תואר ראשון במוסיקה או לימודי מוסיקה מקצועיים?

מוסיקה היא תחום מרתק ושופע במספר רב של עולמות תוכן, וכך גם המון מקצועות שניתן לרכוש למעוניינים לעסוק במוסיקה כקריירה או תחביב רציני. הכניסה לעולם הידע המגוון של המוסיקה יכולה להיעשות דרך לימודים מקצועיים – אבל איפה מומלץ ללמוד? ומה הערך של תעודה כדוגמת התואר הראשון בתעשיית המוסיקה? במאמר נדבר על היתרונות של למידה במסלול תואר ראשון במוסד אקדמי אל מול למידה במכללת BPM – מכללה מקצועית.

 

למה כדאי ללמוד מוסיקה במכללה מקצועית כמו BPM?


קיימות מספר סיבות שמכללת BPM יכולה להוות אופציה לא פחות טובה מהמוסד האקדמי ללימודי מוזיקה מקצועיים.

 

תוכניות הלימודים העדכניות ביותר

לימודי מוסיקה מקצועיים, מתקן הלימודים של מכללת BPM

מכללת BPM נשארת עדכנית עם הטרנדים המוזיקליים האחרונים, אך ללא התעלמות מההיסטוריה המפוארת של המוזיקה עד היום. המכללה באופן כללי מהווה מקום מתאים יותר למוזיקאי המודרני לבוא לידי ביטוי, ולקבל את הכלים הרלוונטיים לסגנון העשייה שלו. דוגמה מובהקת לכך היא תחום התקלוט, שבזמן שבמוסדות האקדמיים השונים נדיר למצוא קורסים אשר מלמדים את אומנות התקלוט, ב-BPM תמצאו קורס דיג’יי מלא. הדבר גם נכון לעולם ההפקה האלקטרונית ותוכנות ההפקה (DAWs) אשר כיום רוב ככל המוזיקה תיעשה דרכן, דוגמת קיובייס ואייבלטון לייב.

 

יחס אישי וחיי קהילה של מוסיקאים

חיי הקהילה והיחס האישי במכללת BPM

כיתות הלימוד במכללה יהיו קטנות יותר, לעומת הכמות הגדולה של תלמידים איתה מתמודדים במסלולי התואר הראשון (כן, אפילו במוזיקה). התוצאה היא אווירת לימוד אינטימית יותר, עם יחס אישי לכל אחד ואחת מהסטודנטים בקבוצה שהיא יותר מרוכזת ומלוכדת.

 

לימודי מוזיקה ממוקדים, מעשיים ויעילים יותר

לימודים מעשיים וממוקדים במכללת BPM

לימודים במכללת BPM דובקים במסלולי לימודים מפוקסים ככל הניתן, עם דגש על כך שיהיו ברמת אינטנסיביות ואורך שלא ייצרו שחיקה לאורך זמן אצל הסטודנטים. בהתאם לכך, תמצאו קורסים ומסלולים אשר מאפשרים לכם למידה איכותית יותר, עם מרווחי זמן הולמים לתרגול ויצירה לצד הלמידה המתמדת במסלול. בנוסף, הדגש במכללה יהיה על עשייה פרקטית יותר, עם קורסים אשר יותר מתמקדים בנתינת הכלים ובחינתם בזמן אמת, לעומת התואר הראשון בו תפגשו גם בהמון קורסים תיאורטיים ואף פילוסופיים, אשר מטרתם בפועל להוסיף נפח למסלול, ואינם בהכרח מספקים לכם כלים ישירים להצלחה בתעשייה.

 

קידום בוגרים וחיבור לתעשייה

קידום בוגרים וחיבור לתעשייה, יוסי פיין (הדג נחש) במכללת BPM

במכללת BPM, מתוקף היותה ארגון פרטי, קיימת ההבנה כי הצלחת הבוגרים שלה דרך יצירת יחסי גומלין של קידום הדדי הוא מצב מנצח לכל הצדדים המעורבים. לכן BPM תמיד תדאג לתת לקהילת הסטודנטים והבוגרים כלים ואמצעים בכדי להשתלב טוב יותר בתעשיית המוזיקה העכשווית.

