כל מה שרציתם לדעת על הקלטה באולפן הביתי

עמית מגן מרצה במסלול האולפן הביתי, עם טיפים שיגרמו לנו להתאהב מחדש באולפן הביתי.

הקלטה בתנאי האולפן הביתי יכולה להיות מאתגרת. חדרים מהדהדים, חוסר איזון בתדרים ובעיקר הפרדת רעש דלילה, יוצרים לנו סביבת עבודה, אשר, בלשון המעטה, איננה הטובה ביותר לביצוע הקלטה או מיקס. אך מה אם במקום להסתכל על חצי הכוס הריקה, ננסה דווקא לנצל את האולפן הביתי שלנו ואת מגבלותיו ודווקא אותם להפוך ליתרונות?

אין כמו בבית:

ההטבה בלהישאר בבית, בסביבה בה אנו מרגישים הכי בטוחים ויכולתנו לעבוד באולפן, מתי שרק נרצה או במילים אחרות, מתי שהיצירה טריה וחמה היישר מליבנו, נותנת לנו את האפשרות לתעד את היצירה בצורה הכי כנה ובביצוע הטוב ביותר וזאת הרי כל המטרה בהקלטה באולפן, כל אולפן.

ציוד מתקדם:

בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית בכל הנוגע לציוד אותו נוכל לרכוש לאולפננו. רוב החברות המובילות בתעשיית המוסיקה כבר הבינו מזמן כי קהל היעד שלהם הם אנחנו, המוזיקאים “הרגילים”, כאלו שאינם נתמכים כלכלית ע”י חברות תקליטים רבות ממון ובהתאם החלו לייצר ציוד קצה במחירים שפויים. השוק מוצף בכרטיסי קול, מיקרופונים, ומכשירים שונים המתאימים לכל כיס ובכל שנה המחיר צונח והאיכות רק עולה. לפני כ 15 שנה, הופיע לראשונה בשוק מיקרופון מקצועי מסוג קונדנסר שמחירו היה פחות מ 1000 דולר…בימינו ניתן לרכוש מיקרופון דומה בפחות מ 1000 שקל.

הקטנה בהוצאות:

למרות ששעת אולפן מסחרי בימינו אינה גבוהה כבעבר, עדין מדובר בהוצאה כספית לא קטנה. החיסכון הכספי העצום שלנו אינו מתבטא רק בציוד זול כפי שהוזכר בסעיף הקודם, אלא גם בעובדה כי איננו צריכים לשלם עבור שימוש באולפננו, מעבר להוצאות הרגילות של ביתנו. נוסיף לכך את “הלחץ” של האולפן המסחרי, בו כל דקה עולה כסף,באולפן הביתי הלחץ הזה לא קיים.

ייחודיות להקלטה:

כשנחליט להתחיל להתנסות, נגלה שדווקא החדרים המהדהדים שלנו, הם אלו שיוכלו להביא צבע יחודי להקלטות שלנו וזיכרו שתמיד ניתן “לייבש” (להוריד מזמן ההידהוד) חדר, ע”י שימוש בכריות, שמיכות, מזרונים וכל חומר סופג אחר. את השירה, למשל, אשר בדרך כלל מוקלטת בחדר קטן ויבש מאוד, באולפן המסחרי, נוכל להקליט בתוך ארון הבגדים…בינות החולצות והמעילים, נגלה סביבה מאוד קטנה ומאוד יבשה, המתאימה בול להקלטת טייק מקצועי של שירה. חדר המדרגות של הבנין יכול לשמש כאחלה חדר הדהוד טבעי (Echo chamber) ובנוסף נוכל לשתף את כל השכנים בחווית ההקלטה.

מחושב נייד:

השימוש במחשבים ניידים פותח לנו מימד חדש ומרגש, בו נוכל לקחת את האולפן איתנו לכל מקום שנרצה. יצירה מוסיקאלית שנכתבה, תוכנתה והוקלטה על שפת הים מרגשת ומעניינת הרבה יותר מאשר חדר נטול חלונות ומחניק.

אנרגיות:

אווירה זה הכל בהקלטות. מהות ההקלטה היא לתעד אנרגיות, בין אם קולו של הזמר ובין אם הפריטה על הגיטרה. האווירה חשובה יותר מכל פיסת ציוד יוקרתית או חדרים שמצלצלים כמו מיליון דולר. באולפן הביתי שלנו, אנו קובעים את האווירה והחופש בעיצוב האווירה הזו הוא זה שיביא לנו את האנרגיות הנכונות.