איך להתקבל לתפקיד DJ צבאי? טיפים ועקרונות

לאחרונה צה”ל יצא בהכרזה מרגשת במיוחד על תפקיד צבאי חדש שברור לנו שיקבל הרבה מאוד ביקוש: תפקיד התקליטן הצבאי! אז מה כדאי לדעת לפני שניגשים למיונים? איזה דברים חשוב להבליט כדי להגדיל את הסיכויים שלכם להתקבל?  שוחחנו עם תומר מייזנר, אחד מהממיינים לתפקיד, כדי לתת מספר טיפים חשובים למלש”בים המעוניינים לעבור את המיונים ולהתקבל לתפקיד הדיג’יי הצבאי.

 

טיפים למיונים לתפקיד התקליטן הצבאי

יש כמה עקרונות מנחים שכל דיג’יי שמעוניין בתפקיד הנכסף צריך לדעת:

 

1. דיג’יי בצה”ל צריך להיות וורסטילי

לא סתם צה”ל נחשב אחד מהמובילים החזקים של עקרון ‘כור ההיתוך’ עליו הושתתה המדינה. הצבא מהווה מקום מפגש מרתק לאוכלוסיות שונות ומגוונות ומרקעים שונים מכל קצוות הארץ. סביר מאוד להניח שכדיג’יי צבאי תמצאו את עצמכם מתקלטים להמון קהלים שונים, חלקם גם אוכלוסיות שלא בהכרח יצא לכם לבוא איתם במגע לאורך התקופה שלכם כדיג’יי.

האוכלוסיות השונות יצריכו מכם כישורי תקלוט והיכרות עם מוזיקה מסוגים וז’אנרים שונים ולעיתים ספציפיים במיוחד, ולכן אחד הדברים שחשוב שתוכלו להדגים במהלך המיונים הוא היכולת להתאים את עצמכם לקהל שנמצא מולכם ולקרוא אותו בצורה שתעביר חוויה מהנה במיוחד לרובם ככולם, תוך כדי גילוי בקיאות במוזיקה מכל סגנון שאתם יכולים לחשוב עליו. הרי סבירות גבוהה שתמצאו את עצמכם בסיטואציות כמו לתקלט לחיילי חטיבת חי”ר צעירים, ויום למחרת לאנשי קבע מבוגרים – חשוב לדעת איך להסתדר מול הניגודים המוזיקליים שסביר שיתקיימו ביניהם.

 

2. די ג’יי צבאי צריך להיות אנרגטי

איך להתקבל לתפקיד DJ צבאי? טיפים ועקרונות - מכללת BPM

למרות שנכון להיום אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות מה תהיה מהותו של התקליטן הצבאי, קל מאוד להניח שמדובר באדם שמטרתו להביא המון אנרגיות טובות ושמחה למקום בו נמצא, גם אם מדובר בחבורה של חיילים/ות עייפים שלא היו בבית 3 שבועות ובדיוק סיימו תרגיל שטח שהתיש אותם.

לכן חשוב שתראו במיונים יכולת תקשורת עם הקהל, תוך כדי שימוש נכון בשירים ובניית אנרגיה נכונה לאורך הדיג’יי סט שלכם בצורה שתסחוף את הקהלים מולם תתקלטו ותהפוך את האירוע לחוויה כיפית. הכריזמה שלכם יכולה להוות נקודה לטובתכם אפילו יותר מבקיאות טכנית או מוזיקלית במקרים מסוימים.

 

צפו בסדנת דיג’יי למתחילים עם DJ Pipe, מרצה לתקלוט ב-BPM

 

3. תקליטן צבאי צריך להישאר עדכני

עיקרון שנכון לרוב הדיג’ייז באשר הם הוא החשיבות של עדכניות במוזיקה. במיוחד בתקופה המודרנית בה אנו חיים, להיטים מתחלפים במהירות והמוזיקה מתפתחת מהר מאוד והלהיט של חודש שעבר יכול להיות רחוק מרלוונטי לדיג’יי סט שלכם היום.

ההמלצה שלנו היא להמשיך להתעדכן כל הזמן במצעדים הרלוונטיים (למזלכם, כיום יש המון מצעדים להם מצביעים חיילים) ובאופן כללי להישאר מעורבים בסצינות מוזיקליות שונות כדי שתמיד תדעו לקלוע לשיר/טראק הנכון שהחיילים רק מחכים שינוגן כדי להתניע את המסיבה.

 

4. DJ צבאי צריך להיות בקיא בציוד וטכנולוגיות דיג’יי שונות

איך להתקבל לתפקיד DJ צבאי? טיפים ועקרונות - מכללת BPM

דבר נוסף שאינו ברור באופי תפקידו של הדיג’יי הצבאי הוא הציוד אשר ישמש לרשותו במהלך התקלוטים. יכול להיות שמקומות שונים בהם תתקלטו יספקו לכם סוגי ציוד שונים ומגוונים וחובתכם תהיה להעביר את הדי ג’יי סט שלכם בצורה חלקה מהבחינה הטכנית. הדבר גם תקף לציוד שמעבר לקונטרולר והמחשב שלרשותכם, שכן ייצא לכם להקים עמדות סאונד בדגש על מקסימום איכות בתנאי שטח לא פשוטים – הדבר גם יצריך ידע בתפעול מערכות סאונד ורמקולים שונים.

דבר נוסף שלא יזיק הוא להיות בקיאים בטכניקות דיג’יי שונות אשר מאפשרים הקונטרולרים השונים לשדרוג הדיג’יי סט שלכם.

ולכן חשוב להיות בקיאים במיוחד בסוגי הציוד השונים אשר מייצרות החברות, ללמוד באופן בסיסי עד מתקדם את צורת העבודה על כמה שיותר מהם ולהראות שאתם יכולים להכין את עצמכם לכל תרחיש אפשרי אשר תאלצו להתמודד איתו.

 

5. מומלץ שדיג’יי צבאי יהיה מעבר לדיג’יי

אמנם הטייטל של התפקיד החדש והנכסף הוא “תקליטן צבאי”, אך נמסר לנו מצוות המיונים לתפקיד כי מוזיקאים אשר ההשכלה המוזיקלית שלהם פורצת את גבולות התקלוט בלבד יקבלו יתרון משמעותי בתהליך הקבלה.

במובן הפרקטי, מומלץ להתקמצע במקצועות ההפקה המוזיקלית והאלקטרונית, בדגש על יכולת להכנת והפקת רמיקסים ללהקות צבאיות בהם תשתמשו כדי לשדרג את הדיג’יי סט שלכם, או יכולת להשתלב בסיטואציות בהן תצטרפו לנגנים מלהקה צבאית בפורמט של הרכב אלקטרוני, בין אם כנגנים או כמפיקים.

רוצים ללמוד איך לתקלט בזמן לשירות הצבאי שלכם? לפרטים על קורסי DJ במכללת BPM