מוזיקה למדיה וויזואלית, ראיון עם אוהד בר

אוהד בר לא מזמן סיים את לימודיו במסלול BSP המקיף להפקה מוזיקלית במכללה, וכבר היום לוקח חלק פעיל כיוצר, מפיק ואיש סאונד בתעשיית המדיה הוויזואלית! כדי לקבל נקודת מבט על הדרך האישית שאוהד עבר בדרך לנקודה בה נמצא היום, ערכנו איתו ראיון בו דיבר על הרקע שלו, על כיצד הלימודים במסלול נתנו לו את הכלים להצליח ועוד.

 

סאונד, הפקה מוזיקלית ומדיה וויזואלית, ראיון עם אוהד בר

 

אוהד, איזה רקע מוזיקלי היה לך לפני תחילת הלימודים?

“התחלתי לנגן על תופים בגיל 12 בערך, אבל עד שהתחלתי את הלימודים המוזיקה הייתה בעיקר תחביב צדדי – מקום לפרוק בו אנרגיות ובעיקר ליהנות. כשכבר הגעתי למכללה הידע שלי היה בעיקר על תופים, ומעט נגינה על גיטרה, אבל במובן התיאורטי לא היה לי ידע מקדים.”

 

פרק בסדרה ‘אדוני המאמנת’, עם פסקול שאוהד לקח חלק ביצירתו והפקתו

 

ואיך הגעת למכללת BPM?

“אני במקור הייתי מוכוון דווקא לתעשיית הקולנוע, ולמדתי במשך שנה תסריטאות וקולנוע בבי”ס מקצועי. במהלך הלימודים קפצה לי מודעה של מכללת BPM, מה שהזכיר לי את ההיכרות הקצרה שהייתה לי עם תוכנת קיובייס. הגעתי למכללה והתחלתי ללמוד בקורס קיובייס, והתמכרתי תוך רגע. אחרי זמן קצר החלטתי שהמוזיקה התאימה לי יותר מעולם הקולנוע למרות שעולם המדיה הוויזואלית תמיד נשאר אצלי בראש, והדרך משם למסלול BSP הייתה קצרה.”

 

והיום אתה עוסק במוזיקה כמקצוע?

“הגעתי דרך המכללה לאנשים בתעשיית המדיה הוויזואלית, איתם התחלתי דרך מקצועית בעבודה על סדרות ילדים שעלו לאוויר, יחד עם פרויקטים נוספים שממשיכים להגיע ככל שהזמן עובר. על הדרך אני גם יצא לי לכתוב מוזיקה לאפליקציות וכיום אני עוסק באופן תדיר במוזיקה לעולם הטלוויזיה והקולנוע. אני גם ממשיך לעשות מוזיקה מקורית שלי תוך כדי.”

 

איך הלימודים עצמם סייעו לך בהגעה לעיסוק בתחום?

“כמו שאמרתי, הגעתי ללא כל רקע בעולם המוזיקה והסאונד. למידה של התיאוריה המוזיקלית עזרה לי מאוד בהבנת הפן היצירתי, בעוד שקורסים כמו מיקס ומאסטרינג דחפו את הסאונד שלי קדימה ברמה שהתעלתה על הציפיות שהיו לי לפני.”

 

מה הסט-אפ באולפן שלך?

האולפן של אוהד בר - מכללת BPM

  • מוניטורים KRK Rokit
  • מקלדת שליטה 49 Novation Launchkey
  • מיקרופון AKG C3000
  • כרטיס קול RME Babyface Pro
  • קונטרולר דיג’יי Native Instruments Traktor S4

“את רוב האולפן בנינו אני וחברה שלי. לא מדובר בציוד הכי איכותי בחלק מהמקרים, אבל בזכות המכללה והציוד האיכותי שיש באולפנים הבנתי דרך השוואה שבאמת אפשר לעבוד גם עם ציוד פחות איכותי, ואם מכירים את הציוד מספיק אפשר להוציא תוצאות מפתיעות”.

 

מה הפריט האהוב עליך באולפן?

“הפריט האהוב עליי הוא הכרטיס קול, שמרגע שנכנס לאולפן שיפר את כל תהליך העבודה מכל הבחינות. זה יישמע מצחיק אבל לפני הכרטיס הזה, הפריט האהוב עליי ביותר היה דווקא מקלדת num קטנה שבה נמצאים כל הקיצורים שלי.”

 

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

“בעוד חמש שנים אני מתכנן להיות בקוסטה ריקה, לנהל את הגסט-האוס שלי, שהולך להיות קשור לאומנים בכלל ולמוסיקאים בפרט. ככה במקביל אוכל להמשיך להתעסק בפרוייקטים שלי ופרוייקטים שקשורים למדיה.”

 

 

מסלול BSP360 – מסלול הלימודים המקיף ללימודי סאונד והפקה מוזיקלית

תכנית הלימודים במסלול ההפקה המוסיקלית – BSP360 נבנתה מתוך מחשבה מעשית על עתידכם כמוסיקאים, יוצרים ומפיקים בתעשיית המוסיקה העולמית. כיום המוסיקאי העצמאי שולט על כל תהליך היצירה וההפקה של השיר: החל מכתיבת הרעיון המוסיקלי, הלחן והעיבוד, דרך ההקלטה והמיקס, ועד להפצה והשיווק של המאסטר הסופי.