תוכנות הקלטה | תוכנת פרוטולס / קיובייס | הקלטה

תוכנות הקלטה הינם חלק מרכזי ומהותי באולפן ההקלטה, ובעצם, כל אולפן ההקלטה סובב סביב התוכנה והציוד הפיזי שקיים בו. האבולוציה בצורת ההקלטה של ימינו היא תוצאה ישירה של המעבר מההקלטה מבוסס ציוד אנאלוגי להקלטה המבוססת על חומרת מחשב, אבולוציה זו כמובן לא רק שינתה את האיכות של הצליל המופק מהתוצר הסופי והגמישות בהקלטה עצמה, אלא שינתה אף את האופן בו יוצרים כיום מוסיקה.

תוכנות הקלטה מומלצות:

קיים מגוון גדול של תוכנות הקלטה איכותיות לכל הרמות, החל מתוכנות הקלטה למתחילים ועד תוכנות הקלטה מקצועיות שדורשות לימודים מקיפים בשביל שליטה מלאה. במאמר זה נסקר שלושה תוכנות מובילות

Pro Tools:

פרוטולס הינה אחת מכל תוכנות הקלטה הטובות והמקצעיות בעולם, ואולפנים רבים בעולם ובארץ משתמשים בתוכנה כסביבת העבודה שלהם. התוכנה נחשבת כהמקצועית ביותר לעריכה, הקלטה, ופוסט פרודקשן. לתוכנה יש שתי גרסאות – LE ו-HD. גרסת הHD הינה הגרסא המיועדת לאולפני הקלטה מקצועיים וכוללת חומרה (Hardware) ומבוססת על רכיבים חיצוניים (לדוגמא, מערכת HD מקצועית כוללת 3 כרטיסי DSP היושבים במחשב), בעוד גרסת הLE הינה תוכנה בלבד (Software). ההבדל הכספי בין הגרסאות (רק לשם המחשה) עומד על 90,000 ש”ח (!) בין הגרסא המתקדמת ביותר של ה LE לעומת הגרסא הבסיסית ביותר של ה HD.

CUBASE:

תוכנת קיובייס הינה תוכנת הסיקוונסר המובילה בעולם, והינה פלא טכנולוגי בכל הנוגע למוסיקליות ויצירתיות בתהליך ההקלטה ויצירת המוסיקה. ישנן מגוון סיבות לכך שיותר ויותר מוסיקאים ואולפני הקלטה בוחרים בתוכנה כתוכנת העבודה שלהם, בין היתר האפשרות לאוטומציה מלאה, הקלטה ללא מעצורים יחד עם שימוש באפקטים בזמן אמת, דיוק דגימה מירבי, שימוש ב VSTi, תיווי ברמות המקצועיות ביותר, מיקסר מדהים המספק שליטה מלאה ועוד.. אולם, עצם היותה קלה, נוחה לשימוש, ומכילה אינספור אפשרויות לדרישות האולפן והמוסיקאי הם ההופכים את שימושתוכנת קיובייס לסטנדרט תעשייתי כמעט.