איך להרוויח כסף ממוזיקה? מדריך אפיקי פרנסה למוזיקאים

להיות מוזיקאי זו פריווילגיה עצומה – ליצור, לגעת בהרבה אנשים בדרך ובהרבה מקרים לרגש. המוזיקה היא אחד מהתחומים הפופולאריים ביותר בעולם האומנות וכיאה לאומנות, עוברת תהפוכות ומשתנה באופן דרסטי עם התפתחות החברה לאורך השנים. לאחרונה, המוזיקה מתברגת גם כתחום עסקי ולא רק תרבותי, מה שמאפשר להמון אמנים להתפרנס מהאהבה שלהם – אך עדיין יהיה נכון לומר כי פרנסה מכובדת ממוזיקה היא לא דבר פשוט להשגה. במאמר הבא נפרט את כמה מהאופציות התעסוקתיות המשמעותיות ביותר למוזיקאים.

 

 

להרוויח ממוזיקה, הקדמה

חשוב להקדים ולומר טרם הפירוט כי מוזיקה היא תחום שקשה יותר להתפרנס ממנו מרוב המקצועות בשוק. קיימות לכך מספר סיבות:

  1. החשיבות של וורסטיליות – גם אם אתם כשרוניים בצורה יוצאת דופן בתחום מסוים מאוד של עשיית מוזיקה, סביר להניח כי תצטרכו להיות טובים ביותר מדבר אחד בכדי לייצר פרנסה יציבה. לכל כישרון מוזיקלי שתוכלו לחשוב עליו יש מספר יישומים בשוק וחשוב שתדעו כיצד למנף את הכישרון שלכם כדי לפעול במספר מוקדי פרנסה אפשריים, גם אם באופן זמני עד שתוכלו לפתח את אחד מסוגי העשייה הללו בצורה שתביא איתה הצלחה מאוד משמעותית שיכולה להוביל גם לפרסום.
  2. מוזיקה היא אומנות – באומנות כמו באומנות, אין דרך מוגדרת ואובייקטיבית למדידת הכישרון שלכם. הדבר מוביל לכך שהמון מוזיקאים, בדומה לאמנים אחרים, נאלצים להתמודד עם חוסר הידיעה (לטובה ולרעה) של מידת כשרונם וכמה באפשרותם לקחת אותו לצעד הבא, כלומר להתפרנס ממנו.
  3. מיומנות חברתית/עסקית – להיות מוזיקאי בהרבה מובנים גם יוביל לכך שתעבדו באופן עצמאי. אלא אם כן יש לכם קשרים בתעשייה אשר אתם נכנסים איתם לשוק מראש, בהרבה מקרים תצטרכו לשווק את עצמכם וליצור את העבודה שלכם דרך יצירת חיבורים עסקיים ו/או חברתיים שיובילו לכך. הדבר נכון לכל עובד עצמאי – מעבר לעשייה המקצועית עצמה קיים גם פן הניהול העסקי, שבהיעדר התנהלות נכונה יכול לפגוע גם באנשי המקצוע הגדולים ביותר.

העקרונות האלה הם מה שבהרבה מקרים מרתיע או מייאש אנשים אשר נכנסים לעולם המוזיקה, לכן חשוב לקחת בחשבון שעשיית מוזיקה כמקצוע לחיים טומנת בחובה הרבה מעבר לעשייה המוזיקלית עצמה ומצריכה סבלנות עד לשלב בו תוכלו להתעסק בעיקר בחלק היצירתי שמעניין אתכם.

