תעשיית המוסיקה- מילון המקצועות השלם

איש מכירות (חברת תקליטים)

איש מכירות בחברת תקליטים מבסס מערכת יחסים עם לקוחות שונים כדי למכור את מוצרי החברה ולספק ללקוח שירות מתמשך. לקוח עשוי להיות חנות קמעונאית, ספקית שטח מדף, וספקיות מוצרי מוזיקה.

איש צוות קידום מכירות

תפקידו העיקרי של איש צוות קידום המכירות הוא ליצור קשר עם מנהלי התוכניות של תחנות הרדיו כדי לארגן זמן אוויר לתקליטי החברה. איש צוות קידום המכירות עובד בשיתוף פעולה הדוק עם מנהלי תוכניות, מנהלים מוזיקאליים ותקליטנים בשוק זה. הוא נפגש עם עובדים אלו בתחנות הרדיו ומציג בפניהם את תקליטי החברה החדשים לצד חומר פרסומי ביחס לאמן או הלהקה. איש צוות קידום המכירות עשוי להתחבר עם מנהלי תוכניות ומנהלים מוזיקאליים כדי לשפר את הסיכויים להוספת שיר זה או אחר לרשימת ההשמעה של תחנת הרדיו. אדם זה יזמין לעיתים קרובות אנשי מפתח מתחנת הרדיו לארוחת צהריים, לארוחת ערב או למשקה. כמו כן הוא עשוי גם להזמין את מנהל התוכניות למועדון כדי לצפות בלהקה בהופעה חיה ולבחון את תגובת הקהל.

איש חלוץ

תפקידו של איש החלוץ הוא להגיע לפני הגעת האמן לאתר הקונצרט כדי להתכונן לקונצרט ולסייע למתאם מסע ההופעות או מנהל מסע ההופעות בכל פרט ופרט כפי שיידרש לפני ההופעה.

איש מכירות בחנות מוזיקה

איש מכירות בחנות מוזיקה מוכר כלי נגינה, אביזרים נלווים, ציוד, אספקה ודפי מוזיקה ללקוחות בחנות קמעונאית.

בונה/מעצב כלי נגינה

בנאים/מעצבים של כלי נגינה בונים ו/או מעצבים ביד כלי נגינה למכירה פרטית או דרך מפעל או חנות.

ביצוע

אמן מבצע, מוזיקאי לתיאטרון, חבר בלהקה בתפקיד כללי, מלווה, סוליסט, מוזיקאי של אולפן/מפגש/הקלטות (טלוויזיה, קולנוע, הקלטות, הדגמות, ג’ינגלים), נגן תזמורת, זמר רקע.

הלחנה

מלחין, סדר/מתאם, מנהל תזמורת, עורך (הוצאה לאור), מורה/מחנך, מנצח.

הפקה והנדסת מוזיקה

מפיק (אולפן, קולנוע, טלוויזיה, רדיו), מהנדס, מוזיקה /עריכה מחדש של הקלטות (קולנוע ווידאו), מהנדס אודיו (וידאו), מהנדס פוסט-הפקה, מהנדס רימאסטרינג דיגיטאלי, בעל/מנהל אולפן

זבן בחנות תקליטים

זבנים בחנויות תקליטים מוכרים תקליטים וקלטות בחנויות ובמחלקות תקליטים.

חוקר מוזיקת מחשב

חוקר מוזיקת מחשב עובד כבוגר במוסד להשכלה גבוהה וחוקר שפות מחשב אשר קשורות ל-הלחנה אלגוריתמית וסינתזת סאונד.

חוקר צרכנים

חוקר צרכן חוקר ומנתח את הרגלי הקנייה של הצרכן עבור חברת התקליטים. אדם זה נדרש להפגין ידע בתחום המחקר והניתוח, לדעת לכתוב דוחות, ולהכיר את שוק המוזיקה ותעשיית התקליטים.

חינוך מוזיקלי

מורה למוזיקה בבית ספר פרטי או ציבורי, מפקח על החינוך המוזיקלי, מדריך פרטי, מנהל מקהלה, מחנך מוזיקלי במכללה/קונסרבטוריון/אוניברסיטה.

