עשרה טיפים לזמרים יוצרים

עשרה טיפים לזמרים יוצרים
גיא בן צבי, ראש מגמת מוזיקה וסגן מנהל מוזיקה עם כל מה שרציתם לדעת על כתיבה, הלחנה ותיאוריה

1. אחת הדרכים להתחיל לכתוב שיר היא להשתמש ב”גרוב” משיר מוכר ואהוב. השתמש באותו הגרוב אבל תשנה את האקורדים והמנגינה.

2. יש יוצרים שמתחילים את תהליך היצירה בכתיבת גרוב ואח”כ “מלבישים” עליו את הטקסט, שישקף את הרגש הנובע מתוך הגרוב. יש יוצרים שעושים הפוך, מתחילים מהטקסט ועליו יוצרים גרוב שישקף את הרגש של הטקסט. שתי הגישות נכונות וטובות, בכל מקרה, הטקסט והגרוב צרכים לשקף אחד את השני.

3. כתיבה והלחנת שירים זה כמו ציור. צריך לדעת איזה צבע לבחור כדי לבטא בצורה הטובה ביותר את המילים. קיימים אמנם מעט צבעים של אקורדים, אבל אין סוף גוונים. תשלטו היטב בגוונים ואל תוותרו עד שמצאתם את הגוון הרצוי.

4. הדרך לקבל גוונים שונים לאקורד היא פשוט להוסיף עוד צלילים שלא קיימים באקורד. אקורדים מסוג זה יוסיפו מתח ועניין הרמוני לשיר,ויכולים להיות מאוד משמעותיים בשירים שמבוססים על אקורד אחד או שניים המנוגנים בגרוב מסויים.
5. כאשר פורטים על אקורד ומתחילים לחבר מלודיה, תוך כדי שירה, באופן הכי טבעי שרים את צליל השורש של האקורד. נסו לשיר דווקא צלילים אחרים מתוך האקורד או אפילו צלילים שבכלל לא קיימים באקורד.
6. על מנת לפתח את השמיעה המוסיקלית. נסו, מידי יום, ללמוד לנגן מתוך שמיעה, שיר שאתם אוהבים. ככול שתרבו במלאכה זאת, ככה שמיעתכם תשתפר.
7. על מנת לפתח ולגוון את מהלך האקורדים בשיר, נסו לשנות את בס האקורד. במקום להשתמש בצליל השורש של האקורד, נסו להשתמש בצלילים אחרים מתוך האקורד כצליל הבס.
8. רוב השירים כתובים בסולם מז’ור או מינור. הכירו היטב את האקורדים השייכים לסולמות אלה ובהכרח ישמעו טוב (בסדר מסוים). על מנת להעשיר ולגוון את ההרמוניה, נסו לקחת דווקא אקורדים מסולמות אחרים.
9. Keith Richards (הגיטריסט של “האבנים המתגלגלות”), מתאר באוטוביוגרפיה שלו את הרגע המכונן, בו למד את כוחו של הצליל המשותף וכיצד הדבר שינה את גישתו למוסיקה. תעברו מאיזה אקורד לאיזה אקורד שחשקה נפשכם ובלבד שיהיה צליל משותף בין האקורדים. בגיטרה הצליל המשותף לרוב יהיה מיתר פתוח.
10. אין השראה? נתקעתם? נסו לקחת שיר שאתם אוהבים ופשוט תנגנו את מהלך האקורדים מהסוף להתחלה. שחקו עם זה ומי יודע, אולי זה יהיה הלהיט הבא.
העתיד שלכם כזמרים, כותבים ומלחינים מחכה לכם כאן במכללה.
אנחנו מזמינים אתכם להתרשם ממסלול זמר יוצר היוקרתי שלנו –
https://www.bpm-music.com/inner.asp?newsid=2070
המסלול המקיף והמקצועי ביותר בישראל שיתן לכם את כל הכלים הנדרשים להצלחה!

המסלול כולל קורסים המתמקדים ב:
• כתיבה, הלחנה, ביצוע והפקה באולפן הביתי , כולל שיעורי פיתוח קול אישיים
• דגש על חשיבה מקורית, פיתוח סטייל אישי ושיווק עצמי בעידן המוזיקה החדש
• יצירת קשרים אישיים עם מוסיקאים ובעלי מקצוע מתעשיית המוסיקה.
• מתקן לימודים ייחודי עם אולפני הקלטות מתקדמים ומצוידים
• הפקת סינגל מקורי עם מפיק מקצועי!
• צוות הוראה המורכב ממוסיקאים מובילים בינהם : דניאלה ספקטור, יהוא ירון, תמיר אלברט, נועה הראל ועוד!