אבלטון לייב, סקירת חבילת ההרחבה Creative Extensions

לאחרונה החברים ב-Ableton פינקו את משתמשי תוכנת אייבלטון לייב בחבילת הרחבה מגניבה, הכוללת בתוכה לא פחות מ-8 כלים חדשים אשר זמינים להורדה חינמית למשתמשי התוכנה. במאמר נבצע סקירה כללית על מה אתם צפויים למצוא בחבילת ההרחבה, וכמובן איך משיגים אותה.

 

Ableton Live Creative Extensions, הורדה

קיימות 2 דרכים להוריד את החבילה. התנאי ההכרחי הוא שיש לכם עותק של אייבלטון לייב 10 בגרסת ה-Suite, או בגרסת ה-Standard (במידה וסטנדרט, חייב להיות בצירוף של Max for Live):

  • בתוך התוכנה, יש להיכנס לאזור ה-Packs בתפריט השמאלי של התוכנה – שם תוכלו למצוא בתפריט את Creative Extensions. יש ללחוץ על הורדה, ובסיום ללחוץ על התקנה.
  • באתר אייבלטון, יש להתחבר למשתמש האישי שלכם, ובתפריט הראשי להיכנס לעמוד Packs. החבילה נמצאת בקטלוג החבילות הזמינות להורדה בחינם.

 

אייבלטון לייב, מה כוללת חבילת ה-Creative Extensions?


מדובר בחבילה מגוונת במיוחד, הכוללת גם כלי נגינה, גם אפקטי אודיו וגם אפקטי MIDI.

 

Melodic Steps, סיקוונסר מלודי

Melodic Steps, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

המלודיק סטפס החדש הוא סיקוונסר רב-שימושי. הוא יכול להיות מצד אחד סיקוונסר צעדים פשוט למדי, אשר יעזור לכם לתכנת מלודיה כתובה מראש. אך הטוויסט בכלי הזה הוא היכולת לשלוט במספר רב של פרמטרים, במקביל ובצורה אינדיווידואלית לכל אחד מהם: האוקטבה בה ינגן הכלי, הצליל בתוך האוקטבה אותו ינגן, אורך התו, עוצמת הלחיצה (יותר מוכר כ-Velocity, פרמטר אשר בעולם ה-MIDI גם ניתן למפות להמון תכונות אחרות של כלי הנגינה), ואף להוסיף אלמנט של אקראיות עם הסיכוי (Chance).

מעבר לזה שהתכנות אינדיווידואלי מבחינת כמות הצעדים בסיקוונס לכל פרמטר, מה שמאפשר שינויים ריתמיים וסינקופות מתקדמות במיוחד, הכל כמובן מסונכרן לטמפו הפרויקט ומאפשר לכם לסכום את הכל לכדי סולם מוזיקלי מסוים, להוסיף סווינג (אי-דיוק ריתמי מכוון למתן תחושת “Laid-Back” לעומת ישיבה מדויקת על הקצב).

 

סינת’יסייזר באס, Bass

Bass, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

ה-Bass הוא אחד מתוך שני סינת’יסייזרים חדשים המגיעים יחד עם חבילת ההרחבה, וכשמו כן המיקוד שלו – סינתזה של באסים מהטווח העדין והנעים עד הצווח והמדוסטרש.

נראה שלמרות ריבוי האפשרויות של ה-Bass, גולת הכותרת בו היא דווקא הממשק המאוד פשוט ואינטואיטיבי שמגיע איתו. עם אפשרויות שלרוב נראה רק בסינת’יסייזרים מתקדמים יותר, כמו Sub Thru, אשר מוציא את אוסילטור הסאב של הסינת’יסייזר ישירות ל-Output במקום שיעבור דרך כל האפקטים השונים המובנים בו, הדיסטורשן המובנה, או מודולציות ה-Ring וה-Sync, בהחלט שווה לתת לסינת’ הזה סיבוב ניסיון!

 

סינת’יסייזר אנלוגי, Poli

Poli, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

החבר השני בצמד הסינת’ים החדשים של חבילת ההרבה הוא ה-Poli: סינת’יסייזר אנלוגי-וירטואלי מהודר באוסילוסקופ מגניב במיוחד, אשר מוכוון ליצירת טקסטורות פוליפוניות קלאסיות.