טיפול במוזיקה

מטפל במוזיקה, מטפל באמנויות אקספרסיביות, מומחה בשיקום, טיפול ביצירה, מייעץ

טכנאי אולפן/אחזקה

טכנאי האולפן הוא אדם בעל הכשרה ענפה ומעמיקה בתחום הנדסת חשמל, מעגלים חשמליים ואלקטרוניקת אודיו. הטכנאי יכול לעבוד מתוך תחומי המטה של היצרן ו/או בעבודת שטח, כמו ביקור באולפן של אחד מלקוחותיו למתן שירות לקוחות או תיקון מוצר מסוים.

טכנאי קול

טכנאי קול אחראים על איכות גבוהה של קול במהלך המופע החי. הם בדרך כלל מגיעים לאתר הקונצרט טרם ההופעה והם אחראים לפריקה ולהקמה של הציוד והכלים היחד עם הצוות מטעם ההרכב. טכנאי הקול מפקחים על מיקום הציוד ופועלים ביחד עם האמן במהלך בדיקות הקול בכדי להשיג את רמת הקול הטובה ביותר. יתכן אפילו שישתמשו בלוח סאונד במהלך ההופעה עצמה.

כותב בצוות

פזמונאים בצוות נשכרים על ידי מפיצי מוזיקה , חברות תקליטים, מפיקים וקבוצות הפקה מוזיקלית והקלטה אחרות. שירותיהם של פזמונאי הצוות ניתנים אך ורק למעסיק אחד. רוב הפזמונאים אשר עובדים כצוות מקבלים משכורת שבועית שניתן להתייחס אליה כאל מקדמה לתמלוגים עתידיים שיכניס השיר. יתכן גם שיועסקו בדרך כתיבה של יצירות “כתיבה-עבור-שכר” שיהיו שייכות בזכויות יוצרים למעסיק. בתחילת הקריירה שלו, ייתכן שלכותב לא תהיה ברירה אלא לעבוד בשיטה של “כתיבה-עבור-שכר” אך עליו לנצל כל הזדמנות שנקרית בדרכו ולעבור לאסטרטגיה שכר רווחית יותר ולטווח ארוך יותר. התחרות על משרות בתחום היא קשה.

כותב ג’ינגלים

כותב ג’ינגלים הוא משורר/מלחין/ליריקן המתמחה בכתיבת מוזיקה עבור פרסומות רדיו או טלוויזיה. למסנתז בתחום זה יש את היכולת להפיק ולשלב באופן יצירתי בתהליך ההפקה סאונד אשר עוצב על ידו/ה. אלו אחראים על ייצוג לקוחותיהם בביטוי מוזיקלי כפי שנדרש מהם. עליהם להיות מיומנים בכל הסגנונות ולהיות סדרים מהמעלה הראשונה אשר מסוגלים להלחין היטב עבור צורת שיר קצרה מאוד.

כותב עצמאי

כותבים עצמאיים יכולים לעבוד ברשות עצמם או תחת חוזה חלקי עם מגוון חברות. הסכם החוזה יתבצע בשיטת “כתיבה-עבור-שכר” או בהסכם פזמונאים.

יועץ (אחר: נציג היצרן, תמיכה טכנית או נציג מכירות)

יועץ בתחום סינתזת המוזיקה בדרך כלל מועסק על ידי חברות אשר מייצרות ומעצבות כלי נגינה ותוכנות מבוססות טכנולוגיה. החברות לטכנולוגיה ולמוסיקה הללו מעוניינות להחזיק יועצים שיש להם רקע וראייה בתחום המוזיקה והטכנולוגיה.

יועץ לענייני אקוסטיקה

יועצים לענייני אקוסטיקה אחראים על שירותי עיצוב של קול, וידאו ואקוסטיקה עבור חללי הופעות כגון אולמות קונצרטים, זירות, אצטדיונים, אולפנים, מתקני כנסים, מועדונים, כנסיות ובתי כנסת. יועצים לענייני אקוסטיקה יכולים לספק ניתוח אקוסטי של אתר מסוים, לזהות את הבעיות האקוסטיות שבו ולעלות הצעות בדבר הציוד או שינויים בעיצוב הפנים שביכולתם לפצות על הבעיה.

יועץ עסקי בשוק המוזיקה

היועץ העסקי בשוק במוזיקה מייעץ ללקוחותיו עליהם נמנים לרוב אמנים, אנשי מקצוע או יזמים בשוק המוזיקה, בנושא אסטרטגיות עסקיות עבור הקריירה או העסקים שלהם.

