אליאור יעיש בוגר המסלול המקיף לזמרים מפתח קריירה עצמאית

תכירו את אליאור יאיש בוגר מכללת BPM, בן 25 מיישוב סגולה שעובד היום על אלבום הבכורה שלו. אליאור גדל במשפחה מוזיקלית שהתעסקה בז’אנר המוזיקה המזרחית, אבל כשהוא גילה שגם הוא נמשך לתחום המוזיקה – המוזיקה שסחפה אותו הייתה דווקא מוזיקה ישראלית בסגנון גרוב וR&B. במהלך השירות הצבאי במגב, הוא מצא את עצמו מפספס את השמירות שלו בגלל שהוא היה נשלח לנגן ולשיר בבסיסים צבאיים. לאחר שאליאור החליט שהמוזיקה היא לא רק תחביב אלא משהו שהוא רוצה לעסוק בו בחייו, הוא החליט להרשם לשני מסלולים במכללת BPM – מסלול זמר יוצר ומסלול אולפן ביתי.

 

איך להצליח כזמר יוצר? הכירו את אליאור יעיש

איך להצליח כזמר יוצר? הכירו את אליאור יעיש

 

מה אתה עושה היום בחיים?
עובד על אלבום מלא ראשון שלי, אלבום עם עשרה שירים שאת כולם כתבתי והלחנתי. זה אלבום שיתופי שאני עובד עליו עם מישהו שהכרת בBPM, מישהו מהמסלולי הפקה בשם דניס צ’רני. נוצר בינינו קליק וכימיה מוזיקלית. יש  לי גם אולפן ביתי שאני מקליט בו חומרים. אני מלמד גיטרה ומתעסק באלבום.

 

איך נכנסת לכל עולם המוזיקה?
בערך כשהייתי בן 11 ארגנו ביישוב שאני גר בו אירוע גדול ואני ממש פחדתי והתביישתי מההשתתפות. עשינו הקלטות קבוצתיות, המפיק נכנס לאולפן וביקש מכולנו לשיר בנפרד. כשהוא שמע אותי שר הוא אמר “מצאנו אותו”, וככה גיליתי שיש לי את היכולת לשיר. בלי קשר לזה אני גם מגיע ממשפחה מוזיקלית, אבל סגנון קצת שונה מהסגנון שלי כי אני בא ממשפחה שמקשיבה למוזיקה מזרחית. הגעתי מהבית המזרחי יותר, אנשים היו מביאים דרבוקות, מנגנים. בהתחלה שרתי מוזיקה מזרחית כי זה היה לי הכי נוח מהבית, בגיל 14 כתבתי את השיר הראשון שלי ולמדתי לנגן בגיטרה, גיליתי שאני נמשך למקומות שונים ממה שאני מכיר ונסחפתי לזה ולמוזיקה בכלל.

 

איך הבנת שזה לא תחביב אלא משהו שאתה רוצה לעסוק בו?
כשגדלתי דוד שלי היווה בשבילי דמות לדוגמא בתחום המוזיקלי. בן דוד שלי גם עוסק במוזיקה, הוא כותב שירים לאייל גולן ואנשים מוכרים אחרים. הטקסטים שלו הם מיוחדים, משלבים אזכורים תנכיות, הוא סוג של גאון שעושה מוזיקה קיצונית ויפייפיה. מאוד הערכתי אותו והוא עזר לי עם השירים הראשונים שלי. היה שיר אחד שחבר שלי אמר לי לגביו “בוא נעשה איתו משהו” ואני זרמתי. הקלטנו את השיר באולפן ביתי, חבר שלי צילם אותי, פרסמנו את זה והשיר הגיע להמון צפיות. עד היום אנשים מדברים איתי על השיר הזה, כולם הכירו אותו והייתי עובר ברחובות של קריית גת ושומע את השיר. כשכל הסיפור הזה קרה התרגשתי והבנתי שהמוזיקה זה התחום שבו אני אעסוק.


אז מה גרם לך להרשם ללימודים?
כשאתה יוצר ואתה לא יודע לעבד אתה צריך להגיע לאנשים שיפיקו ויעזרו לך. הרבה פעמים האנשים שעובדים מולך לא מאמינים בך או שאומרים לך שאתה לא באמת מבין איך דברים אמורים להשמע, אתה מגיע ומשלם לאנשים שיעזרו לך לעבוד על השירים שלך, אתה יוצא לא מרוצה ובסוף לא מבצע אותם יותר בחיים. הבנתי שאני רוצה לדעת ולהבין יותר בעצמי אז נרשמתי ללימודים, במטרה ללמוד, להשתפר ולהבין.

 

ההורים תמכו בהחלטה שלך להיות מוזיקאי?
אמא שלי לא רצתה שאעסוק בזה והעדיפה שאצא לקצונה ואהיה איש צבא. היא תמיד אמרה שאין מה לעבוד בתחום הזה, במיוחד כשאני לא שר בסגנון מזרחית. היא הייתה אומרת שלא יהיה לי קהל והייתי מאמין לזה, זה קצת ערער אותי אבל אז הבנתי שזה לא נכון. היא כעסה עליי כמה חודשים על ההחלטה שלי אבל זה חלף. אחרי שהוצאתי את השיר ‘תגידי כן’ הגענו להמון צפיות, קראו לי להתראיין ברדיו וההורים שלי לא הבינו איך משיר אחד כבר מראיינים אותי. כשזה קרה הם הבינו שזה משהו גדול התחילו להאמין בי ובגדול.
איזה קורס הכי זכור לך לטובה מהמכללה?
הקיו בייס ההתחלתי והתיאוריה. הגעתי לשיעורים הראשונים ואני אומר בשיא הכנות – כשאנשים היו אומרים לי ‘דו, רה, מי’ לא הייתי מבין מה זה אומר והייתי מתבייש להודות בזה. הרגשתי שהגעתי למקום אחר לגמרי, הקורס הזה נתן לי לטעום ולהבין, הביא לי נקודות שאתה יכול לפתח. אתה מתחיל לחשוב בתור אמן, לשיר ולכתוב בצורה שמושלמת בשבילך, אתה מגיע למקום שאתה לא מתפשר על שום משפט או מילה וזאת המטרה.

 

איזה כלים קיבלת במסלול שעזרו ועוזרים לך עד היום?
ברגע שאתה מגיע למכללת BPM , אתה לומד הכל מאפס ורק משתפר ומשתפר. הייתי כותב אלפי שירים גם לפני הלימודים אבל היום זה שונה מאוד, אני עובר על הטקסטים בראייה שונה, בלימודים לא רק אומרים לך ‘יפה יפה יפה’, אלא גם נותנים ביקורת אמיתית ומלמדים אותך איך להתקדם מהבסיס שאתה יודע למקומות גדולים יותר. אתה לומד המון כלים, זה לא נגמר רק בשיעורים אלא גם במורים ובאווירה – השתפרתי בטירוף, למדתי לעבוד גם לבד וגם עם צוות.

 

 

לפרטים על מסלול הלימודים המקיף לשירה ופיתוח קול לזמר יוצרים – מסלול זמר יוצר