עיבוד והקלטת כלי נשיפה (Brass Section), שישה טיפים

סקציית כלי הנשיפה ממתכת (Brass Section) היא כלי עשיר ומרובה טכניקות שימוש והקלטה. לשם כך ריכזנו לכם 6 טיפים חשובים לדעת בעת עיבוד והקלטת כלי נשיפה.

 

רוצים ללמוד סאונד והפקה בצורה מקצועית? לפרטים על מסלול BSP המקיף להפקה מוזיקלית במכללת BPM

 

הקלטת בראס, הכר את הכלי

הכלל ראשון והחשוב ביותר. הכלים העומדים לרשותנו ב-בראס סקשן “מסורתי” יהיו סקסופונים (אלט, טנור או בריטון), חצוצרות, וטרומבונים. לכל כלי יש את המנעד המסוים שלו, כלומר טווח הצלילים שהוא מסוגל להפיק.

לא תכתבו לחצוצרה לנגן סי במול נמוך של מפתח פה (Bb1) כי הוא פשוט נמוך מדי. לכל כלי יש את המגבלות שלו מבחינה טכנית – לדוגמה חצוצרות לא יכולות לבצע גליסנדו (מעבר רציף בין צליל לצליל), אבל טרומבונים יכולים, וסקסופונים יכולים רק בעליה.

עוד דבר שחשוב להכיר הוא אופי הכלי ברגיסטרים השונים שלו – למשל, ברגיסטר הנמוך שלה יש לחצוצרה סאונד שמן ועשיר, ואטאק יחסית מגושם, וברגיסטר גבוה הסאונד יותר דק אבל האטאק מאוד חד ומהיר.

 

הכר את הנגנים

לא פחות חשוב – בעולם אוטופי תכתבו את העיבודים שלכם לנגני מליון דולר שאתם לא מכירים בידיעה בטוחה שהם יוכלו לבצע כל מה שתכתבו (וגם בבטחון עצמי שכל מה שתכתבו הוא בר ביצוע..). בעולם האמיתי לכל נגן יש נקודות חוזק, נקודות חולשה, והרבה נסיון, ידע ועצות ששוות לא מעט.

מרבית המבצעים מאוד ישמחו לענות על השאלות שיש לכם מראש, מאשר להיות מופתעים או מבולבלים על הסט. תחסכו לעצמכם (ולנגנים!) זמן בחזרה או באולפן ותתיעצו איתם לפני כן לגבי המקומות שאתם לא לגמרי בטוחים. שלחו להם את התפקידים מראש, כל נשפן (גם היהיר ביותר) יעדיף לכל הפחות לראות את התפקיד אם לא ממש לנגן אותו לפני שהוא צריך לבצע אותו בפומבי.

 

הקלטת כלי נשיפה, פחות זה יותר

בביג באנד מסורתי יש 13 נשפנים שמתחלקים לשלוש סקציות שונות ועוד ארבעה נגני ריתם סקשן. בשנות השלושים האמצעים לעיבוד סאונד שלא באופן אקוסטי היו מינימליים ביותר, שלא לומר לא קיימים, וככה המעבדים השיגו את הסאונד שחיפשו.

ג’אמירוקוואי (Jamiroquai), לפני עשר שנים, הוציא משלושה (לפעמים ארבעה) נשפנים סאונד חם עשיר חד וקולע. הסיבות לכך הן רבות, ונפרט רק את הברורות מאליהן – הטכנולוגיה השתנתה מאוד במשך 60 שנה וגם אמצעי ההקלטה, ועל אותו משקל, הסגנון המוסיקלי השתנה מאוד במשך 60 שנה וגם טכניקות הכתיבה.

 

הקלטת Brass Section, התמונה הגדולה

כל תפקיד ביצירה מוסיקלית ממלא פונקציה מסוימת, והבראס אינם יוצאים דופן. הם יכולים לשרת כמה מטרות שונות:

 

גרוב

תפקיד שתומך בריתם סקשן ובהרמוניה באותו הזמן, ובאופן שחוזר על עצמו. כמו במוסטנג סאלי של וילסון פיקט. הביצוע של הקומיטמנטס נותן דוגמה מאוד פשוטה לשימוש הזה ב-בראס.

 

ליד

הבראס מנגנים את המלודיה, הם מוקד תשומת הלב של המאזין. למשל האינטרו והאינטרלודים של הבראס בסיר דיוק של סטיבי וונדר.

 

Stevie Wonder – Sir Duke

 

מנגינה נגדית – המלודיה העיקרית

המנגינה – מוקד תשומת הלב, נמצאת במקום אחד (לרוב הזמר), והבראס מנגנים מנגינה נגדית שמשתלבת. למשל התפקיד של ה-בראס בבתים של באפלו סולדיר של בוב מארלי. לא לבלבל עם הסטאבים בפיזמונים.

 

Bob Marley – Buffalo Soldier

 

סטאב

“דקירות” או “עקיצות” של בראס, שלרוב נכנסות בין המילים של הזמר. כמו הסטאבים בבית של Think של אריתה פרנקלין. לא לבלבל עם המנגינה הנגדית בפזמון.

 

Aretha Franklin – Think

 

הכפלה לעומת חלוקת קולות

זה לרוב עניין סגנוני, התאמה של העיבוד לז’אנר המסוים וה-סאונד המבוקש. מה שבטוח זה שאם תכתבו לכל כלי הנשיפה את אותו התפקיד, כך שהם יכפילו אחד את השני, תחסכו לעצמכם הרבה בעיות שנובעות מהולכת קולות מגושמת, וחוסר באיזון בין הצבעים השונים.

לרוב נתזמר אקורדים ונחלק צלילים שונים לכלים שונים רק במקומות מאוד מסוימים, שמסמנים עליה, או סיום, או תרועה כלשהי, כמו למשל בפזמון של השיר Iron Lion Zion של בוב מארלי. ברוב הקווים המלודיים שבראס סקשן מחזיק אנחנו נשמע את כולם מנגנים אותו הדבר.

 

 

הקלטת Brass Section, אפקטים

כן, הם אלה שהופכים את המוסיקה ליותר מעניינת ומשווים לעיבוד שלכם מראה וצליל מקצועי. נסו לכתוב לנשפנים שלכם לסיים את המשפט בגליסנדו (טון שנופל) או להוסיף גליסנדו לסטאב, או לעלות בגליסנדו לטון מאוד גבוה. נסו לרווח את שתי החצוצרות שלכם במרווח של אוקטבה זה מזה במקומות שאתם רוצים להדגיש במיוחד. הוסיפו שימוש בעמעמים (מיוטים) ל-כלי נשיפה ממתכת – יש לא מעט סוגים שונים של עמעמים וכל אחד מהם יצבע את הכלי שלכם בצבע אחר.

 

 

מעוניינים ללמוד הפקה מוזיקלית בצורה מקצועית? לחצו כאן לפרטים על מסלול BSP המקיף להפקה מוזיקלית במכללת BPM

 

קראו מאמרים נוספים בסדרת עיבוד, תזמור ותיווי:

מבוא לעיבוד ותזמור, הרכבים וטכניקות

טיפים לתזמור ממוחשב של תזמורת מיתרים

מדריך לתיווי ווירטואלי

טיפים לעיבוד והקלטה של כלי נשיפה ממתכת