אמנות “ערכת העיתונות” – Press kit והערכה האלקטרוני – EPK

מקור: Musicthinktank

תרגום: אייל גולדמן

אם כול אמן/ להקה או יוצר הוא נציג של המותג הפרטי שלו אותו הוא מקדם, והוא מבין שזו הדרך למכור את עצמו לציבור ולתעשייה, אז המותג צריך להיות ארוז בצורה כזו שתציג באופן אפקטיבי ובולט את היכולות שלו ואת עצמתו.

כיום רובנו מודעים לחשיבותה של “ערכת העיתונות” (Press kit) – זאת היצירה שלנו משולבת בדימוי שיצרנו לעצמנו, ארוזים יחד בחבילה אחת. חבילה זו תעזור לנו להשיג הופעות ולגרום לאנשי התעשייה להבין שאנחנו רציניים. אבל סתם הכנת “ערכת עיתונות” , זה לא מספיק. במאמר זה נציג לכם מספר טיפים איך לבנות את הערכה הנכונה, איך לבלוט מעל כולם והכי חשוב איך להגביר את הסיכויים להגיע לאנשים המשפיעים ביותר בתחום.


מה תעשה כדי שערכת העיתונות שלך תהיה הכי זכירה?

ישנן דרכים נכונות לצור את ערכת העיתונות, וכמובן יש גם דרכים לא נכונות. אך אם כל אמן בחוץ עושה אחת, אנחנו צריכים יותר מאשר רק “ערכת עיתונות ראויה”. יש הרבה דברים שניתן להוסיף לה כדי שהערכה שלנו תבלוט מעל כל השאר שמונחות כרגע על השולחן.


סוגים בסיסיים של ערכות העיתונות :

• ערכת עיתונות מסורתית = פיזית
• ערכת עיתונות אלקטרונית = EPK

רובנו יכולים להתפתות לייצר רק אחת מן החבילות. בפועל – עדיין יש צורך במוצר פיזי לתת למישהו ביד. קל יותר לסיים פגישה בהעברה פיזית של מוצר, בין אם היא של שעה קלה או שלושים שניות במעלית. לשלוח מישהו ללינק בסאונדקלאוד זה כבר פחות מחייב מבחינת הצד השני.
ועדיין, אנחנו חיים בעידן האינטרנט. שילוב של ערכה מסורתית עם מיתוג נכון פלוס ערכה אינטרנטית תביא לנו יחס יותר רציני ממי שנפנה אליו.

ערכת עיתונות צריכה להכיל בתוכה את המידע שאותו תרצו להעביר לתקשורת, לא פחות מאשר לאנשי התעשייה. היא הבסיס לעיתונות הכתובה והמשודרת ליצירת אייטמים עליכם.

ביוגרפיה : למרות שזאת אמורה להיות אסופה של מידע “יבש”, זה עדיין מקום בו כדאי לתת מגע קריאיטיבי. סיפור מעניין על הקמת ההרכב או סיפור אישי יכול להיות תוספת מאוד זכירה. מצד שני – דאגו שזה יהיה קצר וקליל. אף אחד לא מעוניין לקרוא 5 עמודים על כול מה שעבר עליכם מאז גן חובה. אם אין לכם מה להגיד , תגידו את זה בכמה שפחות מילים.

דיסק / דמו : רצוי לכלול את המוזיקה העדכנית ביותר, או זו שעשויה להיות הכי מוכרת לדעתכם. חשוב מאוד שההקלטה תהיה ברמה הגבוהה ביותר! אף אחד לא מעוניין להקשיב להקלטה באיכות נמוכה .זכרו! יש לכם 30 שניות של רושם ראשוני. אם מי שמאזין לקטע שלכם לא מוצא את מה שהוא מחפש במוזיקה שלכם בזמן הזה, ככל הנראה הם ימשיכו הלאה…

תמונה באיכות גבוהה : חובה ברורה לכל ערכת עיתונות . לא רק שזה חשוב מאוד לתת לתקשורת תמונה באיכות גבוהה כדי שיכולו להשתמש בה במגזינים, עיתונים , בלוגים וכו’, זה גם דרך טובה להציג את המראה והתחושה של הלהקה/ המותג שלך. חשוב לזכור כי כל מה שאתה לובש כשאתה נמצא במצב “אמן” , בין אם זה לצילומים או על במה , מייצג את התדמית שלך והנה ההצהרה על מי שאתה כאמן.

תאריכי הופעות ( במידה ורלוונטי) : חשוב ביותר במידה ויש תאריכים קבועים. בהצגת ההופעות הסגורות את מראים את רמת הביקוש שלכם, את היכולת שלכם להביא קהל. ובהתאמה לייצר כסף למקום. מידע אשר מאוד רלוונטי לכל הנוגעים למכירות כרטיסים והרווחים מהם.

הופעות אחרונות ( כאשר רלוונטי) : לא, ההופעה האחרונה בסלון של חברים לא נחשבת במקום הזה. נסו להתמקד במקומות מוכרים, שהשם שלהם הוא שם דבר ואמנים מוכרים אחרים מופיעים בהם. כך תראו שאתם חלק מהתעשייה.

