קיובייס 9.5 (Cubase Pro 9.5), סקירה ראשונה בעברית

סטיינברג (Steinberg) חוזרים בגדול אחרי שהוציאו שנה שעברה את גרסה 9 שהביאה עמה המון עדכונים מגניבים וחשובים ל-Workflow, וכבר מכריזים על הגרסה העדכנית ביותר המלאה בלא פחות עדכונים, קיובייס 9.5. במאמר זה נתמקד בכל הפי’צרים והשיפורים החדשים לתוכנה בעברית בכדי להבהיר מה תקבלו עם עדכון הגרסה.

 

רוצים ללמוד להפיק וליצור עם תוכנת קיובייס? לפרטים על קורס Cubase במכללת BPM

 

שדרוג חינם ל-Cubase 9.5

כל מי שקנה את תוכנת קיובייס בגרסה 6 ומעלה, החל מהתאריך ה-18.10.17 והלאה, זוכה לשדרוג בחינם לגרסה 9.5 החדשה!

 

צפו בסדנת ההשקה לקיובייס 9.5 בשיתוף ‘חלילית’

 

מה חדש בקיובייס 9.5?


גרסה 9.5 מציגה המון עדכונים שצפויים לחסוך לכם המון זמן בתמונה הגדולה של הוורקפלואו שלכם, יחד עם כמה פי’צרים חדשים שצפויים לרענן לכם את העשייה המוזיקלית.

 

שיפור החלוקה לאזורים בקיובייס 9.5, Zones

קיובייס 9 הציגה איתה שינוי מרענן אשר מנע עבודה עם חלונות קופצים, בכך ששילבה מסכים כמו המיקסר והסאמפלר טראק החדש בתוך המסך הראשי עם אפשרות כיבוי והדלקה.

בגרסה 9.5, הסקשן הימני של המסך הפך גם לסייר קבצים, ומאפשר לכם למשוך קבצים מכל הסוגים אשר נמצאים במחשב שלכם באופן אינטואיטיבי אל תוך הפרויקט.

שימושים נוספים שנוספו לסקשן הימני הם הטמעה של חדר הבקרה (Control Room) בתוכו לבקרה מהירה ואינטואיטיבית על תהליך ההקלטה, ואפשרות לראות את מדד העוצמה (Meter) של ערוץ המאסטר שלכם. וכן, אפשר גם לשלב בין ה-Control Room למאסטר מיטר.

 

שדרוג ממשק האוטומציות (Automation)

אחרי בקשות חוזרות ונשנות של משתמשי התוכנה, סטיינברג משדרגת משמעותית את ממשק האוטומציות שלה, ומאפשרת עקומות הדרגתיות ומותאמות אישית (Bezier Curves), ע”י לחיצה על הנקודה שמופיעה בעת סימון האמצע שבין 2 נקודות אוטומציה עם העכבר. מדובר באחד מתוך מספר שינויים אשר הופכים את כל תהליך האוטומציה למהיר ואינטואיטיבי יותר.

בנוסף, ה-VCA Fader, אשר משמש לשליטה בטווח הששפעה של אוטומציות קיימות, יבצע שינוי אוטומטי בתצוגה הוויזואלית של האוטומציות, בכדי שתבינו בדיוק את השפעת הפיידר בזמן אמת.

 

Cubase 9.5, קליק / מטרונום בהתאמה אישית (Click / Metronome)

בעדכון גרסה אחד, סטיינברג הפכה את הקליק שלה מסטטי לדינאמי לחלוטין, עם אפשרויות מתקדמות לעריכה עם תפריט משודרג ועשיר בפונקציות חדשות. מבין השאר: התאמת התבנית הריתמית בה הקליק עובד, שינוי הסאונדים של הקליק יחד עם אפשרות לקליק מותאם אישית עם סאונדים שלכם, שליטה בפיץ’ וווליום של כל אחד מחלקי הקליק, ויצירת פאטרנים ייחודיים לכל סוג של משקל, עם 5 רמות שונות של הדגשה לכל פעמה לטובת התאמה מקסימלית לגרוב של היצירה שלכם.

 

מנוע מיקס חדש ברזולוציית 64-ביט (64-Bit Mix Engine)

סטיינברג שוב מוכיחים שהם שמים את הסאונד בפרונט, ומביאים מנוע אודיו חדש למיקסינג וסיכום ברזולוצייה של לא לפחות מ-64 ביט! את מנוע ה-Floating Point אנחנו כבר מכירים ממנוע ה-32-Bit, אך יחד עם שדרוג הרזולוציה מדובר באפשרות לאיכות אודיו שלא פשוט למצוא בתוכנות אחרות.

