אולפנים מהחלומות – אולפני AIR באיים הקאריביים

סיר ג’ורג’ בתקופת הזוהר של האולפן הנידח. 1979 קרדיט: BBC

כשאנחנו חושבים על אולפן בעידן המודרני, עולה לנו תמונה צנועה של מחשב עם מוניטורים משני צדדיו, מקלדת מידי ואם נתפרע, משטח שליטה או שלט ווליום כללי. לעומת זאת, לאורך השנים היו את אלה שחלמו בגדול והביאו את הפנטזיות שלהם לכדי מציאות. בין אם מדובר במיקום אקזוטי, עיצוב פנימי לא רגיל, או התחמשות של ציוד יחיד במינו –בפינתנו החדשה “אולפנים מהחלומות” נסקור עבורכם כמה מאולפני ההקלטות המעניינים ביותר מכל הזמנים:

 

סיר ג’ורג’ מרטין, מפיק הביטלס המפורסם (הידוע בכינויו “החיפושית החמישית“), פתח חברת ההקלטותAssociated Independent Recording (AIR) ב-1965 בלונדון יחד עם שותפו ג’ון בורגס לאחר שעזבו את EMI. ב1970 הם פתחו את האולפן הראשון מטעם החברה ברחוב אוקספורד – אחד המקומות המרכזיים בעיר. לא עברו חמש שנים והצמד החליט לשנות אוירה, ומצא לעצמו פנינה קסומה בלב האיים הקאריביים, שם הקימו מתקן מפואר נוסף באי מונסראט. מצוידים בקונסולה של Neve, שלל מכשירי טייפ רבי-ערוצים של מיצובישי, והאמצעים הדיגיטליים החדשניים ביותר באותה תקופה כגון מחשב האטארי ST, מיצבו להם את האולפן המתקדם ביותר באי, וכנראה שזה גם האולפן היחיד.

airstudio2

השמועה על הלוקיישן האקזוטי התפשטה כמו אש בשדה קוצים, והרכבת האוירית של האמנים הגדולים החלה לצאת.
בעשור הזה הגיעו להקליט באולפן הנידח שמות גדולים מהתעשייה כמו Dire Straits, Rush, The Police, Rolling Stones, Pink Floyd, Black Sabbath, Duran Duran, פול מקארטני, סטיבי וונדר, לו ריד, מייקל ג’קסון, וג’ימי בופה, שכתב את שיר הנושא לאלבומו Volcano והעניק לו את שמו על שם הר הגעש הרדום סופרייר שבאי. אלטון ג’ון הקליט לא פחות מאשר שלושה אלבומים באולפנים במונסראט במהלך שנות השמונים.

Air Studio3 The Police

1981, סשן של להקת The Police בAIR, מונסראט. קרדיט: Andysummers.com

ב-1989, אסון גדול הכה באי כאשר הוריקן “הוגו” הביא הרס ל-90% מהמבנים באי, דבר שהביא לסיומה של התקופה הקסומה. מאז ג’ורג’ מרטין עשה המון מאמצים כדי לגייס כספים על מנת לשקם את האי לטובת האוכלוסייה המקומית, אך בחר שלא לפתוח מחדש את האולפן. אגב, אם ייצא לכם לטייל באי, תוכלו לראות את המבנה בו נמצא הסטודיו לצד בריכת השחייה המפוארת.

“לפני שהגענו למונסראט, האי לא הכיר דבר שנקרא מוסיקה מערבית. המשמעות של בניית AIR היתה שהרבה מהאומנים המובילים הגיעו לתקופה ארוכה מסשן הקלטות. הוא [האי] הטיל את קסמיו עליהם כאשר הם ספגו מהתרבות המקומית. הוא היה ועדיין מקום מיוחד במינו… לאחר עשור נהדר של הקלטות היה נראה שתעשיית המוסיקה השתנתה. החבר’ה שמנהלים את התחום לא רצו יותר שהאומנים יהיו רחוקים מהם, מחוץ לכלל שליטה. זה קרה באותו הזמן עם החורבן שנגרם מהסופה, ולצערי האולפן היה חייב להסגר. באי עדיין מתגאים בתוצרים שיצאו מהאולפן.” – ג’ורג’ מרטין.

AirStudio3

היום AIR Studios, Monseratt. קרדיט: ויקיפדיה

הרשמו למסלול האולפן הביתי, ואולי יום אחד גם אתם תפתחו את סטודיו החלומות שלכם!