נטע ברזילי וההבדל בין לופר לשלט MIDI

נטע ברזילי זכתה באירוויזיון 2018 והביאה המון כבוד וגאווה, אך הידעתם שהלופר בזכותו התפרסמה בכלל לא נכח בביצוע הגמר המנצח? לוחות הכפתורים שניצנצו בעמדה של נטע הם מכשיר שונה לחלוטין, ורצינו לנצל את ההזדמנות כדי להסביר לכם את ההבדל המהותי בין הלופר המוכר, לקונטרולר ה-MIDI (ה-Launchpad) שהביא לנו בפועל את הגביע.

 

מה זה קונטרולר MIDI?

Novation Launchpad, קונטרולר MIDI - מכללת BPM

קונטרולר או שלט MIDI, הוא מכשיר שיודע לתקשר עם מחשב בשפת ה-MIDI הממוחשבת (לחצו בכדי ללמוד עוד על מהו מידי). ברוב ככל המקרים, מטרת הקונטרולר להתממשק עם תוכנות ה-DAW לסאונד והפקה השונות (דוגמת אייבלטון לייב בה השתמשה נטע באירוויזיון), ולשלוח לתוכנה פקודות להפעלה ונגינה של קטעים מוזיקליים שונים, אשר הוכנו מראש טרם הביצוע.

הקטעים המוזיקליים יכולים להיות כל דבר – תו בכלי נגינה ממוחשב, הקלטה של כלי נגינה אקוסטי / חשמלי, החלת אפקט על המוזיקה המושמעת ועוד פקודות רבות.

 

איך הקונטרולר שונה מהלופר?

הקונטרולר מיועד להפעלת פקודות וקטעים מוזיקליים אשר הוכנו ותוכנתו מראש, טרם הביצוע עצמו. ניתן לשלב את הקונטרולר כחלק חי מהביצוע, במידה ותתנו לקונטרולר תחומי אחריות כמו תחילת הקלטה באמצע הביצוע, אך בפני עצמו אינו מאפשר המון פונקציות שמשרת הלופר.

הלופר, בניגוד לקונטרולר, הינו מכשיר הקלטה, ולמרות שחלק מהלופרים ייאפשרו לכם תכנות מראש של קטעים, המהות שלו היא הקלטה שמתבצעת באמצעותו בלייב ומתנגנת בצורה חוזרת ונשנית ע”פ הפקודות שתתנו לו. ההקלטה יכולה להתייחס לכלי נגינה חשמליים, השירה שלכם או כל דבר אחר המוקלט באמצעות מיקרופון, לעומת קונטרולר ה-MIDI שאינו מאפשר הקלטה.

 

נטע ברזילי והשימוש בקונטרולר בביצוע האירוויזיון

בביצוע הגמר של נטע, ניתן לראות שלושה MIDI קונטרולרים על השולחן מולה. במקרה של ההופעה, השתמשה נטע בקונטרולרים למטרות דקורטיביות בלבד, ללא שימוש מוזיקלי פרקטי לביצוע שלה.

 

איך מתכנתים מופע אורות עם שלט MIDI?

נטע ברזילי ומופע האורות - מכללת BPM

את מופע האורות המדויק שמוצג על הקונטרולרים תכנן ישירות לא אחר מיחזקאל רז, מרצה במכללה לאייבלטון לייב וסינתזה!

תכנון האורות בוצע באמצעות תוכנת אייבלטון לייב על בסיס פרויקט. המידע שאתם רואים מוצג על המסך הם ה”תווים” שמנוגנים לאורך ציר הזמן של הפרויקט, כאשר כל תו בפועל אמון על הדלקת אחד מהאורות על גבי קונטרולר ה-MIDI. ברגע שמבינים איזה תו אחראי על כל אחד מהפאדים, כל מה שנשאר לעשות זה לתכנן את המופע בסבלנות רבה.

 

רוצים ללמוד פיתוח קול, יצירה ופרפורמנס? לפרטים על המסלול המקיף לזמרים יוצרים במכללת BPM