הזמרים-יוצרים הישראלים כובשים את העולם

בחמש השנים האחרונות אנחנו עדים לפריחה חסרת תקדים של זמרים-יוצרים ישראלים שכובשים הן את הפלייליסטים המקומיים והן את ליבו של הקהל הבינלאומי.

אחד מראשוני היוצרים שפרצו את הסכר הוא היוצר , המלחין הזמר והמפיק עידן רייכל. רייכל החל לכתוב ולהקליט באולפן ביתי צנוע בחצר בית הוריו לפני למעלה מעשור, פיתח אט אט סאונד אישי מובחן שמשלב נגיעות אתניות ואלקטרוניות, והפך תוך זמן קצר לסנסציה ולמופת של רמת הפקה מוזיקלית שכמעט ולא נראתה עד אז בישראל. למעשה, את אלבום הבכורה שלו הפיצה חברת “הליקון” כפי שהיא, ללא כל שינוי בהפקה שיצר בעצמו. רייכל, שזכה להצלחה מסחרית גדולה עם מכירות של למעלה מ 135,000 עותקים לאלבום הבכורה ותואר “תגלית השנה” החליט לא להסתפק בקהל המקומי והחל להופיע בעשרות מדינות ברחבי העולם, וב-2007 הגיע גם לניו יורק טיימס שהכתירו את האלבום הבינ”ל כאחד הטובים של השנה בעולם. בסך הכל הוציא רייכל עד היום 5 אלבומים תוך שהוא שומר על עצמאות בתהליך ההפקה שלהם.

זמר-יוצר נוסף שפרץ את גבולות ישראל הוא אסף אבידן. את אלבום הבכורה שלו Now That You’re Leaving הפיק והפיץ באופן עצמאי, תוך שיתוף פעולה עם זמרת-יוצרת מוערכת אחרת, תמר אייזנמן. גם אלבום הבכורה המלא שלו, The Reckoning הופק והופץ באופן עצמאי, ולמרות זאת מכר עשרות אלפי עותקים, זיכה אותו באלבום זהב ואף העמיד אותו על הבמה כמופע חימום למוריסי ו- The Gutter Twins. מאז אותו אלבום החלה הקריירה הבינ”ל של אבידן לנסוק, עם עשרות הופעות בינ”ל, הסכם עם חב’ Sony ו-6 אלבומים מצליחים.

חברה חדשה יותר במועדון המכובד הזה היא אסתר רדא, שהחלה את דרכה כשחקנית תיאטרון ב”הבימה”. בשנת 2012 הוציאה להורדה חינם ברשת את המיני-אלבום Life happens שהסינגל מתוכו הנושא את אותו השם זכה להצלחה מסחררת, כולל כניסה לפלייליסט של גלגלצ ולכל סיכומי השנה במוזיקה הישראלית כהבטחה גדולה. הקליפ לסינגל שודר ב MTV וב VH1, ורדא החלה להופיע בחו”ל, כולל בפסטיבל גלסטונברי היוקרתי מול עשרות אלפי אנשים.
אמנם באמנות לא “מנומס” לדבר על כסף, אבל ההצלחה של אותם יוצרים מתבטאת גם בהכנסות נאות ובקהל עצום. הנה כמה מספרים:

200 אלף עותקים מכר אלבום הסולו האחרון של אסף אבידן, Different Pulses וסיבוב ההופעות האחרון שלו משך למעלה מחצי מליון צופים.

8.2 מליון ₪ – זה הסכום המוערך שהכניס עידן רייכל בשנת 2011

135,000 כרטיסים – נמכרו לפסטיבל גלסטונברי האחרון, בו הופיעה בין השאר אסתר רדא

5,000-20,000$ – טווח המחירים המשולם לאמנים והרכבים עבור השתתפות בפסטיבלים/ימי סטודנט