קיובייס 11 Cubase, סקירה ראשונה בעברית

סטיינברג שומרים על המסורת השנתית, ומכריזים על גרסה חדשה לקיובייס עם שלל פיצ’רים חדשים – גרסת Cubase 11! בסקירה זו נעבור על החידושים שמביאה איתה הגרסה החדשה.

 

Cubase Pro 11, מה חדש?

קיובייס 11 מציגה כמה חידושים מעניינים למשתמשים מתקדמים ומתחילים כאחד, עם שיפורי וורקפלואו, כלים חדשים ושדרוג של כלים קיימים.

רכשתם את תוכנת קיובייס בזמן האחרון? ממליצים לבדוק אם אתם זכאים לעדכון חינמי כאן

ועכשיו לעדכונים:

 

ייצוא סטמים מעולם לא היה קל כל כך

כל מפיק או יוצר יודע – להוציא סטמים (כלומר אקספורט לערוצים בודדים) בדרך כלל זו מטלה טכנית, רפטטיבית וארוכה.

סטיינברג מביאים את הפיתרון שיהפוך את כל התהליך לקליל בהרבה, עם תפריט האקספורט המורחב, המאפשר לכם לבצע בקלות ברירה של הערוצים הבודדים אותם אתם רוצים לייצא, זאת גם דרך האפשרות לבצע Link, המאפשר בחירה של הערוצים הרלוונטיים לייצוא ישירות בחלון הפרויקט!

בנוסף, תפריט הייצוא המורחב כולל גם את ה-Queue, המאפשר לכם לצבור כמה עבודות אקספורט שונות (ברזולוציות ופורמטים שונים לבחירתכם) על מנת שלא תצטרכו לבצע אקספורט מחדש כל פעם.

 

קיובייס 11, הסאמפלר טראק ממשיך להתרחב

קיובייס ממשיכה להתרחב באפשרויות היצירתיות שלה ומציגה כמה פיצ’רים חדשים ומרשימים ב-Sampler Track, שהוצג לראשונה בגרסת קיובייס 10. יש הרבה מהם, שימו לב:

הפיצ’ר הראשון שמתווסף הוא Slice Mode, שמחלק את הסאמפל למקטעים ע”פ חלוקה שתגדירו לו, בין אם לפי אירועים מוזיקליים בסאמפל (כפי שיוגדרו ע”י טרנזיינטים), או לפי גריד מחולק למרווחים שווים, ע”פ שילוב של השניים, או באופן ידני. בנוסף, ניתן לבצע עריכה פרטנית לכל מקטע בכל מיני פרמטרים: פילטר, גובה צליל, פייד-אין ופייד-אאוט, ועוד.

פיצ’ר נוסף שנוסף לסימפלר הוא איכות הנגינה (Quality), המאפשר לכם להשתמש באלגוריתמים שונים למתיחה וכיווץ של אודיו, לצד האפשרות לנגן את הסאמפל באיכות Vintage לאוהבי ה-Lo-Fi!

הסמאפלר טראק בגרסת קיובייס 11 מאפשר גם מצב נגינה חדש שנקרא Mono Legato Glide, המאפשר לכם לבצע נגינה מחוברת בין תווים שונים ללא הפעלה מחדש של מעטפות או התו עצמו, כולל האפשרות לעשות לופ על מקטע בתוך הסאמפל כך שיוכלו להיות באורך אינסופי.

והפיצ’ר החדש האחרון לסאמפלר טראק בעדכון זה הוא עדכון ממשק המודולציה, הכולל עכשיו 2 LFO גלובליים אשר ניתנים לחיווט לרוב ככל הפרמטרים האפשריים בסאמפלר טראק, עם אפשרות לשליטה דרך גלגל המודולציה של מקלדת השליטה שלכם!

 

האיקוולייזר של קיובייס הופך לדינמי, Frequency 2


האיקוולייזר של קיובייס שהוצג בגרסה 10, הלא הוא Frequency, מקבל שדרוג לגרסה 2 ומקבל פיצ’ר חדש וחשוב – מעכשיו הבנדים שלו יכולים לעבוד בצורה דינמית!

למי שלא מכיר – EQ דינמי מאפשר הנחתה או הגברה של תדר מסוים באופן דינמי, כלומר בתגובה לעוצמת התדר כאשר מתנגן. את תגובת ה-EQ נקבע עם פרמטרים כמו טרשהולד, יחס ומעטפת מוגדרים מראש, בדומה לקומפרסור. בתצורת עבודה זו, ה-EQ שלכם יכול לתפקד גם כמעצב מעטפת, די-אסר, או פשוט EQ אשר מבצע את עבודתו בצורה רגישה למידע העובר דרכו.

דבר נוסף שמגניב בדינמיות של ה-EQ היא היכולת שלו לעבוד בסייד-צ’יין, כלומר לקבל את הטריגר להנחתה או הגברה של תדר מסוים מנגינה של תפקיד אחר. יחד עם הפיצ’ר החדש הנוסף בגרסה 11, המאפשר מספר אינפוטים לסייד-צ’יין, ביכולתכם לשמור על סאונד שנשמע מלא ובשרני כאשר מתנגן לבד, אך מפנה מקום בתדרים ההכרחיים כאשר תפקידים איתם הוא מתנגש מתנגנים יחד איתו!

