסות בו הוא ככל הנראה הציוד שאתם יכולים להרשות לעצמכם, או ציוד שיש לחבריכם הקרובים.

למידה במוסד מקצועי תאפשר לכם התנסות קבועה בציוד מוביל בכל תחומי המוזיקה, וכמובן האפשרות להתנסות בעבודה בסביבה אולפנית מטופלת אקוסטית ומקצועית כמו בעולם האמיתי.

בנוסף, לרשותכם עומדת חנות המכללה, ה-BPM SHOP, בה תוכלו לרכוש ציוד מוזיקלי מקצועי במחירים מוזלים ומותאמים לסטודנטים!

 

קידום בוגרים

כאשר אתם מצטרפים למעגל הבוגרים של מוסד לימודי, אתם זכאים להטבות וקידום עקב האינטרס המשותף להצלחה!

בלמידה עצמאית אתם לא רק מתמקדים במוזיקה עצמה, אלא גם אחראיים באופן מלא על הניהול והשיווק של עצמכם, מה שעלול להיות מסובך לחסרי-ניסיון בתחום.

 

צפו בסקירה של אירועים שונים בתעשיית המוסיקה בה לקחו חלק בוגרי המכללה:

 

אז מה עדיף – בית ספר למוסיקה או ללמוד בעצמי?

אפשר לומר לסיכום, כי כל אחד מהמסלולים שתבחרו ללימודי המוזיקה שלכם יהיה שונה מהותית מהאחר.

המסגרת של למידה עצמית תעניק לכם מצד אחד את החופשיות לנהל את עצמכם ואת הזמן שלכם, וללמוד באופן יותר סלקטיבי את הנושאים שמעניינים אתכם ברמה הכי ספציפית. אך מצד שני נגזרת מכך גם המון אחריות וצורך במשמעת עצמית, ותאבדו את היכולת לקשרים בתעשייה שייעשו מעצמם, ומגע אישי עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון של שנים בתחום.

המסגרת של לימודים בבית ספר למוסיקה יעניקו לכם מסגרת ברורה ומחושבת היטב, עם יחס אישי ומקצועי ע”י אנשים שעוסקים בתחום כבר תקופה ארוכה, ותאפשר לכם לקבל חניכה צמודה וקשרים שיוכלו להמשיך אתכם לעוד שנים רבות ואף לפתוח לכם את הדלתות שיעשו לכם את הקריירה, זאת יחד עם הטבות רבות להם אתם זכאיים כסטודנטים.

השיקול הוא שלכם, במידה ואתם מעוניינים בפרטים נוספים על קורסים במכללת BPM ללימודי מקצועות המוסיקה לחצו כאן!