 

אינסרטים ושרשראות אפקטים (Inserts & FX Chains)

עוד פי’צר סופר-מבוקש ע”י הקהל הרחב היה הרחבת מספר האינסרטים האפשריים לכל ערוץ. אז סטיינברג בתגובה הכפילו את כמות האינסרטים האפשרית לכל ערוץ ל-16, כאשר יש לכם שליטה מלאה על איזה מהם יוקצו לפרה-פיידר ופוסט-פיידר (Pre-Fader & Post-Fader).

בנוסף, קיובייס 9.5 מציגה את האפשרות של FX Chains – פריסטים לשרשור אינסרטים, ומגיעה עם כ-180 פריסטים של שרשורים אשר אתם יכולים ליישם במיידי על כל ערוץ במיקס שלכם, כמובן יחד עם האפשרות של ליצור פריסטים משלכם.

 

שדרוג האפקטים בקיובייס 9.5 (Magneto, Tube Compressor & Vintage Compressor)

סטיינברג ממשיכה לעבוד על שיפור הקיים בתוכנה, ומציגה מתיחת פנים לכמה מהפלאגינים המובנים הוותיקים בקיובייס, Magneto, Tube Compressor ו-Vintage Compressor, יחד עם הוספת מיני פיצ’רים לאפקטים כמו הקומפרסור המובנה שמקבל אפשרות ל-Dry/Wet לטובת עיבוד מקביל (Parallel Processing), ואפשרות ליחס גבוה (Hi Ratio) לטובת יצירת אפקט פמפום ברוח הסיידצ’יין.

 

עיבוד באוף-ליין ע”פ אוונטים (Offline Processing)

פיצ’ר חדש ומגניב במיוחד הוא שדרוג ממשק האוף-ליין פרוססינג, ומאפשר עריכה מהירה והחלה של פלאגינים ועיבודי אודיו שונים ברמת האיוונט. שימוש מהסוג הזה חוסך לכם עיכובים בוורקפלואו כמו פתיחת ערוץ חדש או ביצוע אוטומציה לחלק מתוך ערוץ אשר רציתם שייקבל שינוי מסוים, והכל מנוהל בחלון אחד דרכו תוכלו להחיל ולבטל כל שינוי שברצונכם.

 

Flux, סינת’סייזר ה-Wavetable החדש של קיובייס 9.5

סטיינברג מציעה בגרסה 9.5 שחקן חיזוק חדש לרפטואר של הליון סוניק 3 (Halion Sonic SE 3), ומציגה את פלאקס, סינת’יסייזר מסוג ווייבטייבל אשר מאפשר סינתזה מדויקת ועוצמתית, עם 5 שלבים לעריכה ועיצוב צליל ברמה מתקדמת.

 

פיצ’רים נוספים בקיובייס 9.5 (Cubase Pro 9.5)

בנוסף לפיצ’רים הגדולים יותר, סטיינברג מודיעה כי קיימים עוד מספר שינויים ושדרוגים קטנים יותר אשר מובטחים חווית משתמש מהנה ויצירתית יותר וטכנית פחות בתוכנה.

מבין השאר נוכל למצוא את מערכת ההתאמה לזום החדשה (Adapt to Zoom), אשר מגדילה ומקטינה באופן אוטומטי את רזולוציית החלוקה הריתמית בגריד בהתאם לרמת הזום שלכם במסך, כך שלא תצטרכו לקפוץ לתפריט ה-Quantize בכל פעם שתרצו לערוך משהו ברזולוציה עמוקה יותר.

סטיינברג גם מתגאה במנוע וידאו חדש שזונח את מנוע ה-Quick Time איתו עבדה עד לא מזמן, ומבטיחה מנוע וידאו אשר תומך בכל הקודקים (Codecs) העדכניים והרלוונטיים ביותר לתעשייה.

הסאמפלר טראק (Sampler Track) שהכרנו עם יציאת קיובייס 9 גם כן הופך לכלי יותר אינטואיטיבי, עם אפשרות לגרירת קבצים מהירה דרך סייר הקבצים החדש, או שליפת קובץ ישירות מהמחשב ע”י גרירה ושחרור (Drag & Drop). זה כולל גם איוונטים של MIDI, אשר בגרירה לסאמפלר יבצעו באופן אוטומטי רנדר (Render) לאודיו.

בנוסף, סטיינברג מתחייבת להוציא בעתיד הקרוב עדכון אשר יעזור לתוכנה להתממשק באופן ישיר עם המוצר החדש מבית Softube, ה-Console 1, אשר מיועד להיות מן תחנת עבודה ניידת להקלטה, הפקה ומיקס.

 

Cubase Pro 9.5, סיכום

נראה כי סטיינברג ממשיכה בקו של האזנה לקהל מעריציה בשילוב של יישור קו עם הטכנולוגיות החדשות שמציגות עצמן לשוק עם הזמן. גרסה 9.5 נראית מבטיחה, ומביעה עמה שינויים מרעניים והכרחיים במיוחד. שווה לחכות!