יזם (עסקי המוזיקה)

אדם שמארגן, פועל ולוקח על עצמו את הסיכון הכרוך ביוזמות בשוק המוזיקה. חלק מהעסקים שמוקמים על ידי יזמים בשוק המוזיקה כוללים: אולפני הקלטות, מוסדות הכשרה אישית, להקות מופיעות, סוכנויות הופעות, משרדי ניהול אמנים, עסקי מוזיקה קמעונאיים, חברות פרסום, חברות תקליטים וכיו”ב.

יחצ”ן (או יחצ”ן צוות, סוכן עיתונות)

היחצ”ן מטפל בצרכי האמן בתחום הפרסום והעיתונות. הפרסום מסייע לחברה למכור תקליטים ולהפיק הכנסה.היחצ”ן חייב להיות מסוגל להחדיר את שמו של האמן לחדשות (מגזינים, שוק המוזיקה, טלוויזיה, רדיו וכיו”ב) באופן תדיר ככל האפשר. דבר זה מושג באמצעות ניסוח הודעות לעיתונות, שליחתן לאמצעי המדיה הנכונים, יידוע אמצעי המדיה ביחס לאמן, וארגון ראיונות. יחצ”ן מארגן לעיתים קרובות סדרה של ראיונות בעיתונות וברדיו והופעות בטלוויזיה לקראת צאתו של אלבום חדש. יחצ”ן צוות מבלה זמן רב בטלפון ולרוב הוא האדם הראשון ששולח את העותקים הראשונים של התקליט וחומרים חשובים נוספים לאמצעי התקשורת.
לאחר שתקליט חדש יוצא לאור היחצ”ן עשוי לשתף פעולה עם מחלקת האמן והרפרטואר או מחלקת קידום מכירות להצגת הלהקה בפני התקשורת, ולערוך את כל ההכנות הנדרשות למסיבת עיתונאים.

כותב שירים

כותב שירים כותב גם את הלחן וגם את המילים והוא עשוי להשתייך לצוות של חברה העוסקת בתחום זה או לפעול ככותב שירים עצמאי. כותב שירים עשוי גם לבצע וגם להפיק שירים שלו עצמו.

ליריקן

אלה אשר מוכשרים בביטוי עצמם במילים יכולים לפתח קריירה בכתיבת מילים לשירים. ליקירן אמיתי ייצור רק את המילים ויתכן ויעבוד כצוות עם מלחין מוזיקלי או שייצור מילים ליצירה מוזיקלית קיימת.

מהנדס

מהנדס ההקלטות מפעיל את לוח הסאונד ושאר הציוד חשמלי במהלך הקלטת מוסיקה. מהנדסי ההקלטות מנהלים את מפגש ההקלטה תחת השגחתו של המפיק. לעתים יהיו אחראים על הקמה והרכבה של הציוד לפני מפגש ההקלטה ויקיימו דיון עם המפיק או ההרכב המוזיקלי בקשר לאופן בו הם מעוניינים שהמוצר המוגמר יישמע. המהנדס אחראי גם לייצר הקלטה שתשביע את רצונו של מפיק האמן או הלהקה. המהנדס יכול להיות אחראי גם על עריכה (mixing) של הרצועות המוקלטות לכדי המוצר המוגמר.

מבצע

המבצע של סינתזה במוזיקה משתמש בטכנולוגיית מוזיקה ו-MIDI עבור הופעות חיות.

מהנדס מאסטרינג (מהנדס פוסט-הפקה)

מהנדס זה אחראי לקחת את העריכות הסופיות של ההקלטות אשר נשלחו על ידי האולפן, הלהקה או האמן ולצבע בהם כיוונונים אחרונים כמו איזון אקולייזרים, אפקטים כללים ויתכן שגם דחיסה.

מהנדס רימאסטרינג דיגיטאלי

מהנדס רימאסטרינג דיגיטאלי אחראי לקחת הקלטות מקוריות (master) ישנות אשר נמצאות בפורמט של תקליטי ויניל, 8 ערוצים או קלטות, ולערכם מחדש להפצה על גבי תקליטור או מדיה דיגיטלית אחרת.

מהנדס קול עבור וידאו

מומחיותו של המהנדס היא לוודא שערוצי הקול נמצאים בסנכרון ומאוזנים עם הוידיאו.

