סיבות ליצירת מוסיקה באולפן הביתי

האולפן הביתי היום הפך לחלק מהעשייה היום יומית של רוב האמנים הגדולים בארץ ובעולם. השינויים הטכנולוגיים הפכו את עולם היצירה המוזיקלית, הן האלקטרונית והן האקוסטית, להרבה יותר נגישות לצרכן האישי. כיום האולפן הביתי הוא סטנדרט תעשייתי, וניתן להגיע היום באמצעים ביתיים זולים בהרבה מציוד היוקרה של פעם, לתוצאות טובות לא פחות. במאמר נדבר על הפתרונות הרבים שהאולפן הביתי מספק למוסיקאי המודרני.

 

 

למה אולפן ביתי? יתרונות

 

האולפן ככלי נגינה מודרני

האולפן הביתי מהווה כיום כלי מוסיקלי לכל דבר עבור המוסיקאי, וההתמקצעות בו דומה (אך שונה) להתמקצעות בכלי נגינה סטנדרטי דוגמת הגיטרה או הפסנתר. כיום חלק ניכר מהמוזיקה שאנו שומעים נעשית ע”י מוזיקאים אולפניים בלבד, לפעמים ללא שימוש בכלי נגינה סטנדרטיים בתהליך.

שלבו את העובדה הזאת עם כך שכיום כל אדם עם מחשב יכול לקבל גישה לעולם המוזיקלי הזה, והתוצאה היא גל של מפיקים מוזיקליים ענקיים אשר מתחילים את דרכם בחדר האישי שלהם בבית!

 

זמינות האולפן הביתי ויצירה ספונטנית

נגישות וזמינות האולפן, מתוקף היותו בבית, הופכת את היצירה לספונטנית יותר. כיום מתאפשר למוזיקאי להפוך רעיון בוסרי של שיר להפקה ברמה מתקדמת, ללא תלות בגורמים חיצוניים כדוגמת אולפנים מסחריים, או ציוד יקר מאוד בכדי להוציא את הרעיון לפועל.

גם כאן עולה שוב עיקרון העלות הנמוכה – לעומת העבודה באולפנים מסחריים אשר נהיית יקרה יותר ויותר ככל שעובר יותר זמן, הרי שכאן פרמטר הזמן נמצא מחוץ למשוואה והכל יכול להעשות בקצב הרצוי ובתזמון הנכון למפיק / אמן. הנוחות הזאת מאפשרת חשיבה מוזיקלית רציפה, ללא התערבות של שיקולים לוגיסטיים אשר נוטים להעכיר את האווירה המוזיקלית של חווית היצירה וההקלט.

 

האולפן הביתי מנגיש תחומים מקצועיים שונים בעולם המוזיקה

הנגשת עולם התוכן המקצועי באולפן הביתי - מכללת BPM

האולפן הביתי מקבל אפילו כוח נוסף עם האינטרנט. היכולת לפתח את הכישורים המוזיקליים וההפקתיים באופן עצמאי, יחד עם עולם התוכן העשיר שמציע האינטרנט, מאפשר למפיק הצעיר להתמקצע בתחומים שבעבר היה צורך להיות חלק פעיל באולפן מסחרי כזה או אחר בכדי להיחשף אליהם.

כיום יכול לקום מפיק ולהתמקצע בהקלטות, סינתזה ועיצוב צליל, מיקס ומאסטרינג ואף קומפוזיציה, וכל זאת מהנוחות והספונטניות של הבית. כמובן שיש צורך באמצעים וציוד מקצועי, אך כמו שאמרנו, כיום מדובר בעסק הרבה יותר זול.

 

צפו במדריך להקמת אולפן ביתי עם עמית מגן, מרצה לסאונד ב-BPM

 

האולפן הביתי ועצמאות אומנותית

תהליך ההפקה המוזיקלית וההקלטות שעוברים שירים בדרך לאוזני הקהל גם הוא באופן טבעי השתנה מאוד בשנים האחרונות. בעבר תהליך ההפקה היה מרובה אנשי מקצוע ואף גורמים מסחריים אשר היו נוכחים באולפן, והיו מטים את הכיוון היצירתי של המתרחש באולפן למקום שמטרתו הייתה מיקסום סיכויי ההצלחה.

כיום התהליך הוא הרבה יותר אישי, ויכול להיווצר מצב כי האמן מבצע את כל תהליך ההפקה המוזיקלית באופן עצמאי וללא התערבות חיצונית. הדבר מאפשר יצירה אומנותית ללא פשרות, מה שמותח את הגבולות היצירתיים של עולם המוזיקה למקומות קיצוניים יותר מפעם, ומאפשר למוזיקה להתפתח בקצב הרבה יותר מהיר ונועז.

 

רוצים ללמוד סאונד והפקה באולפן הביתי? לפרטים על מסלול אולפן ביתי במכללת BPM לחצו כאן