יצירת מוזיקה אלקטרונית, 10 דרכים להתמודד עם מחסום יצירתי

הפקת מוזיקה היא תחום מורכב הדורש סבלנות רבה וגישות יצירתיות שונות. מפיקים רבים מתמודדים עם מכשולים רבים בדרכם היצירתית ומנסים לשפר את יכולותיהם מהפקה להפקה, דבר שיכול להוביל לעתים למחסומים שקשה לפרוץ. במאמר זה נעסוק בדרכים שונות שיכולות להועיל בהתמודדות עם מחסומים יצירתיים.

 

הפסקות יזומות

מחסום יצירה, הספקות יזומות

טעות נפוצה מאוד שעושים מפיקי מוזיקה, בעיקר בתחילת דרכם, היא הניסיון העיקש להמשיך לעבוד בכוח על משהו כשהם אינם יודעים לאן להמשיך. בהרבה מקרים, סגנון עבודה כזה יוביל למצב של תשישות (או Burnout), מה שיכול ליצור תחושת תקיעות ביצירה.

הפסקות יזומות מאפשרות למפיק לגשת לתהליך היצירה ממקום אובייקטיבי ורענן יותר בכל פעם מחדש. הפסקות כאלו יכולות לנוע בין מספר דקות או שעות ועד לכמה ימים, בהתאם לצורך.

 

רוצים ללמוד ליצור מוזיקה אלקטרונית כמו המפיקים הגדולים? לפרטים על מסלול EMP המקיף להפקת מוזיקה אלקטרונית

 

האזנה למוזיקה חדשה

השראה היא דבר שאמנים כמהים לו יותר מכל. היא אינה תחליף לעבודה קשה, אך היא דלק שמניע את התהליך היצירתי. האזנה למוזיקה חדשה השונה מזאת שהמפיק רגיל להקשיב לה יכולה לעזור לו להיחשף לרעיונות חדשים ושונים, למצוא מקורות חדשים להשראה ובכך גם לגשת לתהליך היצירתי מכיוון שונה ממה שהוא רגיל אליו בדרך כלל.

 

שינוי מקום / אווירה

הפקת מוזיקה לרוב קורית בסביבה האולפנית. עצם ההישארות בסביבת עבודה קבועה יכולה להפחית מהאמן חשיפה לגירויים שונים שיכולים להועיל ביצירה של רעיונות חדשים. גיחה לטבע או טיול בעיר יכולים לרענן את המחשבה והרגש, ומכאן גם החזרה לאולפן תהיה יעילה יותר. ניתן גם להשתמש בציוד הפקה נייד ולהגיע איתו למקומות שונים, תוך כדי בחינה של ההשפעה של זה על התהליך היצירתי.

 

שיתופי פעולה ויצירה משותפת

התגברות על מחסום יצירתי, שיתופי פעולה

חיבור עם אמן אחר יפרה באופן טבעי את התהליך היצירתי. זה יכול להיות מפיק / מוזיקאי / נגן או כל אדם שיוכל להוסיף את תרומתו לתהליך. רעיונות שונים המשתלבים זה בזה יתנו ליצירה נפח עשיר ומיוחד ויהפכו אותה לשונה וייחודית.

 

מחקר ואיסוף

פתרונות יצירתיים, מחקר ואיסוף

אמנים רבים נוטים להשתמש בחומרי גלם הזמינים להם כדי להרכיב את יצירותיהם. כלי נגינה, אפקטים ודגימות. מחקר ואיסוף של חומרי גלם חדשים יגרמו לתהליך היצירה להיות שונה ומרענן יותר. במקום לגשת באופן ישיר ליצירה עצמה, כדאי להשקיע זמן בדגימה של צלילים חדשים, החלפת כלי הנגינה הקבועים ואפילו סידור וריענון של סביבת העבודה יפתחו שער להשראה חדשה.