מדובר ביתרון משמעותי מכיוון שהמכללה מחוברת לתעשיית המוזיקה ברמת הצוות המקצועי והפדגוגי, לעומת המרצים באוניברסיטאות, אשר לא בהכרח יהיו בעלי חיבור לעשייה המוזיקלית המקומית או הבינלאומית. בעולם המוזיקה אולי תרצו ללמוד דווקא מאיש התעשייה שההשכלה המוזיקלית שלו גם פורמלית, השכלה גם פורמלית ו/או מבוססת על הצלחה וחיבור לתעשייה

 

לימודי מוזיקה אקדמיים, יתרונות בולטים

הלמידה במוסד אקדמי להשכלה גבוהה יכולה להיות יעילה במיוחד למוזיקאים המעוניינים לעסוק בתחומים הבאים:

 

תואר ראשון במוזיקה לצורך קבלת תעודה פורמלית

תואר ראשון במוסיקה או לימודי מוסיקה מקצועיים? - מכללת BPM

המוסדות האקדמיים השונים הינם היחידים שיכולים להציע לכם תואר ראשון פורמלי בסוף תקופת הלימודים. התואר הראשון יכול לפתוח לכם דלתות מקצועיות מחוץ לעולם המוסיקה, במוסדות פורמליים כאלה או אחרים. בנוסף, התואר הראשון לרוב יהווה תנאי (יחד עם תעודת הוראה) למי מכם המעוניינים ללמד מוסיקה בצורה מקצועית בבתי ספר ומוסדות חינוכיים דומים.

 

תואר ראשון במוזיקה במקצועות הניצוח והנגינה

לימודי מקצועות התזמור והניצוח - מכללת BPM

קיימים מספר מקצועות בעולם המוסיקה אשר הבחירה ללמוד במוסד אקדמי תהיה מאוד פרקטית בכדי להגיע אליהם. עולם המוסיקה התזמורתית (בין אם קלאסית או ג’אז) נחשבים למיקוד העיקרי של רוב מוסדות ההשכלה הגבוהה במוסיקה, ובמידה ואתם מעוניינים ללמוד נגינה מקצועית במטרה להיות חלק מתזמורת מקצועית, נגני סשן מקצועיים אשר שוכרים את שירותיהם באולפנים או בהרכבים, או אפילו אם ברצונכם להיות מנצחים – מסתמן כי מסלולי התואר הראשון במקצועות הנגינה, התזמור והניצוח הם הכתובת בשבילכם.

 

מחקר המוסיקה במוסדות האקדמיים

תיאוריה מוסיקלית - מכללת BPM

לתחום המוזיקה היסטוריה מפוארת, אשר מתפרשת על פני יותר ממילניום ולקחה חלק משמעותי בצורות שונות לאורך כל התקופה ממנה החלה, בדרכים אשר השתנו לאורך זמן. החל ממוזיקה כנסייתית עם התמקדות בשירה, דרך תזמורות הענק ועד המוזיקה המהולה באלקטרוניקה ושאר האלמנטים של העידן הדיגיטלי שאנו חווים כיום – זה רק טבעי לרצות להבין איך מוזיקה עבדה בעבר ועובדת כיום. לאלה מכם אשר רוצים ללכת בדרך הזו, המוסדות האקדמיים השונים הם בהחלט אחד הכיוונים הברורים יותר לקחת בכדי להפוך למוזיקולוגים.

 

לימודי מוזיקה במוסד אקדמי או מקצועי? סיכום


חשוב לסיכום לומר כי לימודים במוסד אקדמי יכולים להועיל לכם מאוד, כל עוד אתם יודעים שהלימודים לוקחים אתכם בכיוון אליו אתם רוצים ללכת מבחינה מקצועית. אך חשוב לדעת שהגישה בעולם המוזיקה שונה באופן דרסטי מהגישה אשר מומלץ לקחת בתהליך בחירת מוסד הלימודים במקצועות אחרים, בדגש על המקצועות הריאליים למיניהם.

נציין בשלב זה כי במכללות המקצועיות, כדוגמת BPM, המטרה להוות אלטרנטיבה לגישת המוסדות האקדמיים, ולתת מסלול כמה שיותר ישיר, מעשי ורלוונטי לתחום הספציפי אליו אתם מנסים להיכנס, תוך כדי חניכה אישית ומתן אינפורמציה בגדר ההכרחי עם המון מקום להעשרה.

לפרטים נוספים על לימודים במכללת BPM היכנסו לעמוד קורסים ומסלולים מקיפים