אולפנים מהחלומות – האולפן הנייד של ה-Rolling Stones

מקור: ultimateclassicrock.com

בכתבה הקודמת בסדרת אולפנים מהחלומות סיקרנו את האולפן של ג’ורג’ מרטין באי מונסרט שבקריביים. הפעם נעניק לכם מבט אל תוך האולפן הנייד של ה-Rolling Stones.

האבנים המתגלגלות הוציאו אל העולם 8 אלבומים (לאורך 6 שנים מאז שהוקם ההרכב!), ובשנת 1968, חיפשו לשבור את שגרת העבודה של 9:00 עד 17:00 שהוצעה להם באולפנים לאורך השנים. כדי להשיג את המטרה הזו, תכננו חברי הלהקה להקליט את האלבום הבא שלהם בבית הנופש של מיק ג’אגר בהמפשייר שבאנגליה. על מנת להפוך את הבית הזה לאולפן הקלטות, היה נדרש להעביר אליו כמות גדולה של ציוד הקלטה. בשלב הזה – תוך כדי העמסה של קונסולה לרכב ההובלה, הציע קלידן ההרכב ומנהל סיבובי ההופעות דאז, איאן סטיוארט, לבנות אולפן נייד שילווה את ההרכב בכל מקום אליו יגיעו, וכך יחסוך בעלויות ובזמינויות שעיכבו תהליכים. מה שסטיוארט לא ידע, זה שהאולפן הזה ישמש בעתיד כמה מההרכבים הגדולים ביותר להקלטות ויהפוך להיות אבן דרך בהיסטוריית הרוק נ’ רול.

RollingsStonesStudio2

מקור: phillsbook.com

מהר מאוד התפשטה השמועה על האולפן הנייד, וההרכבים הכי מדוברים באותה התקופה עמדו בתור כדי ‘לתפוס טרמפ’ ולהשתמש בעצמם באולפן החדשני. בין ההרכבים שהקליטו שם נמנים Queen, Led Zeppelin, Deep Purple, Bad Company, Frank Zappa, Dire Straits, Lou Reed, Iron Maiden, Bob Marley, ו-Fleetwood Mac.

מכירים את זה שהאולפן כמעט נשרף ויוצא מזה להיט?

בשנת 1971, Deep Purple שהו במונטרו, שוויץ, וחיכו ש-Frank Zappa יסיים להקליט את הופעתו, כדי שהם יוכלו להכנס ולהקליט אלבום באולפן הנייד אותו השכירו מה-Stones. מעריץ חסר אחריות ירה זיקוק אל תקרת המועדון, מה שהביא לשריפה שהתפשטה והחלה להתקרב לאולפן הנייד במהרה. אנשי הצוות נדרשו לנפץ חלון ולשחרר את בלם היד כדי לתת לרכב להדרדר ולצאת מאזור הסכנה.

הארוע הזה הוביל את Deep Purple לכתוב את אחד השירים הגדולים ביותר בכל הזמנים – Smoke on the Water – שלא חוסך בתיאור מפורט של פרטי הארוע:

בית 1:

We all came out to Montreux

On the Lake Geneva shoreline

To make records with a mobile

We didn’t have much time

Frank Zappa and the Mothers

Were at the best place around

But some stupid with a flare gun

Burned the place to the ground

בשנות ה-’80 האולפן עבר הסבה והפך לניידת שידור לחברות כמו ה-BBC, Capital Radio, ו- Tyne Tees Television. למרות ההסבה, ניידת השידור נשארה נאמנה לתחום המוסיקה והיתה אחראית לשידור הופעות של אמנים כגון Miles Davis, Willie Nelson, ו-Paul Young. לקראת סוף העשור האולפן עבר הסבה נוספת במסגרת פרויקט Ambition Invention Motivation Success (או AIMS), והפך בחזרה לאולפן הקלטות ששירת הרכבים צעירים ברחבי אנגליה שרצו להקליט דמו באיכות גבוהה. מאז הוא חזר אל השוק החופשי עד שלבסוף נסגר בשנת 1993. היום, לאחר מספר מכירות פומביות, הרכב עומד לתצוגה במרכז הלאומי למוסיקה בקאלגארי, קנדה ופתוח למבקרים.

RollingsStonesStudio3

בתמונה: רוברט פלאנט, סולן Led Zeppelin, ביום הקלטות שגרתי באולפן הנייד.

RollingsStonesStudio4

מקור:forums.ledzeppelin.com

חולמים להקים אולפן משלכם? הירשמו למסלול האולפן הביתי במכללת BPM!