 

יציאה להופעות של אמנים אחרים

שבירת מחסומים יצירתיים, יציאה להופעות

במהלך הקריירה אמנים רבים מאבדים את הניצוץ הראשוני כתוצאה מההישאבות לתהליך עצמו, דבר שקורה באופן טבעי והוא אף חלק הכרחי מהדרך. היחשפות לאמנים אחרים מזכירה ליוצרים את הסיבות שבזכותן החליטו לעסוק בתחום ויכולה להצית מחדש את הרצון ליצור, ועל הדרך לקבל תובנות ורעיונות חדשים לביצועי לייב.

 

תכנון ומיקוד

הפקת מוזיקה דורשת עיסוק באספקטים שונים המרכיבים את התהליך. תכנון שלבים ומיקוד בכל שלב יכולים לעזור מאוד בקידום היצירה ובנייתה. ניתן לחלק את התהליך לשלבים שונים: כתיבה וגיבוש רעיון, עיצוב סאונד, הקלטה ודגימה של אודיו, עריכה, מיקס וכו’. רצוי לגשת לתהליך עצמו בהצבה של מטרות קטנות ולא בניסיון עיקש להגיע לתוצאה הסופית באופן מיידי. נסו להיות מוכוונים לתהליך יצירה מהנה, ועל התוצר הסופי כתיעוד שלו, ולא על התהליך בתור אמצעי להגיע לתוצאה “טובה”.

 

עבודה בשעות קבועות

שגרת עבודה היא הרגל מצויין ביצירת תהליך עבודה ממושך ורציף שעוזר בהתמודדות עם מכשולים יצירתיים. מפיקים רבים מעדיפים לעבוד בשעות הבוקר המוקדמות לניצול מיטבי של יכולות הריכוז והיעילות שלהם. עבודה ממושכת בשעות לא סדירות עלולה להוביל לאיבוד אנרגיה ולעייפות שפוגעת בתהליך קבלת ההחלטות, ופוגעת ביכולת לשמור על עקביות בעבודה.

 

עבודה על מספר פרויקטים במקביל

פריצת מחסום יצירה, ריבוי פרויקטים

דרך מצוינת בהתמודדות עם מכשולים היא עבודה רוחבית על כמה פרויקטים לסירוגין. המעבר יכול למנוע הישארות במבוי סתום לאורך זמן, דבר שיכול להוביל לירידת מוטיבציה. התקלות בבעיות היא דבר נפוץ ביצירת מוזיקה ורעננות מחשבתית הנולדת מעבודה על יצירות שונות עוזרת בהגעה לפתרונות.

 

התנסות בסגנונות מוזיקליים אחרים

פתרונות למחסום יצירתי, שינוי סגנון

מוזיקאים השייכים לז’אנר ספציפי לעתים מאבדים את ההשראה כשהם ניגשים ליצירה של אותו הסגנון שוב ושוב. יצירת מוזיקה בז’אנר אחר יכולה להוביל לתוצאות חדשות שעוזרות לאמן להמשיך ליצור ואפילו לחזור לסגנונו המקורי כשהוא מנוסה יותר וכך להמשיך ולעצב את סגנונו האישי. מלבד הייחודיות של התוצאה שתתקבל, זוהי דרך מעולה להרחיב את קהל היעד המאזין לאותו אמן ומאפשר לו לפרוץ את הגבולות שהכיר.

 

סיכום

מחסומים יצירתיים מטרידים אמנים בכל שלבי הקריירה וחלק מהדרך היא גם היכולת להתגבר עליהם. שימוש בטכניקות שונות ששוברות את ההרגלים הקבועים יועילו מאוד בהתגברות על מכשולים, והן עוזרות לאמנים להרחיב ולפתח את כישוריהם וכך גם להשתפר ולהפוך טובים ומנוסים יותר. התקלות במחסום יצירתי היא פתח ללמידה של דברים חדשים והזדמנות לעלייה ברמת היצירה.