10 סיבות ללמוד תיאוריה מוזיקלית

תמיד אומרים לכם שכדאי לכם ללמוד תיאוריה מוזיקלית. אבל למה בעצם זה כל כך חשוב?
גיא בן צבי, מנהל פדגוגי ומרצה במכללה לתיאוריה מוזיקלית, כתב לנו 10 סיבות לצלול למאחורי הקלעים של עולם המוזיקה.

1. הכרת השפה המוזיקלית ועבודה בתעשייה

הכרת השפה המוזיקלית עוזרת לתקשורת בין מוזיקאים, מפיקים, מעבדים ונגנים ומייעלת את העבודה מולם. לכל התופעות המוזיקליות יש מושגים מקצועיים: שליטה במושגים האלו מסייעת לתקשורת להיות יותר נכונה ומדויקת.

2. צלילים הם רגשות

למידת תיאוריה מוזיקלית מאפשרת הבנה עמוקה ויסודית של תפקוד הצלילים וההשפעה הרגשית שהם יוצרים אצל המאזינים. כך תוכלו להבין כיצד לצרף צלילים מסוימים כך שייצרו הרגשה של שמחה, מתח, ציפייה או התרוממות רוח.

3. המשכיות והחלטות מוזיקליות

שליטה בתיאוריה משדרגת משמעותית את קבלת ההחלטות המוזיקליות איתן נאלץ להתמודד כל מלחין ויוצר. רצף מסוים של צלילים "שואף" להיפתר לרצף אחר של צלילים; במידה ומלחינים מוזיקה לסצינה בסרט או לטקסט קליל, נדע בדיוק איך לעשות זאת.

4. חייבים להכיר את החוקים כדי לשבור אותם

רק מי שמכיר היטב את התבנית המוזיקלית יוכל לפרוץ אותה. איך נוכל להתכתב עם בלוז של 12 תיבות ולעשות עליו וריאציות, אם מראש איננו מכירים את המהלך?

5. שידרוג "ארגז הכלים" שלכם

התיאוריה המוזיקלית נותנת יותר "כלי עבודה" למלחין, למעבד ולנגן, ממש כמו צייר שמוסיף שפע של מכחולים וצבעים לפלטת הציור שלו. כל מי שמתחיל לחבר מוזיקה מכיר את אותם אקורדים בסיסיים, אך יש כל כך הרבה, דמיינו לעצמכם שתכירו את כולם!

6. דיוק וטבעיות

ידיעת התיאוריה המוזיקלית מאפשרת כתיבת תפקידים טובה ומדויקת יותר, ומסייעת לביצוע מיקס טבעי ונכון יותר.

7. להכיר את "מאחורי הקלעים" של המוזיקה

התיאוריה המוזיקלית נותנת כלים אובייקטיבים בהערכה של המוזיקה, ויכולה לשנות לחלוטין את הדרך בה אנו מקשיבים למוזיקה. תארו לעצמכם שכל חייכם שמעתם שירים בהם אחרי מהלך x תמיד הופיע y. כיצד תחושו אם תשמעו לפתע אחרי x משהו אחר? הדבר יחדד בעינכם את ה"חד פעמיות" של אותה יצירה מוזיקלית.

8. חידוד האינטואציה

ברגע שאנחנו מפנימים את לימודי התיאוריה והם הופכים להיות בלתי אמצעיים, האינטואיציה המוזיקלית שלנו פורחת.

9. להכיר את כלי הנגינה שלכם מחדש

הבנה מוזיקלית הופכת כל נגן לנגן טוב יותר. אם יודעים ומבינים בדיוק מה מנגנים בהכרח מנגנים טוב יותר, ובנוסף יכולים לגלות אפשרויות שונות הגלומות בכלי הנגינה.

10. להפיק צלילים חדשים

כשיודעים תיאוריה מוזיקלית הרבה יותר קל ללמוד כלי נגינה חדשים. למעשה, נותר רק ללמוד את הצדדים הטכניים של הפקת הצליל.

לכל הפרטים על קורס תיאוריה מוזיקלית