 

איך מתפרנסים ממוזיקה? תחומים אפשריים

קיימים מספר מוקדי פרנסה מרכזיים אשר, בהתאם ליכולות שלכם, מתאפשר לכם לאמץ אחד או יותר מתוכם כדי להתחיל לבנות את עצמכם כמוזיקאים מקצועיים:

 

פרנסה מהפקה מוזיקלית

הפקה מוזיקלית כמקור פרנסה - מכללת BPM

אחד המקצועות הרווחים בעולם המוזיקה כיום הוא המפיק המוזיקלי. מדובר בתפקיד מאוד וורסטילי שיכול פוטנציאלית להביא אתכם לעולמות מוזיקליים שונים באופן קיצוני אחד מהשני ולהצריך ממכם כישורים שונים בהתאם לתחום הספציפי בו תעסקו כמפיקים.

מדובר גם בתפקיד מאתגר מאוד, שכן ליצור לעצמכם שם בתעשייה כמפיקים מצריך המון ניסיון מקצועי ועבודות משמעותיות שיביאו תשומת לב אליכם.

 

רוצים לדעת עוד על אפיקי הפרנסה המגוונים של המפיק המוזיקלי? היכנסו למאמר שלנו על פיתוח קריירה כמפיק!

 

לעשות כסף מהופעות מוזיקה חיות

פרנסה מהופעות מוזיקה חיות - מכללת BPM

עם הירידה ההולכת וגוברת של הרווחיות מהשמעות, האזנות ומכירות של מוזיקה, לא פלא שאחד מאפיקי הפרנסה המרכזיים כיום הוא הופעות לייב. אם ניקח את הקריירות של המוזיקאים המשמעותיים ביותר כיום, נראה כי הקריירה שלהם לרוב מחזורית למדי ובנויה מעבודה על אלבומים ואז סיבובי הופעות לקידום שלהם – מסתבר שהשיטה עדיין עובדת ומוכיחה את עצמה.

למעשה, בסקר שנערך ע”י אתר TorrentFreak בקרב 5,000 מוזיקאים מקצועיים, עלה תחום ההופעות החיות בתור הנתח השמן ביותר בחלוקת תחומי ההכנסה שלהם.

 

הוראה ושיעורים פרטיים במוזיקה כאפיק פרנסה

הוראה ושיעורים פרטיים במוזיקה כאפיק פרנסה - מכללת BPM

לימודי מוזיקה הוא תחום שתמיד נשאר בביקוש גבוה. מלימודי כלי נגינה, דרך הפקה, סאונד, הקלטות וכל תחום שקשור לעשייה מוזיקלית – מדובר בתחום שאנשים מכל הגילאים מוצאים בו עניין. לכן חשוב למנף כל כישרון שיש לכם ולשקול ברצינות ללמד, אם בפורמט של שיעורים פרטיים או במסגרת מוסד לימודי כזה או אחר.

 

להרוויח כסף מיצירת מוזיקה למדיה וויזואלית

תחום המדיה הוויזואלית, הכולל בתוכו את עולם הסרטים, משחקי הווידאו, הסדרות, הפרסומות ועוד רבים, הוא כיום תחום ענק בסדר הגודל הכלכלי שלו. עם הנסיקה יוצאת הדופן של תחום משחקי הווידאו, שמביא איתו המון משחקים חדשים יחד עולם הסדרות שמתפתח משמעותית בעקבות עלייתם של ענקיות סטרימינג דוגמת נטפליקס – הביקוש למוזיקה שתלווה את כל התוצרים הללו גבוה מתמיד ופה אתם נכנסים לתמונה.

מעבר לכך שמדובר בתחום שיכול לפתח אתכם מאוד ברמה היצירתית, מדובר בתחום רווחי למדי שהיום נחשב קרוב לברירת מחדל של המפיק המוזיקלי המודרני. למעוניינים להתברג בתחום מומלץ להתחיל מהלחנה של פסי-קול לסרטי סטודנטים ויצירות צעירות ומשם לבנות את הקריירה עד הגעה ליעד הרצוי שלכם. בעולם המקצועי הזה גם תיתכן אפשרות למציאת עבודה כשכירים!

