“הקצה” ו”תדר” חוגגים 50 לג’מאייקה ביום רגאיי מיוחד!

ב2 באוגוסט תחגוג תחנת הקצה החדשה, שמשודרת מאולפני BPM יום שידורים מיוחד ומרתוני שיחל ב10:00 בבוקר ויסתיים ב23:00 בלילה ויציין 50 שנות עצמאות לג’מייקה!

החל מ15:00 ועד סופו ישודר היום בו זמנית גם מרדיו הקצה וגם מתדר (תחנה נוספת שעולה ממש השבוע בשיתוף BPM), ובמהלכו בין 19:00 ל21:00 יוקרן הסרט התיעודי החדש AWAKE ZION.
על היום ינצח שדרן הקצה אמיר אגוזי, ויחד עם שלל אורחים הוא יסקור את ההיסטוריה וההשפעה העצומה של ג’מייקה בכלל והרגאיי בפרט על העולם, ברצף של תוכניות שיציגו את גווניה הרבים של המוזיקה הג’מייקנית מן העבר ועד ההווה, את תולדותיה ואת השפעתה העצומה והמכרעת על המוזיקה המודרנית-מערבית בשלל גווניה.

בין האורחים שישתתפו ביום השידורים : גיל “ראסטה” בונשטיין, מיי לורד סאונד, עידו “וידו” סער (סוליקו), ניב הדס, איי-מאר סאונד ואריאל “כלבתא” תגר.

במהלך היום נחלק פרסים למאזינים : מיקסטייפים של אבו-דאבי, כרטיסים לסטון לאב, כרטיסים לפסטיבל הרגאיי בירושלים עם ברינגטון לוי ואלפא בלונדי, לדאנס 50 שנות עצמאות לג’מייקה באוזן בר, לדאנס של מיי לורד ב-9.8 בטוניק, ולמסיבות נוספות.

10:00-13:00 – אמיר אגוזי יפתח את יום השידורים יחד עם ניב הדס בסקירת רוחב של ההשפעה העצומה של המוזיקה הג’מייקנית על העולם שמחוץ לה. כאבטיפוס לתרבות הדיג’ייז/אם.סיז, כמהפכנית ברמה הטכנית של הפקה ויצירת מוזיקה, ודרך השפעת הרגאיי והדאב על שלל סגנונות של מוזיקה אלקטרונית כהאוס, טכנו, ג’אנגל ודאבסטפ ועד לPאנק והיפ-הופ.

13:00-15:00 – גיל “ראסטה” בונשטיין, אבי סצינת הרגאיי בישראל, יתראיין וישמיע מוזיקה מהאוסף הפרטי שלו, בתוכנית שתספר על לידת הרגאיי, יציאתו לעולם הרחב, הגעתו לישראל, ועל הקשר העמוק שבין מוזיקה בג’מייקה לבין פוליטיקה, כלכלה וחברה במובן הרחב.

15:00-16:00 – השידור יתאחד עם תדר ועידו “וידו” סער מסוליקו קרו יציג את הקרוסאובר שחל, בעיקר בשנות ה-90, בין רגאיי להיפ-הופ, על הציר שבין קינגסטון לניו-יורק, בסט של קלאסיקות דאנסהול.

16:00-17:00 – אריאל “כלבתא” תגר ישמיע מוזיקת פולקלור ג’מייקנית, ויתעסק בצדדים המוזיקלים הנוספים שאינם רגאיי בהגדרתו הקלאסית, כמו קליפסו, מנטו, גוספל וסול ג’מייקני , דרך הגלגולים המוקדמים של הרגאיי כרוקסטדי וסקא. חלק ניכר מהשירים שהוא ישמיע נאספו על-ידו במהלך הביקור שערך בג’מייקה לאחרונה, ביחד עם אורי “מיקסמונסטר” ורטהיים, לשם הקלטות של זמרים ג’מייקנים לקראת אלבום חדש.

17:00-18:00– אגוזי יתאחד עם תוכנית הרגאיי של אבו-דאבי בתדר, ושם הם יארחו יחד את מיי לורד סאונד, שיתניעו את שלב הסאונד-סיסטמים של יום השידורים, עם סלקשן וינטג’י וחגיגי של שירי הווי ג’מייקנים, שמזוהים עם חגיגות ימי העצמאות באי.

18:00-19:00 – בשעה השניה המשתופת של אגוזי ואבו-דאבי הם יארחו את איי-מאר סאונד בתצוגת תכלית של תרבות הסאונדסיסטמים, כולל ספיישלים שנעשו במיוחד עבורם ע”י מיטב האמנים הג’מייקנים, מרוטס רגאיי ועד דאנסהול עכשווי.

19:00-21:00 – יוקרן ברחבת התדר סרטה התיעודי החדש של מוניקה חיים- Awake Zion – על הקשר בין ג’מייקה, ישראל, אלוהים וג’ה (http://www.awakezion.net/home.php)

תחנת “הקצה” משודרת מאולפני מכללת BPM. המכללה אף משתפת פעולה עם רדיו “תדר” עולה לשדר זו השנה השלישית. במסגרת שיתוף הפעולה שידרגה המכללה את אולפני “תדר” ותעניק סיוע טכני לצוות הרדיו.