טופ 5: מיה יוהנה עם הזמרים היוצרים שהשפיעו עליה

צילום: ינאי מנחם

הזמרת היוצרת מיה יוהנה, הזכורה מהופעתה ב The Voice, היא אחת מהזמרות היוצרות המסקרנות והמבטיחות שפועלות בסצינה המקומית כיום. לאחר פעילות מגוונת בעשור האחרון, היא יוצאת לראשונה עם חומרים מקוריים שהלחינה וכתבה. לכבוד האלבום החדש, היא מתארחת במדור טופ 5 עם חמישה זמרים – יוצרים שהשפיעו עליה ועיצבו את יצירתה.

צפו במיה יוהנה בקליפ לייב בבלקוני TV – בהפקת הסטודנטים והבוגרים שלנו

1. Joni Mitchell – Blue

ג’וני היא אחת ההשראות הגדולות שלי – מושא הערצה והערכה עצומה.
תמיד ידעתי על קיומה והכרתי כמה שירים אבל רק סביב גיל 23 התוודעתי אליה ממש, כשצללתי אל אחד האלבומים הכי מוכרים ונמכרים שלה, BLUE. הוא התיישב בול על המקום הרגשי שהיתי נוכחת בו באותה שנה, והייתי מקשיבה לו בלופים בכל שעה פנויה שהיתה לי ביום במשך חודשים. לג’וני מיטשל יש שילוב נדיר של טקסטים מדויקים לחנים יוצאי דופן, וביצועים מסמרי שיער. היא שייכת לזן מיוחד של יוצרים שפרחו בשנות ה60-70 של המאה הקודמת והשפיעו עלי עמוקות בכתיבתם.

https://www.youtube.com/watch?v=50zkUclo-cw

2. Bob Dylan – The Times They Are A Changing

עוד יוצר מופלא שתמיד ממשיך לסקרן אותי. את דילן התחלתי לחקור ולהכיר לעומק לפני כחמש שנים כשהתחלתי להופיע עם השירים שלו. הדמות שלו מעוררת תחושות רבות ומנוגדות אצלי… אני אוהבת שהוא מתעקש על חופש בתוך כל המסגרות שהיה שייך אליהן. מאז ומעולם הוא נהג לשבור אותן להגדיר אותן מחדש, תוך כדי חתירה לאמת ולכנות מול עצמו ומול הקהל שלו, גם אם זה יוצר אנטיגוניזם. זו תכונה שאני מעריכה, ושואפת בעצמי תמיד להמשיך ולמצוא את החופש שלי בתוך היצירה. עוד נקודת השראה היא החתירה שלו להנכיח ולהעלות לפני השטח נושאים שנויים במחלוקת, נושאים פוליטיים וחברתיים. יכולת הביטוי המילולית שלו היא אלוהית בעיניי.

Sharon Van Etten – Serpents. 3

הקול של הזמרת היוצרת שרון ואן אטן הוא נונשלנטי חרוך ורך כאחד. אני אוהבת את הכתיבה הפשוטה והישירה שלה ואת ההפקה המעולה שתמיד מקיפה אותה. את ואן איטן הכרתי לפני כמה שנים כשהשמעתי לידיד את אחד השירים שלי והוא הזכיר לו אותה. כשארנון (סאן טיילור, מפיק האלבום שלי) ואני חיפשנו רפרנסים לסאונד הכללי והכיוון של האלבום היא היתה אחת מהם.

https://www.youtube.com/watch?v=hYgyQ20TJAs

4. Grace Slick (Jefferson Airplane) – White Rabbit / Somebody To Love

בכתה ח’ המורה שלי להסטוריה הפנה אותי להקשיב ללהקה “שנראה לו שאני מאוד אוהב” בשם Jefferson Airplane. מאז ועד היום כל פעם שמישהו שואל אם אני מושפעת מהסולנית שלהם אין דבר שמחמיא לי יותר…. גרייס סליק היא הפרפורמרית האולטימטיבית בעיניי- שילוב של יופי ועוצמה, קול טירוף שמרעיד את כל הגוף מבפנים, התמסרות טוטאלית למוסיקה. יש לה כח נשי גלוי ומתפרץ שלא מסתתר מאחורי מסכות והיא מנהיגה אמיתית. וכל אלו עטופים בעיניים חודרות ובלתי מתנצלות.

5. José Gonzáles- In Our Nature (full album)

אני לא מסוגלת לבחור שיר אחד של גונזלס, כי כל תו שהוא מנגן ושר הם מושלמים בעיניי וכל פרוייקט שהוא נוגע בו הופך לזהב. הגיטרה הקלאסית, הקול הרך אך חודר, העיבודים הכל כך מדוייקים. גונזלס הוא מודל לכתיבה ולביצוע, והנאמנות לפשטות הזו שלו דבקה בכל צעד והופעה שלו – זה מעורר השראה. הוא היווה השראה ורפרנס לכתיבה והעיבוד של שיר הנושא של האלבום: Bells In Our Stomachs.

מיה יוהנה תשיק את אלבום הבכורה שלה, Bells in Our Stomachs, ב 22.8 במועדון האזור, עם האורח המיוחד תומר ישעיהו (ISAIAH)