פיתוח קול, מאגר מדריכים וטיפים

פיתוח קול הוא אחד מאומנויות החשובות ביותר לאמנים ומוזיקאים אשר משתמשים בקולם ככלי נגינה. מדובר בתחום אשר פיתוחו מורכב ממגוון רחב של תחומים, דרך תרגילים וטכניקות לחימום חלקים שונים בגוף, דרך הגשה מרגשת הנובעת מהבעה נכונה וביצוע בריא, ועד היכרות עם האנטומיה הקטנה ביותר הלוקחת חלק בתהליך. במאמר זה אגרנו בשבילכם מגוון של שיעורים, טיפים ומדריכים בנושא פיתוח הקול.

פיתוח קול, תרגילי חימום

קיימים הרבה סוגים של חימום שמומלץ להעביר את הגוף טרם מתחילים לשיר, וחשוב להכיר את החשיבות של חימום הגוף. מעבר לזה שהוא שומר על הגוף בריא ומוכן למאמץ שנעשה בעת שירה, הוא גם במובן מסוים משחרר אתכם מנטלית ועוזר לכם להגיע בגישה יותר נכונה לאימוני השירה.

קיימים הרבה חלקים בגוף אשר לוקחים חלק בתהליך של הפקה נכונה, בריאה ומיטבית של צליל, וחשוב להכיר את כולם – מהסרעפת, דרך הלשון ואף אזור הכתפיים והצוואר. בסרטונים תוכלו לראות מספר טיפים הקשורים לחימום המומלץ לזמרים, התפקידים שחלקי הגוף השונים לוקחים במהלך שירה ומספר טכניקות פרקטיות לביצוע החימום לכל אחד מהם.

פיתוח קול, תרגילים לחימום הגוף

פיתוח קול, מיקום הסרעפת בגוף ותרגילים

לימודי פיתוח קול, תרגילים לחימום הלשון

לימודי פיתוח קול, נשימה נכונה

אחד מהחלקים החשובים ביותר בטכניקת השירה וההגשה הקולית מתחילה בנשימה. הנטייה הטבעית שלנו לחשוב כי עצם זה שנשמנו כל חיינו, אומר שאנחנו מומחים בזה. התשובה היא שלא בהכרח: אצל רוב האנשים, ברירת המחדל תהיה נשימה שממוקדת בבית החזה, בעוד שנשימה שנכונה כאשר ברצוננו ליצור סיבולת נכונה וטכניקת שירה בריאה מגיעה מנשימה לכיוון הבטן.

בסרטון תראו את הילה זהרור ומירב חזן מדגימות מספר טכניקות אשר יעזרו לכם לפתח נשימה נכונה ובכך ליצור תשתית נכונה לקול שאתם שולטים בו, ויכולים להוציא את הביצועים המיטביים ממנו.

איך שרים צלילים גבוהים?

שיעור שירה, טכניקות לנשימה נכונה

טכניקות שירה, אנפוף ושירה מהאף

כמוזיקאי מכל הסוגים, דבר שתמיד מתקבל בברכה הוא היכולת לגוון וליצור וורסטיליות סגנונית וטכנית. לכן חשוב ומומלץ להיוודע לדרכים שונות בהם תוכלו להוציא גוונים שונים מהקול שלכם, כדוגמת אנפוף (Nasalization), שמתבטא בשירה אשר ממוקדת באזור האף.

בסרטונים תקבלו הסבר על טכניקות שונות, הדגמה שלהן במוזיקה פופולארית, ותרגילים אשר יכול לעזור לכם לגלות כיצד אתם יכולים ליישם אותן.

לימודי שירה, הסבר על אנפוף

פיתוח קול, הגוף האנושי כתיבת תהודה

לימודי פיתוח קול, הגשה ופרפורמנס

נהוג להסתכל על פיתוח הקול כעניין שהוא מאוד טכני – תרגילי חימום, עלייה וירידה של סולמות, סולפג’ ועוד. אבל חלק שבהרבה מקרים חשוב הרבה יותר למאזין מבחוץ הוא ההגשה של השיר, הטקסט, הרעיון או כל דבר שעומד מאחורי היצירה.
בסרטונים תוכלו לראות הדגמה של תרגיל בו כדאי להשתמש בכדי לשפר את ההופעה של הזמר, דרך מחשבה המתמקדת בעיקר ברגש שהיצירה מנסה להעביר, ולווא דווקא בטכניקה או בדיוק הווקאלי, מה שיכול לתת תוצאה מהנה יותר להאזנה (ולביצוע).

לימודים לזמרים-יוצרים, פרפורמנס

לימודי פיתוח קול, פרפורמנס

רוצים ללמוד עוד? צפו בסדנת האמן המלאה על פיתוח קול

רוצים ללמוד פיתוח קול, כתיבה ופרפורמנס בצורה מקצועית?

במסלול המקיף לזמרים יוצרים במכללת BPM תוכלו לקבל את הכלים המקצועיים שאתם צריכים לפיתוח קריירה עצמאית בתעשיית המוזיקה, דרך תוכנית לימודים המתמקדת במה שחשוב: פיתוח קול, כתיבת שירים, טקסטים, אומנות הביצוע, קומפוזיציה, הרמוניה ועוד!

נשמע טוב?