מהנדס קול חי

אחריותו העיקרית של המהנדס היא הפעלת לוח הסאונד בזמן הופעה חיה. מהנדס הקול מעורב גם בבדיקת הסאונד ובמיקום הציוד בהכנה לקראת ההופעה החיה.

מוזיקאי/מסנתז הבית

אדם זה מנגן ולרוב גם מתכנת סינתיסייזרים ושאר ציוד מוזיקלי עכשווי בהקשר לעבודת האולפן.

מוציא לאור מוזיקלי

מוציאים לאור מוזיקליים אחראים על רכישת זכויות היוצרים על שירים והוצאתם לאור. הם עשויים לעבוד עבור חברות תקליטים גדולות ולבצע תפקיד מסוים אחד או שניים כמוציאים לאור מוזיקליים. הם עשויים לעבוד עבור חברה קטנה יחסית בה הם אחראים ביצוען של מספר משימות. רבים מקרב המוציאים לאור המוזיקליים או כותבי השירים הופכים למוציאים לאור מוזיקליים עצמאיים שמנהלים חברת הוצאה לאור מוזיקלית משל עצמם. מטרתו של המוציא לאור המוזיקלי היא למצוא ולרכוש להיטים פוטנציאליים (זכויות יוצרים) וכותבי שירים, לקדם אותם למטרות רווח ולשמש כמנהל זכויות יוצרים כדי לאפשר פיקוח, רישוי וגבייה יעילים. מוציא לאור מוזיקלי טוב מכיר היטב את כל היבטיו של שוק המוזיקה, את הדינאמיקה בשוק זה, להיות מסוגל לזהות להיטים, להכיר היטב את החקיקה בתחום זכויות היוצרים, ולהיות בעל קשרים בתעשיית המוזיקה.

מלחין

מלחין יוצר קטעים מוזיקאליים שישמשו בשם עצמם או בליווי במילים. המלחין עשוי להלחין למטרה מסוימת כמו במקרה של מלחינים לקולנוע/לטלוויזיה שמלחינים/כותבים מוזיקה שמשולבת בסרטים, או שהוא עשוי להלחין להופעות חיות ו/או לחומרים מוקלטים.

מנהל אישי (או מנהל/סוכן אמן)

מנהלים אישיים מייצגים להקה או אמן אחד/ת או יותר ומפקחים על כלל היבטי הקריירה של אותו/ה אמן/להקה. הם מתמודדים עם ומייעצים ביחס לכל החלטה עסקית וביחס לרבות מההחלטות היצירתיות שהאמן נדרש לקבל, ומנסים להוביל את האמן לפסגת הקריירה שלו.

מנהל אמנים ורפרטואר

מנהל אמנים ורפרטואר עובד במחלקת האמנים והרפרטואר לצד מתאם האמנים והרפרטואר. בחברות גדולות מנהלי האמנים והרפרטואר אחראים על המשימות הפקידותיות במחלקה, תכנון התקציב עבור האמן החתום בחברה, ותכנון התקציב השנתי והחצי שנתי עבור כלל הוצאות האמן. הם נדרשים לנתח תקציבים קודמים ולהציע הצעת תקציב כולל הערכות תקציב עתידיות להקלטות המתוכננות. כמו כן הם מפקחים גם על תקציב ההוצאות לאורך השנה כולה. שמירה על גבולות התקציב משמעה שמנהל האמן והרפרטואר עושה את תפקידו כראוי. מנהל האמנים והרפרטואר עשוי לעבוד בלעדית עם אולפן אחד או שניים לצבירת נפח משמעותי של זמן אולפן. נפח זה מאפשר לרוב למנהל האמן והרפרטואר להשיג הנחות בעלויות זמן האולפן. כמו כן הוא מפקח גם על עלויות זמן האולפן, הנגנים המוקלטים, האמן והוצאות שונות נוספות.

מנהל מוזיקלי (הרשאה/פטור מוזיקלי)

מנהל מוזיקלי עשוי לפעול כמאתר כישרונות ורפרטואר שתפקידו לאתר ולהשיג הרשאת שימוש בשירים פופולאריים (כמוזיקה מקורית) עבור פסקול של סרט קולנוע או טלוויזיה או כל מידה אחרת.

מנהל בכיר בחברת תקליטים

אדם זה לרוב מועסק על ידי חברת תקליטים ומשמש כמנהל, סמנכ”ל או מנכ”ל של אחת/אחד מבין המחלקות/התחומים בחברה.