 

לעשות כסף ממוזיקה כ-DJ

פרנסה כ-DJ - מכללת BPM

הדיג’יי היה ונשאר אחד המקצועות המוזיקליים בעלי הביקוש הגבוה בתעשייה. כיום יותר מתמיד, ריבוי הסצינות המוזיקליות, הז’אנרים ומקומות הבילוי מביא איתו המון הזדמנויות כלכליות נהדרות.

בדומה למפיק המוזיקלי, החלק הקשה כאן יהיה להפוך את עצמכם לשם דבר בתעשייה דרך פן עסקי בולט הכולל בעיקר יצירת קשרים.

 

רוצים לדעת עוד על אפיקי פרנסה כ-DJ? היכנסו למאמר שלנו על כמה כסף DJ מרוויח?

 

להרוויח מנגינה קבועה בתזמורות, מקהלות והרכבים

למרות שבעיקר יתאים למוזיקאים שבאים מתחומים מוזיקליים קלאסיים או ג’אזיים יותר, מדובר בתחום שעדיין חי ובועט. כיום קיימות בארץ לא מעט תזמורות אשר שוכרות נגנים על בסיס קבוע ומופיעות כדרך קבע בפני קהלים שונים בכל הארץ. אם לאורך חייכם למדתם לנגן על כלי נגינה תזמורתי, מומלץ מאוד למנף את זה כחלק מהקריירה שלכם.

 

פרנסה ממוזיקה בנגינת סשנים

פרנסה בנגינת סשנים - מכללת BPM

למרות שאנחנו חיים באחד מתורי הזהב של המוזיקה האלקטרונית, כלי הנגינה האקוסטיים עדיין רלוונטיים בפלח ניכר של המוזיקה העכשיווית. אמנם מדובר בתעשייה שקשה להתברג בה ללא קשרים, אך ברגע שתצרו לעצמכם שם תוכלו להגיע לפרנסה די מכובדת ועל הדרך להתברג בתעשיות נוספות דוגמת ההופעות החיות כנגנים שכירים.

 

פרנסה ככותבי שירים

למרות שרוב כותבי השירים יעדיפו להיות גם הפרסונה האמנותית מאחורי השיר כאשר הוא יוצא, יש העושים מכתיבת השירים קריירה מסוג אחר. במידה ולא ידעתם, כיום קיימים מספר לא קטן של כותבי שירים מקצועיים, אשר מוכרים את הזכויות לשירים שכותבים לזמרים מקצועיים כדי שיבצעו אותם. למעשה, המון מהלהיטים שאנו מכירים כיום לא נכתבו ע”י האמן המבצע אותם – נקודה למחשבה!

 

אחרים

בפלחים קטנים יותר מהתחומים המצויינים מעלה, ניתן למצוא רווחים ממכירות/השמעות של מוזיקה, מופעי רחוב, ניהול ערוץ סטרימינג/יוטיוב ועוד רבים. למרות שמדובר בתחומים שנחשבים זניחים יחסית, יכולים לשמש לכם אחלה בונוס וזאת כמובן מבלי לציין את הערך המוסף שניתן לקבל מכל אחד מהתחומים הללו.

 

להרוויח כסף ממוזיקה, סיכום

המציאות המשתמעת מהנתונים היא כי רוב המוזיקאים יצטרכו להיות רב-תחומיים בעשייה שלהם כדי להתפרנס בכבוד. כמובן שאין זה מדובר בחוק ובהמון מקרים תוכלו להסתמך על כישרון בודד אם תדעו למנף אותו כמו שצריך. אך דבר אחד בטוח למדי – כדי להתפרנס בכבוד ממוזיקה, צריכה להיות לכם נפש יזמית וגישה אשר מאפשרת לכם ללמוד כל הזמן ולבוא במגע עם כמה שיותר מהסובבים אתכם, בין אם למטרות למידה או למטרות של הרחבת המעגל החברתי/עסקי שלכם.

 

Source: MusicIndustryHowTo