בדומה לחברו ה-Bass, אזור האוסילטורים עובד כמיקסר דרכו אנחנו מוסיפים גוונים ע”פ צורות גל בסיסיות על מנת ליצור צורת גל הטרוגנית, כמובן שתוך כדי שאנחנו רואים את כלל השינויים שאנו מבצעים על האוסילוסקופ. את האוסילטורים נוכל להעביר דרך פילטר, מעטפות שונות, לבצע מודולציות דרך LFO והכל נשלט דרך מטריקס מודולציות פרטני במיוחד!

 

אפקט עריכת אודיו יצירתי, Pitch Hack

Pitch Hack, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

ה-Pitch Hack הוא אפקט אודיו מעניין במיוחד, אשר מאפשר לכם לבצע מניפולציות אודיו בזמן אמת או בצורה מתוכנתת על מימד הפיץ’ של האודיו שלכם. באפקט זה תמצאו אפשרויות מעניינות כמו רוורס, שינויי אפקט בסנכרון לטמפו פרויקט וכמובן Dry/Wet לטובת עיבוד מקבילי.

 

דיליי עם סיקוונסר, Gated Delay

Gated Delay, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

אחד מגולות הכותרת היצירתיות של ה-Creative Extensions הוא הגייטד דיליי. מדובר בדיליי אשר מעוצב ע”פ סיקוונסר צעדים שתקבעו לו, מה שיכול להוסיף אפקט ריתמי מעניין במיוחד לתפקידים שלכם.

בנוסף קיימות רזולוציות עריכה מתקדמות הכוללות שליטה בפידבק, הוספת אקראיות, תזמון הדיליי, הוספת אפקט מדמה סיידצ’יין אשר ינחית את הדיליי כאשר המידע המקורי מתנגן ועוד רבים.

 

מדמה לימיטר אנלוגי, Color Limiter

Color Limiter, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

רוב משתמשי אייבלטון לייב מכירים את הלימיטר הסטנדרטי שמגיע כחלק מחבילת אפקטי האודיו המובנים. אותו לימיטר עושה את עבודתו מצוין, ונחשב לשקוף במיוחד, כפי שהוא מיועד להיות.

אך למנוסים מביניכם שיצא להתנסות במאסטרינג, בטח קיים הידע כי לפעמים השקיפות של הלימיטר היא לא בהכרח דבר חיובי. כדי לשרת את המטרה של לימיטר שמוסיף צבע / סאטורציה למידע האודיו, אייבלטון מצרפים לחבילת ההרחבה את ה-Color Limiter, אשר מטרתו לדמות לימיטר אנלוגי, שכיאה למכשיר אנלוגי, מוסיף גוון מיוחד ככל שעובד יותר על המידע.

עם ממשק משתמש קליל למדי, תוכלו להבין במהירות איזה חלק אחראי על פעולת תוספת העוצמה, ואיזה חלק אחראי להוסיף צבע!

 

מעצב מעטפת, Re-Enveloper

Re-Enveloper, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

ה-Re-Enveloper הוא אחת התוספות המעניינות ל-Creative Extensions. הוא מכשיר מיוחד למדי אשר מטרתו עיצוב מעטפת של הסאונד העובר דרכו.

כמובן שעיצוב המעטפת בפועל הופך לסוג של קומפרסור, וכאשר נפתחת לנו האפשרות של עריכת מולטי-בנד, ניתן להגיע לרזולוציות מדויקת ו/או הרסניות במיוחד.

 

אפקט לטקסטורות וחלל, Spectral Blur

Spectral Blur, מתוך Ableton Live Creative Extensions - מכללת BPM

הספקטרל בלר הוא אפקט דמוי-ריוורב, אשר יוצר סאונד המזכיר רעש לבן (עקב נוכחותו על כלל טווח התדרים), ומטרתו תוספת גוונים וספייס למיקס שלכם.

האפקט מאפשר שליטה על 2 בנדים בתוך טווח התדרים של הסאונד, עם אפשרויות למשחק בגוון ובהתנהגות על מנת ליצור רעשים הבאים לדמות חללים (אפילו אם דמיוניים או הזויים במקצת).

 

רוצים ללמוד יצירה והפקה בתוכנת אבלטון לייב בצורה מקצועית? לפרטים על קורס Ableton במכללת BPM