מנהל/בעל האולפן

מנהל/בעל האולפן הוא האדם האחראי לניהול העסק של אולפן ההקלטות ויתכן שיהיה לו חלק או שכולו יהיה בבעלותו. תפקידם של מנהלי אולפן הוא לסגור עם אמנים על הקלטות באולפן, תזמון מהנדסים, שיווק האולפן וניהולו החשבונאי וסיפוק כל הדרישות של אולפן הקלטות מקצועי. כמו כן, הוא משמש כדיפלומט הבית, מקשר בין מהנדסים ללקוחות בכדי להבטיח את שביעות רצון הלקוח ומטפל בכל העסקאות הכספיות עם לקוחות.

מנהל מוזיקלי (הרשאה/פטור מוזיקלי)

מנהל מוזיקלי עשוי לפעול כמאתר כישרונות ורפרטואר שתפקידו לאתר ולהשיג הרשאת שימוש בשירים פופולאריים (כמוזיקה מקורית) עבור פסקול של סרט קולנוע או טלוויזיה או כל מידה אחרת.

מנהל מכירות אזורי

מנהל המכירות האזורי מפקח על מכירות תקליטי וקלטות החברה לחנויות סיטונאיות ו/או קמעונאיות באזור מסוים, על יצירת מסעות פרסום וקוי\וי מדיניות ועל פיקוח על צוות המכירות.

מנהלי מכירות קמעונאיים

מנהלי מכירות קמעונאיים מנהלים חנויות מוזיקה קמעונאיות. תפקידי מנהל המכירות הקמעונאי כוללים פיקוח על עובדים, הכשרה, הזמנות, תיאום לוחות הזמנים וההגעה של משלוחים לחנות, תכנון תקציב וכספים, ותיאום מבצעי קידום המכירות של תקליטורים מסוימים.

מנהל מסע הופעות

מנהלי מסע ההופעות מטפלים בבעיות שמתעוררות במהלך מסע ההופעות בדרכים. הם מפקחים על צוותי הציוד, הסאונד והתאורה.

מנהל מקצועי

מנהלים מקצועיים עובדים עבור מוציאים לאור מוזיקאליים ומבצעים את המטלות האדמיניסטרטיביות של המוציא לאור המוזיקאלי. כמו כן הם גם פועלים להוספת להיטים אפשריים נוספים לקטלוג המוציא לאור ולמציאת האמנים המתאימים להקלטת שירים אלו להפקת רווחים עבור המוציא לאור. מנהלים מקצועיים שואפים שכל שיר נתון יזכה בגרסת כיסוי של מספר גדול ככל האפשר של מבצעים כדי להפוך אותו ל”סטנדרט”. מנהלים מקצועיים נסמכים רבות על הקשרים שלהם בתעשיית המוזיקה בביצוע תפקידם והם חייבים להפגין כישורים תקשורתיים מצוינים. המנהל המקצועי עשוי לתרום יצירתית להקלטת האמן או הלהקה הודות להיכרותו המעמיקה עם הצרכים של תעשיית המוזיקה.

מנהל עסקי

המנהל העסקי מטפל בכל העניינים הפיננסיים של האמן או הבדרן. למרבית המנהלים העסקיים יש תואר במנהל עסקים עם התמחות בהנה”ח או בניהול. המנהל העסקי נדרש להיות מיומן בניהול מו”מ, בניהול חשבונות, בהשקעות ולהכיר היטב את חוקי המס.

מנהל פרסום (או מנהל יחסי ציבור)

מנהל הפרסום מפקח על מחלקת הפרסום של חברת התקליטים ומפתח ומנהל את מסעות הפרסום. כמנהל, אדם זה מפקח על כל העבודה המתבצעת על ידי צוות המחלקה.

מעבד (מתאם)

מעבד מספק עיבודים מוזיקליים של יצירות מוזיקאליות או שירים עבור אמנים, להקות, תזמורות או הרכבים אחרים. המעבד מגדיר את הקול, הכלי, המבנה ההרמוני, הקצב, הטמפו והיבטים נוספים של השיר או היצירה בהתאם לדרישות האמן, המפיק או המנצח. נדרשת הכשרה בתחום לימודי המוזיקה , הניצוח, ההלחנה וההרמוניה. המעבד נדרש להיות בעל ניסיון בהעתקה, בכתיבת מוזיקה ובנגינה על כלי אחד או יותר.

