איך להיות DJ דיג’יי מצליח במגזר הדתי חרדי? ראיון עם אליס ארוש בוגרת BPM

אליס ארוש היא אם חרדית לחמישה ילדים, בת 36 מירושלים. היא אשת משפחה, עובדת במסגרת עם משכורת קבועה בתור מנהלת שירות לקוחות, אך בלילה היא עובדת כדיג’יית מצליחה ומבוקשת. מהרגע שהבינה שהיא שייכת לעולם המוזיקה, חברה המליצה לה ללכת ללמוד קורס DJ במכללת BPM והשאר היסטוריה. המשפחה עמדה לצדה לאורך כל הדרך ואנחנו דיברנו איתה כדי להבין איך משלבים דת, משפחה, מוזיקה וקריירה מצליחה ועדיין לעמוד על הרגליים.

 

איך להיות DJ חרדית בתעשיית המוסיקה – איך מגיעים לזה?

תמיד אהבתי לרקוד ובלטתי בריקודים ואף פעם לא התפתחתי לכיוון הזה, אני חרדית ומבחינת הדת זה לא משהו שהוא מקובל. בגלל הריקודים מאוד אהבתי מוזיקה, ומי שאוהב מוזיקה אוהב אותה כל הזמן ובכל הקשר, זה לא משהו שולי, זאת אהבה. לפני שלוש שנים בערך הייתה לאחותי בת מצווה והבאנו לאירוע חברה שלי שהייתה מפעילה ודיג’יית חרדית. מאוד התפעלתי מהעבודה שלה, במקום להתרכז בבת מצווה הייתי צמודה אליה וראיתי מה היא עושה ואיך היא עושה את זה. היא ראתה את ההתלהבות שלי והמליצה לי ללכת ללמוד במכללת BPM כדי להבין באמת איך הכל עובד, וברוך השם אני מודה לה על כל רגע. היא נתנה לי את הדחיפה ואני עוסקת בזה עד היום.

 

איפה אנחנו יכולים למצוא אותך מנגנת? ומה בנוגע לאירועים של חילונים?

אני מתקלטת לרוב רק בבת מצוות. לפעמים מסיבות פורים וראש חודש לנשים, כשעושים בשיעורים לקראת הסוף הרקדה. לפעמים גם במסיבות חינה לנשים. אני לא בתחום של אירועים של חילונים, זה לא מסתדר לי מבחינה דתית. פעם ביקשו ממני וסירבתי, זה לא בשבילי. אני דתייה ולא רוצה לצאת מהמסגרת הזאת, אני מעדיפה לעשות את הדברים בדרך שלי.

 

כיצד את בוחרת שירים ומתאימה אותם למגזר הדתי?

לפני שדיג’יי משמיע שיר באולם הוא צריך להקשיב לו, לא משנה אם הוא דתי או חילוני, הוא חייב לשמוע את השיר לפני כן כדי שלא יהיו תקלות על הדרך. רמת הצנזורה קשורה לאירוע שאליהם אני הולכת, יש דתיים חופשיים יותר ויש סגורים מאוד, הם אומרים לי מראש מה הם מעדיפים ואני הולכת על זה. אומרים לי אם הם רוצים קצת יותר חסידי, מזרחי וכו’ ואני משלבת את זה ביחד עם הבסיס שלי. מעבר לזה יש שירים כיפיים ומשמחים שאני שמה בכל אירוע.

 

היום כמעט רוב השירים הם שירי אהבה, איך בכל זאת מוצאים שיר שאת יכולה להשתמש בו לפלייליסט שלך?

אני לא משלבת שירי אהבה. היום יש כל מיני תחלופות אחרות, הברסלבים למשל לוקחים את כל השירים הקיימים, כמו של אליעד נחום, קטרקיקס וכל השאר, הם משנים כמה מילים ופתאום אפשר להשמיע את השיר. אנשים רוקדים לא עם המילים, הם רוקדים עם המוזיקה, הקצב והמנגינה, העיקר ששמח להם. הם לא שמים לב ששמת גרסא אחרת. אני שמה שירים גם בעברית וגם באנגלית, תלוי במי רוצה סגנון יותר מודרני, ומי רוצה טראקים של ג’אז או טראנס. יש כאלה שאין להם בעיה שיהיו שירים קצת פחות מצונזרים, אבל רוב השירים נקיים וטהורים. אם אנשים היו רוצים שירים 100% חילוניים הם היו מזמינים דיג’יי חילוני.

 

כיום רוב הדיג’יים הם גברים, ואת גם אישה וגם חרדית. לא פחדת להכנס לעולם כל כך זר, לא פחדת שלא תצליחי להשתלב?

אין קושי כי זה נמצא בתוכי. אם את נהנית ממשהו את מתגברת על הקשיים שנמצאים בדרך שלך, ברגע שהתחלתי פתחתי אתר ולאט לאט אנשים התחילו להכיר אותי בגלל שהמדיה היום מאוד מפותחת, אנשים שמעו עליי מפה לאוזן, פרסמתי את עצמי בעיתונים, הצלחתי להשתלב והגעתי למה שאני היום.

 

איך מה שלמדת במכללה מתבטא בקריירה שלך היום?

למרות שאני חרדית ולא הגעתי עם ידע בסיס מהבית כמו סטודנטים ותחילה הרגשתי קושי מסוים, בעזרת מסגרת הלימודים במכללה נתנה לי כלים ולימדה אותי מאפס ובסופו של דבר הצלחתי. למדתי במכללה את כל הבסיס וההתחלה שלי, למדתי מילים מהמקצוע, איך להסתדר עם מקצבים. לאחר סיום הלימודים התחלתי להשתלב בצורה מקצועית יותר בעולם המוסיקה והאירועים והתחלתי ליישם הכל ביחד עם עזרה מחברים.

 

 

רוצים להיות די ג’יי מצליחים? בואו ללמוד קורס DJ בBPM