מוסיקה אלקטרונית, יצירת טראקים של טרנס

מה זה טרנס ומאיפה הוא הגיע?

טראנס הוא ז’אנר מוסיקלי, שהתפתח לקראת סוף שנות ה90. הז’אנר מאופיין בשכבות של צלילים מרובות ערוצים החוזרות על עצמן במעין לופ, היוצרים מקצב עם השפעה הפנוטית. בין היתר הטראנס גם מאופיין בקצב מהיר (טמפו גבוה), שימוש נרחב במכונות תופים ובסינתיסייזרים, בדר”כ ללא שירה אנושית, וצליל פסיכדלי. טראנס נולד ממוזיקת ההאוס והטכנו, למרות שניתן לאתר את מקורותיו הרחק בשנות ה-60 וה-70, בחלק מהשירים של ביטלס לדוגמא, ועד להקת Kraftwerk שנחשבת כחלוצת המוסיקה האלקטרונית (חשוב לציין יצירות מופת כמו Autobahn ועוד). טראנס נולד בעיקר במערב אירופה, אבל היום הוא פופולארי בכל העולם המערבי, כולל ישראל, שנהפכה למעצמה בינלאומית בתחום.

יצירת מוסיקה אלקטרונית אינה עיניין של מה בכך, וכוללת בתוכה לימודי תוכנות יצירת מוסיקה אלקטונית, לימודי תיאוריה במוסיקה, הבנת קצב, ועוד. על מנת למצא את מלוא הפוטנציאל של המוסיקאי שבך, הרשם ללימודי מוסיקה אלקטרונית במכללת BPM ותתחיל ליצור טראקים!

 

אינפקטד מאשרום Infected Mushroom מספרים על עצמם ותהליך הפקת הטראק שלהם:

 

הטראנס בישראל:

ישראל נהייתה מעצמה בתחום הטראנס העולמי, ואומנים רבים כמו Skazi, Astrix, infected mushroom, Shulman, astral projection, alien project, yahel, future prohpecy ועוד רבים וטובים זוכים להכרה בינלאומית ולהופעות מצליחות בחו”ל.

 

אלמנטים עיקריים במוסיקת טראנס:

טראק (שם של רצועת טראנס) מכיל באופן כללי את הדברים הבאים:

מקצב דומיננטי- טראנס הינו ז’אנר מוסיקלי קיצבי, כלומר הקצב (או הביט) הם המרכיב החשוב ביותר, והם אלה ההופכים את המנגינה לטראנס. המקצב מבוסס על מכונת תופים או פרקשן (כלי הקשה) אחרים, היוצרים טמפו גבוה ואינטנסיבי שמטרתו להרקיד את השומעים.

לחן פסיכודלי- מלבד מקצב מהיר ואינטנסיבי, טראק , טוב מכיל גם מנגינה בעל גוון היפנוטי, המופק לרוב באמצעות סינתיסייזר או כלי נגינה אחרים (למשל באס, גיטרה, חליל, אוד, סיטאר ועוד). טראקים טובים הם טראקים שבו המנגינה והמקצב מתפקדים ביחד בצורה הרמונית, ויוצרים חוויית האזנה פסיכדלית ושואבת פנימה.

סמפלים- סמפל (באנגלית Sample) הינו דגימת סאונד. באופן כללי, כל מקטע סאונד שמקורו מחוץ לטראק מהווה סמפל, לדוגמא דיבור, שירה, צלילים יוצאי דופן וכדומה. טראקים רבים מכילים מגוון רב של סמפלים, החל ממקטעי שיחה על חייזרים וכלה בשירה הודית.

 

האמן הענק בליס BLiSS מספר איך יוצרים טראנס:

 

איך יוצרים טראנס?

התשובה לשאלה הזאת היא הרבה יותר מורכבת מכפי שנדמה. על מנת ליצור טראנסים  אנחנו צריכים את הדברים הבאים: לדעת לנגן ולהבין מוסיקה – אומנם לא חובה להיות נגן וירטואוז אבל יש דרישה בסיסית של הבנת מוסיקה, כלומר לדעת מה זה סולם, מה היא הרמוניה, מה זה BPM, הבנה מעמיקה של קצב וכיצד ליצור קטע מוסיקלי. ככל שיש למוסיקאי יותר ידע ושליטה על נגינה בכלי מסויים, כך יהיה לו יותר קל ליצור יצירת טראק של טראנס.

 

האמן ליקוויד סול Liquid Soul מספר על תהליך היצירה וההפקה של הטראקים שלו

 

שליטה בתוכנת מוסיקה אלקטרונית

בשלב השני, כאשר אנחנו כבר יודעים כיצד ליצור מוסיקה מבחינה תיאורטית, על מנת להפיק טראק של טראנס צריך להשתמש בתוכנת מוסיקה אלקטרונית , בה אנחנו יכולים להפוך את המנגינה שיש לנו בראש למציאות. התוכנה המובילה והטובה ביותר ליצירת מוסיקה אלקטרונית היא תוכנת קיובייס, אולם קיימות מגוון תוכנות אחרות המאפשרות זאת (פרוטי לופס, לדוגמא, נחשבת לתוכנה מעולה למתחילים).

 

עבודה עם אפקטים בהפקת קטע אלקטרוני

בהמשך להבנה מוסיקלית כללית, מוסיקאי טראנס גם צריך להבין מה הם אפקטים וכיצד ניתן להשתמש בהם. פייז’ר, פלנג’ר, דיליי, דיסטורשן, טרמולו, הרמונייזר ועוד הם מושגים שצריכים להיות ברורים לכל אחד שמעוניין ביצירת טראקים של מוסיקה אלקטרונית.

 

סמפלים וסימפולים

מעבר למנגינה ולמקצב, ציינו שטראק טראנס מורכב גם מסמפלים. אלה יכולים להיות כל דבר, הכל מסמפלים של תופים (קיקים, היי הטים, קראשים ועוד) המוסיפים לקצב, וכלה בסמפלים של שירות, צלילים מגניבים ועוד.

על מנת למצא את מלוא הפוטנציאל של המוסיקאי שבך, הרשם ללימודי מוסיקה אלקטרונית במכללת BPM ותתחיל ליצור טראקים!

 

 

איך יוצרים טראנס? צפו בהמלצות הסטודנטים והבוגרים של מכללת BPM