מעצב אולפן

מעצבי אולפן מספקים שירותי עיצוב כוללים של קול, וידאו ואקוסטיקה עבור אולפני הקלטות. מעצבי אולפנים יכולים לשמש כיועצים עבור עיצוב או שיפוץ של אולפנים למטרות מובחנות וספציפיות.

מעצב סאונד

מעצב הסאונד מועסק בכדי לפתח ספריית קול של צלילים ואפקטים מקוריים שעברו סינתזה לשימושם שלך אמנים/הרכבים, חברות הפקה ומולטימדיה ויצרני ציוד למוסיקה. מעצב סאונד משתמש גם במגוון סוגים של ציוד אלקטרוני מתקדם במטרה להגיע לתוצאות ולמצוא פתרונות קוליים עבודתם.

מפיק

המפיק משמש כמנהיג הקריאטיבי של פרויקט אולפן, קולנוע, טלוויזיה או רדיו כלשהו. מפיקים עובדים בעיקר עם אמנים מקליטים וחברות תקליטים בהפקת תקליטים. כמו כן הם עובדים גם עם מלחינים ומפיקים הקלטות סאונד לסרטים, טלוויזיה ואמצעי מדיה אחרים. המפיק מפקח על כלל היבטי תהליך ההקלטה כולל שכירת נגנים ופיקוח על תקציב ההקלטה. המפיק עשוי אף לסייע לאמן לבחור את השירים שיוקלטו. על פי רוב רצוי שהמפיק יהיה מוזיקאי מצטיין עם ניסיון הופעות עשיר, עומק מוזיקאלי, וידע בתחום האקוסטיקה ובתחום עבודת האולפן הטכנית.

מפיק קונצרטים

מפיק הקונצרטים מציג, מארגן, מפרסם, ובמקרים רבים גם מממן קונצרטים הנערכים באתרים שונים כגון זירות, פסטיבלים, מועדונים, כנסיות, אודיטוריומים וכיו”ב. המפיק משיג לעיתים קרובות את המימון הנדרש לקונצרט על ידי איתור אחרים שיתחלקו איתו ברווחים ובהוצאות. יחד עם זאת לרוב המפיק הוא זה שלוקח לרוב על עצמו את עיקר הסיכון הפיננסי.

מפקח מוזיקלי (מומחה תמות: קולנוע/טלוויזיה)

מפיק הסרט שוכר את שירותיו של המפקח המוזיקלי. הוא/היא יכולים לשמש כציידי אמנים ורפרטוארים בכדי להשיג הרשאות לצרף שירים פופולאריים כחלק מנושא הסרט או כמוזיקת רקע (נקראת מוזיקת מקור) ו/או בחירה של שירים עבור פס הקול. לעתים המפקח המוזיקלי יהיה אחראי רק על השירים של פס הקול ובמקרים אחרים הוא/היא יהיה אחראיים על כל המוזיקה שקשורה לסרט, כולל השכרה ופיקוח על ה-מלחין הדרמטי.

מפתח מולטימדיה (מומחה במולטימדיה אינטראקטיבית)

מפתח המולטימדיה מתמחה בפרמוט ובהפקה של תכני אודיו עבור תקליטורים ואתרי אינטרנט. אלו בדרך כלל משלבים שניים או יותר מהפורמטים הבאים: טקסט, תמונות סטילס, וידאו, אנימציה או קול ומכינים אותם כחלק מחבילת תוכנה אינטראקטיבית.

מתאם אמן ורפרטואר

תפקידו העיקרי של מתאם האמן והרפרטואר הוא איתור כישרונות להחתמה בחברה. מתאם האמן והרפרטואר מחפש כישרונות חדשים באמצעות ביקורים במועדונים, הופעות, האזנה לקלטות והקלטות הדגמה, וצפייה בקלטות וידאו של הופעות. אדם זה לרוב נדרש לסייע באיתור שירים עבור האמן החתום בחברת התקליטים.

מתזמר

ה-מנצח אחראי על העתקת המוזיקה מכלי או מקול מסוים לאחר כדי להתאימה למוזיקאי או ללהקה המסוימים, ועל כתיבת קטעים לתזמורת, ללהקה, למקהלה, או לנגן/נגנים או זמר/זמרים מסוימים.

מתמחה

המתמחה מבצע משימות במחלקות ספציפיות של חברת תקליטים תוך כדי למידת העסק תחת הכוונתה של ההנהלה.