ביקורות / ראיונות ( כאשר רלוונטי) : שוב, החוק הוא כמה שיותר גדול יותר טוב. לצטט סטטוס של מישהו בפייסבוק לא יעזור לנו הרבה. משהו שכתבו בבלוג – כן. עיתונות מודפסת – כן. זאת בדיוק ההוכחה שמתעניינים בכם בתקשורת ולא רק כמה חברים שמגיעים להופעה או מקשיבים ללינקים שלכם.

יצירת קשר : חשוב מאוד! ודאו שיש מספר דרכים להגיע אליכם לטובת מי שמחפשים ליצור קשר. המידע הרצוי והבסיסי שיש לשים הוא אי מייל ומספר טלפון. רצוי של אדם אחד שמייצג אותך (גם אם זה מישהו שהוא חלק מההרכב). כמובן שכתובת מייל עם שם האמן תראה מקצועית יותר. רצוי לפתוח כתובת מייל לצורך זה בלבד.

בין אם אתם משתמש בערכת עיתונות פיזית או ערכת עיתונות אלקטרונית, המידע המוצג צריך להישאר דומה למדי. עם זאת, ערכת עיתונות אלקטרונית נותנת לך כמה אפשרויות נוספות כגון סרטוני וידאו וקישורים לאתר שעלולה להיות קשה (אם כי לא בלתי אפשרי) לכלול בערכת עיתונות פיזית.

 

להלן המידע הבסיסי שנכניס בדרך כלל תוך EPK :
• ביוגרפיה
• קטעי מוסיקה (רצוי עם מילות השירים )
• קליפים (רצוי עם מילות השירים)
• צילומי יח”צ ברזולוציה גבוהה
• תאריכי סיבוב הופעות
• סרטוני תדמית
• קישורים לאתר הרשמי או לחלקים מסוימים באתר
• ביקורות עיתונות וראיונות, ועוד
• רשימה של אמנים מסגנונות או ז’אנרים דומים
• תמונות ברזלוציה גבוה של לוגואים ומוצרים של הלהקה/ האמן
• פרטים ליצירת קשר


האתרים המומלצים לבניית EPK :
• http://www.sonicbids.com/
• http://www.wix.com/


היתרון התחרותי

ברגע שיש לך את כל האלמנטים האלה מוכנים, יש כמה טכניקות שיכולות וצריכות להיות מופעלות על מנת להפוך את תיק העיתונות שלך יותר מושך מכל האחרים:

הורידו את הניילון מהדיסק : כן, כשמקבלים עשרות דיסקים ביום, הרצון לפתוח אותם הולך ופוחת. זה הופך לסוג של עינוי. במיוחד לעורכים מוסיקליים ושדרנים שאמורים לנגן אתכם. פרגנו להם בדיסק פתוח.

מכתב נלווה: זוהי למעשה הצהרת הכוונות שלך שמצורפת אל ערכת העיתונות, בהתאם לגורם שאליו היא נשלחת. יש לציין לשם מה הערכה נשלחה (קידום אלבום\הופעה\החתמה). במכתב כזה רצוי להיות ברורים ורשמיים.

שימו את פרטי הקשר שלך על כל דבר : ערכת העיתונות שלך תהיה ככל הנראה אחד מרבים בערימה . מישהו התלהב מהדיסק אבל בטעות שם אותו בעטיפה אחרת? התמונה שלכם מדהימה אבל אין עליה את שם ההרכב? אז איך אתם מצפים שיחזרו אליכם אם אין את הפרטים שלכם על כול חלק בחבילה?

אריזה נכונה
כל התוכן של ערכת העיתונות שלכם צריך להיות ביחד בחבילה אחת נקייה ומקצועית, כך שהוא לא רק משקף כמה אתם רציניים ומעוניינים, הוא גם סימן של כבוד לאלו שקבלו אותו. סביר להניח שתיקיית קרטון היא האפשרות הטובה ביותר, אבל לא משנה באיזה סוג של תיקייה אתם עושה שימוש , יש לוודא ששם הלהקה מודפס. לא כתוב ביד – מודפס. שוב , מקצועיות היא חשובה לכל אורך הדרך כאשר מנסים לעשות רושם ראשוני .

כמו כן, ודאו שכל מה שחשוב ישב בצורה מסודרת בתוך התיקייה . ערכת העיתונות שלכם תשב בערימה ערכות של אחרים – אם משהו חשוב מערכת העיתונות שלכם נופל החוצה, כגון הדיסק עם המוסיקה, זאת כנראה הזדמנות שפספסתם.

בשלב זה יש לכם מה שצריך כדי לצור ערכת עיתונות משכנעת. חשבו לזכור – אתם מייצגים מותג, ויותר מזה מוצר. תנו לאנשי התעשייה את הכלים הטובים ביותר כדי למכור את המוצר שהוא אתם. והמטרה שלכם היא להעביר לאנשי המקצוע מהתעשייה את המסר שהמוזיקה שלכם – המוצר, בר מכירה ואתם תהיו רווחיים אם רק תינתן לכם ההזדמנות.