 

Scale Assistant, עזר חדש לכתיבת תפקידי MIDI

חלון תפקידי ה-MIDI מקבל עזר חדש, ה-Scale Assistant, שידאג שלעולם לא תצאו מסולם היצירה שלכם.

הלשונית החדשה בצד של כל חלון תפקיד MIDI תאפשר לכם לבחור את סולם היצירה שלכם, ולפיו לקבל סיוע במציאת תווים שנוגנו שמחוץ לסולם בתפקיד מסוים בפרויקט, ואף תיקון בזמן אמת של תווים שאתם מנגנים כך שינגנו במסגרת הסולם. העיקרון הזה נכון לא רק לתפקידי סולו, אלא גם לאקורדים מלאים.

עזר הסולמות גם צפוי להיות יעיל במיוחד למלחיני מוזיקה תזמורתית, בכך שמאפשר בנייה פשוטה וכמעט אוטומטית של קולות לתווים קיימים בצורה דיאטונית לחלוטין. בנוסף, באפשרותכם לנגן מלודיה או רצף אקורדים, ועזר הסולמות יציע לכם סולמות אפשריים בהתאם למה שניגנתם!

 

קיובייס גרסה 11, שדרוג אוטומציות פיץ’

קיובייס מיישרת קו עם הסטנדרט התעשייתי, ומשדרגת את אפשרויות עריכת ערכי הפיץ’ בנד בתוכנה.

עד גרסה 11, אוטומציות פיץ’ בנד התנהגו כשאר פרמטרי ה-MIDI CC, מה שהוביל לממשק עריכה מוגבל יחסית. הממשק החדש מאפשר עקומות אוטומציה מתקדמות, חלקות וקלות לשליטה, לצד אפשרויות חדשות ליצירת סנאפ של הגריד לפי חצאי טון, מה שמאפשר דיוק מרבי בעריכה.

 

סינכרון מוגבר בקיובייס 11

מלחיני מוזיקה לוידאו, או כל מי שיוצר יצירות דינמיות ומורכבות – זה עדכון בשבילכם!

השדרוג החדש של חלון תפקידי ה-MIDI בקיובייס 11 מאפשר לכם לראות תוך כדי עריכת ה-MIDI את השינויים הגלובליים בפרויקט: שינויי אקורדים כפי שמתועדים ב-Chord Track, שינויי טמפו ומשקל, ואף תצוגת הוידאו עליו אתם עובדים בזמן אמת.

השינוי הקוסמטי הזה ככל הנראה יחסוך לכם המון זמן ודילוגים מיותרים בין מסכים.

 

Cubase 11, אפקטים חדשים ועדכונים נוספים

Cubase 11, אפקטים חדשים ועדכונים נוספים - מכללת BPM

בנוסף לעדכוני ממשק המשתמש והאפקטים בתוכנה, קיובייס 11 מביאה איתה כמה בשורות חדשות שהופכות את ארגז הכלים ההתחלתי של קיובייס לאטרקטיבי יותר מאי פעם:

  • Squasher – אפקט חדש המשתמש בעיבוד דינמי קיצוני (קומפרסור ואקספנדר כאחד) ליצירת שינויי גוון מעניינים בתצורת מולטי-בנד. מעולה למפיקי מוזיקה אלקטרונית, עם דגש על EDM.
  • Imager – אפקט חדש לעיצוב סטריאופוני, גם כן בתצורת מולטי-בנד לטובת שליטה מלאה בתמונת הסטריאו שלכם ע”פ אזורי תדרים.
  • SuperVision – כלי חדש ומעולה לניטור ומדידה של מספר אלמנטים חשובים בסאונד: פריסה סטריאופונית, תצוגה ספקטראלית, פאזה, ניתוח גל ועוד רבים.
  • SpectraLayers One – כלי חדש לקיובייס, המאפשר לערוך סאונד בתצוגה ספקטראלית המאפשרת ניתוח מדויק של הסאונד ועיצוב שלו בהתאם.
  • חידושים ל-Score Editorממשק התיווי הוירטואלי של קיובייס זוכה למספר שדרוגים ושיפורים הצפויים להפוך את הוורקפלואו לנוח ואינטואיטיבי יותר מתמיד.
  • חבילות סאונדים חדשות – סטיינברג מתגאה ב-6 חבילות סאונדים חדשות שמגיעות יחד עם קיובייס 11, שהורכבו במיוחד עם יוצרים וחברות מובילות בתחום הדגימות.
  • שדרוג גרסאות Elements ו-Artist – האחיות הקטנות של גרסת קיובייס המלאה, Cubase Pro, גם כן משתדרגות ומקבלות ערך נוסף עם הטמעה של פיצ’רים חדשים כמו VariAudio 3 בגרסת ה-Artist.
  • שדרוג ביצועי קיובייס במחשבי Mac – סטיינברג מכריזה בגאווה על קיובייס 11 כתוכנת הקיובייס הכי רספונסיבית במחשבי מאק עד היום!

 

עוד מאמרים בנושא עדכוני גרסה של תוכנת קיובייס:

קיובייס 10.5

קיובייס 10