נציג המוצר

נציג המוצר מסייר ומדגים את הטכנולוגיה האחרונה בתחום כלי הנגינה ותוכנות האודיו/MIDI שקיימת עבור מוזיקאים ומפיקים.

נציג מכירות

נציג המכירות מפקח על שווקים מסוימים ומדווח על מכירת תקליטים לתחנות הרדיו וארגוני המסחר.

נציג/שירות הלקוחות של יצרן ציוד ההקלטות

הנציג של יצרן ציוד ההקלטות בדרך כלל יעבוד בתפקיד של שירות לקוחות/תמיכה טכנית במטה החברה. כמו כן, הוא ייצג את החברה בתערוכות או בכנסים וישרת כמדגים מוצרים פוטנציאלי. בדרך כלל ייבחר לתפקיד זה אדם בעל כישורי נגינה גבוהים כמוזיקאי.

סדר

תפקידו של הסדר בתחום הסינתזה של המוסיקה הוא לספק מערכים מוזיקליים של לחן או שיר עבור אמן, להקה, תזמורת או הרכב אחר, באמצעות שימוש בטכנולוגיית מחשבים ו-MIDI. הסדר קובע את הקול, הכלי, המבנה ההרמוני, הקצב, המקצב ועוד היבטים אחרים של השיר או הלחן, בהתבססו על דרישותיהם של האמן, המפיק או המלחין.

סינתזת מוזיקה

מתכנת (טלאים ואפקטים מיוחדים), סינתזור מבצע, מעצב סאונד, יועץ תוכנה, מתאם (הופעות חיות ועבודת אולפן), טכנאי MIDI (הופעות חיות ועבודת אולפן).

עובד הקמה של אולפן ההקלטות

האחריות המוטלת עליו היא להקים ולהכין את האולפן לקראת ההקלטה. העובד מגיע לפני המוזיקאים, האמן או ההרכב שעומד להקליט ומכין את הציוד המוזיקלי הנחוץ לאמן/ים כגון מגברים, מערכת תופיים, מיקרופונים, הרצת כבלי מיקרופונים, מעמדי מוסיקה וכו’. האדם בתפקיד זה הוא גם בדרך כלל האחרון לעזוב את האולפן משום שעליו/ה מוטלת האחריות לוודא שכל הציוד חזר למקומו הראוי.

עובד מדף

עובד מדף הוא הכינוי לאדם אשר מוכר תקליטים וקלטות לחנויות שעיקר עניינן אינו מכירת תקליטים.

עו”ד המתמחה בשוק הבידור

עו”ד המתמחה בשוק הבידור מטפל בכל הנושאים החוזיים המתקיימים בתעשיית הבידור. הוא יכול להיות עצמאי, שכיר בשכר טרחה או עובד של חברה או עסק המשתייכים לתעשיית הבידור. עו”ד המתמחה בשוק הבידור לרוב מתמחה בתחום אחד מבין שלושה תחומים מרכזיים בתעשיית הסידור: ספורט, קולנוע וטלוויזיה ומוזיקה. הוא לרוב מכיר היטב ולעומק את כל נושא זכויות היוצרים ואת נושא ההסכמים הנחתמים בין האמן/להקה ובין המנהלים, המוציאים לאור, חברות התקליטים, סוכני ההופעות וכיו”ב. עו”ד המתמחה בשוק הבידור נדרש להיות בוגר תואר במשפטים וחבר בלשכת עורכי הדין.

עוזר הפקה

בתור יד ימינו של המפיק, עוזר ההפקה מטפל במשימות עבור המפיק כגון חתימת חוזי הקלטות עם אמנים (מוזיקאים/זמרים), קביעה מערכת שעות לאולפן, טיפול בשיחות טלפון, שליחת דוא”ל שמוודא שכולם מודעים לשעה ולמקום המפגש, עזרה במפגש עצמו והקמה והתקנה של הציוד באולפן עצמו ו/או החזרתו למקומו הראוי לאחר המפגש.

עורך אודיו דיגיטלי

רוב האודיו, המוזיקה, האפקטים של סאונד וכן הדיבור שאנו שומעים בטלוויזיה ובהפקות של קולנוע נערכים על גבי מערכות אודיו דיגיטאליות. עורך אודיו דיגיטאלי עובד עם מעצבי סאונד, מלחינים ובמאים במטרה לשלב את כל האלמנטים האלה יחדיו בסביבה מבוקרת ביותר.

