מדריך קיובייס Cubase – קיצורי מקלדת לשיפור ה-Workflow

בואו נודה בעובדות – קיובייס, מדהימה ככל שתהיה, יכולה להיות תוכנה מאוד מאיימת. מהרגע שאנחנו פותחים פרויקט חדש, אנחנו מקבלים ממשק עשיר באפשרויות, ולא תמיד קל להבין כיצד לנהל זאת בצורה יעילה שלא תתנגש עם תהליך היצירה. בכדי להקל על תהליך העבודה ולשפר את ה-Workflow הכנו לכם מדריך קיובייס העוסק בקיצורי המקלדת שלה.

למידע ופרטים על קורס קיובייס עם הסמכה בינ”ל מסטיינברג במכללת BPM

 

מדריך קיובייס – 10 קיצורי מקלדת בקיובייס שיעשו לכם את החיים קצת יותר קלים

 

Alt+Left Click – חיתוך איוונט

הרבה פעמים במהלך פרויקט נרצה לערוך ערוצי MIDI או מקטעי אודיו קטנים, וזאת מבלי לגלול קטע ארוך עד שמוצאים את הנקודה המדויקת לעריכה. בעזרת קיצור זה תוכלו בקלות לשלוף את כלי המספריים ולחתוך כל איוונט על הגריד. לא לשכוח להדליק את ה-Snap (כפתור ה-J) במידה ואתם רוצים חיתוך שיישב במדויק על קווי התיבה או הפעמות. שימו לב כי החיתוך עובד גם על מספר ערוצים מרובה כל עוד הם מסומנים, וכי אם תשתמשו בקיצור זה כאשר כלי המספריים כבר פועל, תקבלו חיתוך שיחזור על עצמו בצורה שווה לאורך כל האיוונט לפי המרחק מתחילת האיוונט ועד הנקודה בה חתכתם.

 

P – תחימת איוונט מסומן בלוקייטורים

עבודה חוזרת ונשנית על לופ קטן מתוך פרויקט גדול הוא אחד הדברים הכי אופייניים למפיק וליוצר במאה ה-21. סמנו כל איוונט בפרויקט שעליו אתם רוצים לעבוד, ותחמו אותו עם הלוקייטורים. לא לשכוח ללחוץ על כפתור ה-/ כדי להיכנס למצב ה-Cycle!

 

F2 – טראנספורט באר

הטראנספורט משמש להרבה דברים מעבר לשליטה בפליי, פאוז וכו’. הוא טומן בחובו הרבה מרכיבים עיקריים מאוד לפרויקט שמאוד מסייע לקבל אותם בשליפה מהירה – טמפו הפרויקט, משקל ריתמי, נקודות פאנץ’ אין ואאוט (לסימון תחומי הקלטה), מצבי ההקלטה השונים ואפילו המטרונום על שלל הגדרותיו.

מדריך קיובייס - קיצורי מקלדת BPM

 

1,2 – קפיצה ללוקייטורים שמאל וימין

לא תמיד בא לנו להרים את העכבר כדי להעביר את הסמן אחורה כל פעם שעשינו עצירה אחרי פליי, במיוחד כשאנחנו צריכים לעשות את זה לנקודה ספציפית על הגריד. עם קיצור זה תוכלו בקלות לזנק בין נקודות בפרויקט עליהן אתן עובדים.

 

Drag – העלאה\הורדה הדרגתית

בהזדמנויות מרובות נמצא את עצמנו עם הצורך להוריד או להעלות ערך כלשהו בצורה הדרגתית ועדינה. זה יכול להיות פרמטר ב-VST, או פיידר במיקסר הווירטואלי שלנו. גרירת העכבר למעלה או למטה בשילוב עם מקש ה-Shift יעשה זאת בצורה עדינה ואיטית במיוחד לעבודה מדויקת.

 

Alt+Shift – שליטה במספר ערוצים באינספקטור

בעזרת קיצור זה, תוכלו לסמן מספר ערוצים במכה ולתת להם פקודה משותפת באינספקטור. רוצים לנתב את ארבעת ערוצי הגיטרה שלכם לערוץ Group גיטרות אחד? סמנו את כל הערוצים הרצויים, לכו לאזור הניתוב באינספקטור, וממש לפני שאתם לוחצים על הגרופ הרצוי לאאוטפוט, לחצו יחד איתו על קיצור מקלדת זה, וכלל הערוצים המסומנים ינותבו אליו.

 

Ctrl+Left Click – איפוס פרמטר

לחיצה על כל פרמטר עם קיצור זה, בין אם זה בVST או בפיידר במיקסר או כל ממשק אחר, תאפס אותו לברירת המחדל שלו.

 

Ctrl+Alt+S – שמירת גרסה חדשה

מכירים את זה שהפרויקט שלכם מקבל טוויסט חד בהתפתחות שלו ואתם לא יודעים אם אתם רוצים להתחייב אליו? קיצור זה ישמור לכם קובץ פרויקט חדש בתוך תיקיית הפרויקט הקיימת. שימו לב כי כל התקדמות מעכשיו תישמר לגרסה החדשה, בזמן שהגרסה הישנה תישאר במקום בו ביצעתם את הפעולה הזו.

מדריך Cubase - קיצורי מקלדת BPM

 

Shift+* – שמירת הקלטת MIDI שלא בוצעה

חברת סטיינברג יודעים שעם כל הצד הטכני של קיובייס כתוכנה לעריכה והקלטה, היא גם מגרש משחקים למוזיקאים. אם במקרה ניגנתם על כלי מסוים תוך כדי שהפרויקט התנגן ברקע ושכחתם ללחוץ על הקלטה, לחיצה על קיצור זה יהפוך את מה שניגנתם לאיוונט MIDI ובתוכו האינפורמציה של מה שניגנתם במדויק!

 

+/- – הרצה קדימה\אחורה

לחיצה על מקשי הפלוס והמינוס (בצד הימני של המקלדת בלבד – ה-NumPad) יריץ את הסמן קדימה ואחורה בפרויקט. בשילוב עם כפתור ה-Shift תקבלו הרצה מהירה במיוחד.

 

וכרגיל תמיד ממליצים להתנסות עם כל מיני צירופי מקשים כאלה ואחרים ולקרוא את ההוראות המצורפות לתוכנה בכדי להבין אותה טובה יותר. הפקה ויצירה נעימה!

 

למידע ופרטים על קורס קיובייס עם הסמכה בינ”ל מסטיינברג במכללת BPM