עורך הקלטות חוזרות (סרט ווידאו)

אם סרט או עסק מעוניינים להשתמש בשיר מסוים בשביל פרסומת או סרט אז הם לרוב יקליטו או ילחינו את השיר מחדש בכדי להימנע מן הצורך לבוא במשא ומתן ולשלם סכום נכבד של כסף לחברת התקליטים עבור שימוש בהקלטה המקורית (מאסטר). על ידי הקלטה חוזרת של השיר הם יצטרכו לשלם רק את מחיר הרישיון המכאני שהוא בשיעור שנקבע על ידי ממשלת ארה”ב (כיום עומד על ¢8.0 עבור כל שיר ויחידת זמן שאינה אורכת למעלה מ-5 דקות, ו-¢1.55 נוספים עבור כל דקה מעל חמש דקות) שהוא זול בהרבה ממחיר רכישת הזכויות של השיר המקורי. לכן, עורך ההקלטות החוזרות עבור פילם ווידאו מקליט מחדש שיר או לחן שכבר הופץ באופן מסחרי.

עורך חוזים (או מנהיג)

עורך החוזים אחראי על העסקתם של מוזיקאים או אנשי צוות ועל טיפול בכל המחויבויות החוזיות באמצעות ארגוני העובדים הרלוונטיים. עורך החוזים מבצע את תפקידו באופן הטוב ביותר כאשר הוא שוכר את האמן הטוב ביותר אותו ניתן להשיג במגבלות התקציביות המוגדרות.

עורך MIDI טרום-הפקה

כאשר מלחין לטלוויזיה/לקולנוע מבקש להציע את שירותיו לפרויקט מסוים הוא ינסה להציג את הרעיונות או הכיוונים המוזיקליים לבמאי הסרט/הטלוויזיה. במטרה לתקשר את הרעיונות המוזיקליים האלה ביעילות, בדרך כלל יעזרו בשירותיו של עורך MIDI טרום-הפקה כדי שיכין את היצירה באולפן MIDI, שם ניתן לממש את היצירה באמצעים חסכוניים. הליך זה יעיל עבורך פי כמה מאשר הזמנה של תזמורת שלמה להקלטת הרעיונות והכיוונים המוזיקליים שלך.

פזמונאות

פזמונאי מבצע, כותב צוות, פזמונאי/מפיק, כותב ג’ינגלים (רדיו וטלוויזיה), ליריקן, מלחין, כותב ליברית לבמה, מומחה תמות (קולנוע וטלוויזיה).

פזמונאי מבצע

פזמונאים מבצעים יוצרים ומופיעים עם המוזיקה שלהם. הם כותבים את המילים ואת המוזיקה ותרים אחר ההצלחה כמבצעים של החומרים שלהם. פזמונאים מבצעים יכולים לעבוד על מופע סולו או כחלק מוביל בלהקה המבצעת את שיריהם.

פזמונאים/מפיקים

פזמונאים/מפיקים מפתחים את החומר שלהם מההתחלה ועד הסוף. הם כותבים את החומר, מפתחים את הרעיון לגבי סידורו ואופן הקלטתו, שוכרים מוזיקאים וטכנאים ומפקחים על תהליך ההקלטה וההפקה של החומר. להם יש את המילה האחרונה לגבי התפתחות היצירה שלהם.

צוות חברת התקליטים

במקרים רבים, מפיקים ומהנדסים המחזיקים בשיא מתועד של זיהוי אמנים והרכבים מצליחים, יקודמו למשרה ברמה ניהולית בחברת תקליטים, כדי שיפקחו על תהליך ההתפתחות, ההפקה והרפרטואר של האמנים שלהם. בדרך כלל מפיקים ומהנדסים אלה כבר בעלי הסכם בלעדיות והיסטוריה או שעבדו מספר שנים עם חברת התקליטים והצלחתו של מפיק או מהנדס מסוים תרמה להצלחת חברת התקליטים.

תקליטן וקריין (Radio Disc Jockey)

די.ג’יי הוא זה האחראי על הגשת מוזיקה, פרסומות וחדשות בתחנת רדיו. המחזיקים התפקיד מחויבים בקול דיבור טוב וביכולת להקרין מאישיותם מעל גלי האתר.